Masturbarea a devenit cronica

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 13 ani in urma

Buna seara
Am inceput sa ma masturbez de la 14 ani....acum am 35.Am avut o singura relatie pana la varsta asta,relatie care a durat 2 ani.La inceputul acestei relatii ,faceam sex cu fata respectiva dar in acelasi timp ma si masturbam.Dupa ceva timp(cam 2-3 luni)cand vroiam sa fac sex penisul meu intra intr-o usoara erectie dar nu suficienta ca sa pot sa fac sex cu prietena mea.In momentul de fata sunt singur si incerc sa ma las de acest obicei care ar putea sa imi distruga viata mea sentimentala si erotica cu o eventuala partenera.Am incercat sa ma abtin si nu am reusit sa stau departe de acest viciu mai mult de o saptamana.Inainte de a ma hotara sa ma las de acest obicei,ma masturbam cam de 3 ori pe saptamana.V-as fii recunoscator daca m-ati ajuta cu ceva sfaturi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

mimi (acum 13 ani)

masturbarea e ceva normal atata timp cat nu exagerezi.si de ce te masturbai cand aveai o relatie? nu te satisfacea? daca e asa atunci trebuia sa discuti cu iubita\\\\sotia despre acest lucru.cred ca orice om ar trebui sa se masturbeze pt a-si cunoaste corpul si pt a sti ce il face sa se simta bine.nu stiu daca asta are a face cu performantele sexuale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Sfatul cel mai bun pe care ti-l poate da oricine este sa consulti un psihoterapeut care va sti sa te ajute in problema ta. Daca gasesti unul specializat in sexologie, este si mai bine. Nu o cunosc personal, dar daca esti din Bucuresti, Psih. Gabriela Marin care raspunde si pe acest site pare o persoana foarte competenta in astfel de probleme. Oricum cauta un psihoterapeut. La varsta ta ar fi cazul sa ai o familie si copii :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dumitru (acum 13 ani)

Multumesc foarte mult ptr. sfat Iuli

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 13 ani)

nu stiu daca trebuie sarit imediat la psiholog, si cred ca exagerezi cu performanta ta sexuala, mimi are dreptate in tot ce a comentat, dar intradevar daca ai o iubita stabila, masturbarea trebuie folosita doar ca joc in cuplu nu sinur!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

green (acum 13 ani)

dak iti place asa mult...inainte de sex cu partenera...pune o pe ea sa ti o faca...
asa le ai pe toate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

labagicu (acum 11 ani)

Ma masturbez de la 10 ani si acum am 65 si nu am de gand sa abandonez (atata timp cat am erectia minima pentru a mi-o freca). Tot timpul mi-a facut placere sa mi-o "mangai" si, mai mult decat atata, mi-a dezvoltat imaginatia,cred ca un om fara imaginatie nu poate face p***a.
Masturbarea m-a insotit si in timpul casatoriei si singurul regret pe care il am ca nu am reusit sa o determin si pe ea sa fie la fel de pasionata de masturbare ca si mine.
Facand p***a(sper ca nu deranjez pe nimeni zicandu-i asa cum i se zice in mod curent) atata "amar" de vreme ( dulce vreme) nici macar nu banuiam ca imi fac atat de bine SI MEDICAL, caci am aflat cu surprindere, dar mai ales cu multa placere, ca p***a poate preveni cancerul de prostata. Sper ca asa sa fie pentru toti cei ce practica "dulcea" indeletnicire a autosatisfacerii. Asigurati-va o doza suficienta de antidot!
Vorba aia: " Soarele si onanismu` ne "caleste" organismu` "

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: