Lipsa relatiei intime raspuns medic

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de rebeca_adriana cu 13 ani in urma

Sunt impreuna cu sotul meu de 5 ani..iar anuº trecut am facut nunta..asta nu conteaza...Problema e k de vreo 2 ani de zile nu mai avem o viatza sexuala normala.....si asta numai din cauza mea..eu snt cea kre nu are chef delok....uneori ma simt park fortata si nu o fac din placere....vreau saºi fac makr lui pe plac...chiar dak vede starea pe care o am...daºtiºmi si mie un sfat ....orice...exista tratamente pe kre le pot lua ptr asta????ast un rasp va rog..mentionez totusi k am 21 de ani si snt mamik la o fetita de 2 ani jumate..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Ionescu (acum 13 ani)

La aceasta problema va poate ajuta foarte rapid si eficient homeopatia. Insa libidoul scazut nu este neaparat o problema ci este ceva normal pt. foarte multe femei. Cred ca cca. 30% din femei nu au mare chef de sex sau se multumesc cu foarte putin si asta din cauza constitutiei pe care o au si care nu se poate schimba. Nu este ceva anormal daca libidoul este mic in mod natural ci ceva care tine de constitutie. Si libidoul acesta deja scazut va scade si mai mult si anume proportional cu stresul si oboseala fizica si psihica astfel incat se ajunge la lipsa completa de libidou, care este deja un simptom (in homeopatie) si nu mai este ceva normal.

Acest lucru este de fapt si un lucru protector pt. sanatate, pt. ca sexul in aceasta faza ar slabi si mai mult energia vitala a femeii (nu degeaba te simti epuizat dupa sex).

Nu o faceti deci de dragul sotului ca va slabiti si mai mult, ci mai degraba reveniti-va energetic cu un tratament homeopat si fiti abstinenta in mod voit ceva timp pana la refacere.
Mergeti la un medic homeopat cu experienta. In plus evitati complet cafeaua care duce la pierderea libidoului si chiar si la frigiditate si care va epuizeza energia vitala si nervoasa.

Exista 2 remedii homeopate care se potrivesc cred la cca. 60% din femeile cu astfel de probleme si
daca cititi prin internet despre remediile Sepia si Natrium muriaticum o sa va regasiti in mare parte acolo cu foarte multe simptome.

Insa acest lucru nu pt. a va trata singure, caci nu merge asta, ci numai ca sa vedeti ca homeopatia
cunoaste de mult aceste efectiuni si le poate vindeca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Aldescu MPsih. Delia Aldescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Din punct de vedere clinic, tulburarile de dinamica sexuala ale femei par mai nuantate, spre deosebire de ale barbatului. Ele sunt traite intens in plan intim chiar daca femeile suporta mai multa vreme o tulburare si se prezinta tardiv la medic. Desi se mimeaza o stare de normalitate si se mascheaza fata de partener deficienta din teama de a nu fi abandonata, situatia poate fi serioasa.
Tratarea cu atentie si seriozitate a problemei de catre medic va duce la investigarea vietii sexuale si va tine seama de prima experienta sexuala si primul partener sexual din viata femeii. Se vor lua date despre partenerul actual, tipul de relatii cu el, se va insista asupra situatiilor psihotraumatizante, in special de ordin emotional-afectiv sau altele din viata femeii, se va tine cont de nivelul de cultura, de profesiune, de relatiile sociale, se vor investiga antecedentele personale, etc.
Desi pare simplu: a spune ce te deranjeaza si a primi un sfat care sa satisfaca pe cat mai multi din aceasta categorie, nu este asa. Omul este complex si fiecare individ unic.
Daca toti am stii sa deducem cauza si sa rezolvam problema nu ar mai fi nevoie de cadre medicale. Oricat pare de bizar, nici la datul sfaturilor nu exista o pilula magica, un remediu universal si,ceea ce unuia ii este recomandat celuilalt ii poate dauna.
Pana ce nu se stabileste cauza si nu se lucreaza asupra ei, orice interventie sau tratament nu va avea un efect scontat sau va fi unul temporar.
Dar desigur, este dreptul d-voastra de a va "trata" unde si cum credeti de cuviinta.

    Psiholog Delia Aldescu
Cabinet Individual de Psihologie
Adresa: Str. Doamna Ghica, nr. 32B
Sector 2, Bucuresti
Tel:  + 40 733 098 444
E-mail: [email protected]
http://cabinet-psihologic-online.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sex si probleme sexuale.

yma (acum 13 ani)

Daca iei anticonceptionale e foarte posibil ca din cauza lor sa fii asa,fara chef.Apoi incearca sa-ti pui intrebari la care tot tu sa raspunzi,intrebari legate de armonia vietii voastre de zi cu zi,incearca sa-ti dai seama daca nu a intervenit o rutina care tie nu-ti mai place.Ma indoiesc ca ar exista un tratament,altul decit unul psihologic.pentru problema asta.E frustrant,ajungi sa te simti aiurea,nu-i bine deloc.Si de aici pot porni o gramada de alte probleme intr-o familie.Cauta cauza,raspunsul e tot la tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca_adriana (acum 13 ani)

anticonceptionale nu iau....miºam pus un sterilet la 3 luni dupa ce am nascut..deci asta nºar fi o cauza...un motiv..adevaru e k a intervenit mult rutina in viata noastra..din punctul meu de vdere..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mircea (acum 8 ani)

In ce naiba de limba ai scris ca nu intelrg nimic din ce spui sau ce vrei. Invata dracu limba romana si apoi cere sfatul, daca mai ai nevoie de el. Incultii naibii, va bateti joc de cultura acestui popor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: