Mai sunt virgina?

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de andra-andreea cu 10 ani in urma

Sunt virgina. Ma masturbez de ceva vreme cu degetul. Intr-o zi mi a curs sange iar urmatoarea zi mi a aparut menstruatia. Nu am avut contact sexual cu baieti. Mai sunt virgina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (26)

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

depinde de tipul de himen pe care il ai si de marimea orificiului himenal, insa nu prea cred ca mai esti virgina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra-andreea (acum 10 ani)

nu am inteles niciodata chestia cu himenul dar atata timp cat nu am avut un contact sexual cu un baiat nu vad dc nu as mai fi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra-andreea (acum 10 ani)

in plus marimea orificiului himenal este mica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

din moment ce esti experta in domeniu, nu inteleg de ce mai pui asemenea intrebari pe forum

un orificiu himenal se poate dilata pana la 1.5 cm, iar un himen complezant se poate dilata pana la 3 cm.

iar *chestia asta cu himenul* e foarte simpla. himen intact = virgina

in momentul in care himenul se rupe apare o sangerare; daca nu ai himen complezant si sangerarea pe care o descrii a fost ruptura himenului trebuie sa te pregatesti sa ii explici viitorului tau partener sexual de ce nu ai sangerat daca ai fost virgina si sa te rogi ca te va crede

succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra-andreea (acum 10 ani)

himenul se poate rupe din diferite motive. Nu stiu daca a fost o sangerare pt ca a fost rupt himenul pt ca imediat a urmat menstra ceea ce ma duce in eroare...sangerare prezenta la menstra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra-andreea (acum 10 ani)

Din informatiile pe care le am un himen intact nu inseamna virginitate studento!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

Nu am de gand sa fiu sarcastica, desi as avea multe de spus. Din punctul meu de vedere, discutia s a incheiat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra-andreea (acum 10 ani)

Daca nu ai studii si nu sti concret despre o anumita situatie studento nu e cazul sa comentezi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Inginer sudor (acum 10 ani)

Stai jos andra-andreea pentru azi ai nota 2

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra-andreea (acum 10 ani)

:)) mda...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miu (acum 10 ani)

Un misogin,un fanatic religios si o ''''eminenta'''' studenta la medicina pot da raspunsul acesta : ca virginitatea consta in integritatea himenului. Sunt cunoscute cazurile in care la nastere fetitele s-au nascut fara himen,in copilarie o fata isi poate afecta prin cadere,sport sau actiuni brutale himenul,mastrubarea nu este echivalenta cu actul sexual(exemplu ipsatia in cazul fetitelor de varste fragede,nu exista o fantezie sexuala in jurul careia sa se dezvolte comportamentul,ci doar aparitia placerii),din moment ce o persoana a urmarit obtinerea placerii sexuale cu o alta persoana aceasta categoric nu mai este virgina,moralitatea din punctul meu de vedere cantareste mai mult decat o banala sangerare care poate sa apara si in cazul unei femei care se declara virgina insa ea a avut in trecutul sau un act sexual anal sau oral de exemplu,e absolut incomparabil.Imi place sa cred ca mentalitatea barbatilor a evoluat,in ceea ce priveste raportul dintre feciorie si dovada aceasta sunt decat niste penibilitati,totul tine de sinceritate si moralitate.Si nu inteleg revolta! mastrubarea nu-i nici imorala,nici murdara,tine de explorarea propriei sexualitati,evident cat timp exista o masura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Studenta anul vi MG (acum 10 ani)

voi raspunde acestui comentariu, Miu, presupunand ca nu esti andra-andreea

o sa incep prin a spune ca ipsatia este privita de domeniul medical drept o tulburare nevrotica care apare la copiii care nu au o relatie afectiva corespunzatoare cu parintii

in continuare

-virginitatea anatomica->orice persoana de sex ♀ cu himen integru,fara sa tina cont de formele particulare de himen ce permit un contact sexual fara deflorare

-d.p.d.v.medico-legal->o persoana de sex ♀ este virgina daca prezinta himenul integru,cu o conformatie care nu permite realizarea actului sexual vaginal fara deflorare

din intrebarea andrei am presupus ca se refera la statutul de virginitate anatomica, medico legala, pentru ca nimeni nu poate sa ii spuna ei cat de virgina se simte ea dpdv psihologic, iar raspunsul meu se referea la componenta OBIECTIVA a problemei - probabil himenul ei este rupt si in momentul in care se va duce la ginecolog el va constata acest lucru

acum, daca ea merge sa ia un decret papal cum ca e virgina, si lumea inghite chestia asta, este o cu totul alta poveste

si nu inteleg de ce adolescentii din ziua de azi (ca se pare ca eu sunt batrana la 25 de ani) diferentiaza masturbarea de contactul sexual.

din punctul meu de vedere, masturbarea este o forma de contact sexual. asa cum si zoofilii au contact sexual cu animalele, masturbarea , la fel ca si sexul, se face voit, pentru a obtine un anume tip de placere

nu spun ca masturbarea este patologica, murdara, asa cum nu spun ca sexul este murdar. doar ca mi se pare superficial sa te consideri virgina pana in momentul in care a intrat primul penis in vaginul tau, daca pana atunci ai incercat orice alta forma de sex - cu tine insuti, cu jucarii sexuale, cu degetele partenerului, etc

cred ca adolescentii din ziua de astazi ar trebui sa isi asume responsabilitatea pentru actiunile lor, si voi incheia prin a spune ca daca cineva nu vrea sa auda o opinie medicala nu ar trebui sa caute raspunsuri pe sfatulMEDICULUI ci pe grupuri de suport, consiliere, etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Myself (acum 10 ani)

Ce nu am inteles este daca sangerarea s-a produs imediat dupa masturbare sau necorelat cu aceasta. Daca s-a produs imediat, cel mai probabil s-a rupt himenul sau o parte din el. Daca nu, atunci e posibil sa fie o sangerare inainte de menstruatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miu (acum 10 ani)

Ipsatia spre deosebire de actul mastrubarii apare in conditiile in care copilul nu este constient de gestul sau,iar comportamentul subliniez nu se dezvolta in jurul unei fantezii sexuale,desi mastrubarea in anumite conditii intra in sfera patologicului,dar nu vorbim de un comportament sexual deviant in conditiile in care adolescentul are identitate sexula,isi atribuie si este constient de aceasta,nu facem o conexiune intre zoofilie si mastrubare,sunt absolut distincte.Dezvirginarea inseamna atunci cand urmaresti sa obtii placere sexuala cu un partener(fie ca folosesti degetele,jucarioare ,etc). Pentru tine un raport sexual este exhivalent cu mastrubarea?e trist atunci! O femeie nu trebuie sa ajunga sa dea explicatii,sa se roage,sa se umileasca in fata unui barbat pentru ca a fost sau nu a mai fost fecioara,este mentalitatea barbatilor care se tem de propriile performante sexuale,sunt dominati de nesiguranta. Imi sustin parerea,cat timp nu ai intretinut un raport sexual cu un barbat esti virgina! Studenta draga,am nevoie de argumente valide si pastreaza obiectivitatea raspunsului,concluzia ta are mai mult decat o nota de subiectivitate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 10 ani)

Pustoaicelor, nu va faceti griji, virgine sunteti inca in urechi. Oricum de virginitate poate o sa scapati, dar de p***ae nu cred. Miu, daca ai nevoie de un castravete, iti donez unul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra-andreea (acum 10 ani)

iti multumesc miu pentru informatii...oricum himenul meu este in regula. Nici un baiat nu are un penis asa subtire precum un deget si nu e posibila o dezvirginare asa cum sustine studenta. Ce glume ai in program Alex! Mai informeazate si tu mister apoi poti comenta la asemenea situatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra-andreea (acum 10 ani)

Myself a fost sangerare inainte de menstruatie nimic altceva.... Studento inca nu ai devenit medic mai ai putin pana te poti numi medic. Am cerut destule informatii in privinta aceasta de la un medic specialist iar o studenta la medicina generala nu poate avea in deajuns informatii despre o asemenea informatii. Eu te cred ca esti mandra de tine ca ai ajuns unde ai ajuns dar mai lasa din mandrie si fi cu picioarele pe pamant,nu mai fi asa aeriana!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

boss (acum 10 ani)

In loc sa-ti bagi degetele in fund, vagin, gura, etc ar trebui sa pui mana pe carte si sa inveti sa scrii un discurs coerent si corect gramatical. Habar nu ai pe ce planeta esti, se vede inca din intrebare: Mai sunt virgina?Sunt virgina...Mai sunt virgina? Gandeste inainte sa deschizi gura sau sa scrii un comentariu.

Si referitor la problema ta, da, se poate dezvirgina cu degetul, cauta pe internet ca sunt multe cazuri. Felicitarile mele!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexandraTr (acum 10 ani)

sincer iti dau dreptatee, foarte mare dreptate ai in tot ceea ce ai scris aici, este doar o pustoaica de 14-15 maxim 16 ani care nu stie decat altceva sa se masturbeze, frateee pune mana pe carte, invata, ai o scoala de urmat si de parcurs, ar cam fi cazul sa iti stea mintea la invatat nu la ......... ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoneta142936 (acum 10 ani)

E viata ta e, hotararea ta cum o traiesti atata timp cat nu deranjezi pe altii deci ... nu vad de unde atatea dezbatari .... Nu stiu daca mai esti sau nu virgina si cred ca asta nici nu conteaza nici astazi nici in momentul cand vei intalni un baiat cu care vei vrea sa faci dragoste sau sex. Important este ca de fiecare data cand hotarasti sa faci ceva sa fii constienta de urmari. In rest traieste-ti viata dupa cum iti dicteaza sufletul tau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2