Dureri in timul actului sexual

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de lorycutza cu 13 ani in urma

Mi''am inceput viata sexuala cam acum 7 luni. Nornal ca la inceputul primelor acte sexuale am avut dureri( cam o saptamna). Doua luni am folosit prezervative si nu am avut nici o durere in aceste 2 luni chiar si atunci cand se usca prezevativu de tot. Dupa cele 2 luni am inceput sa iau anti conceptionale (yasmin) si dupa prima luna de luat pastile , mia venit CM , iar in prima sapt dupa ce mi s''a terminat CM am intretinut relati sexuale si atunci am observat ca am dureri . In timpul actului am simtit o mica durere , dar atunci cat a terminat si a iesit m''a luat o durere foarte tare de nu ma putea ridica de jos , ma ustura foarte tare. Acuma am observat ca ma doare atunci cand intra e o durere care ma taie foarte tare, si cam 10 min nu mai simt nimic dar dupaia incep sa am dureri constante pana la termiarea actului sexual...durerile astea le am de 5 luni incoace tot timpul in prima saptamana dupa ce mi se termina CM. Nu am avut orgasm niciodata de cand mi''am inceput viata sexuala, nu ma simt excitata in timpul actului sexual, am fost crescuta cu conceptia de a imi incepe viata sexuala doar dupa casatorie, uneori mai des chiar nu simt nimic in timpul actului sexual..au fost cateva dati cand chiar mi''a placut, dar nu foarte multe....poate nu sunt eu relaxata.

Scuze ca am scris atat dar am spus cam tot ce era de spus ca sa puteti sa raspunde''ti la intrebare. Ast rasp

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

raluca (acum 13 ani)

Ar fi bine sa mergi la un control ginecologic sa-ti faca o ecografie sa vezi daca totul este in regula. Cand apar aceste dureri, tot timpul sau in anumite pozitii? Poate totusi nu ai nimic, iar de vina este pozitia sau lipsa de excitatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

Ai luat anticonceptionalele in urma analizelor hormonale? Posibil ca si continutul scazut de estrogen sa fie responsabil de lipsa libidoului si de lipsa de lubrefiere. Desigur si faptul ca nu te relaxezi suficient datorita educatiei pe care ai primit-o. Ar trebui sa te simti in siguranta cu partenerul tau, sa te bucuri de actul sexual. Sper ca ai renuntat la prezervativ responsabila fiind si cunoscand starea de sanatate a partenerului tau stabil. Posibil sa fie vorba despre o anexita, colpita, etc. Mergi la medicul ginecolog pentru ecografie, cultura din secretia vaginala si papanicolau. Daca tot ti-ai inceput viata sexuala ar fi bine sa iti cunosti si starea de sanatate in aceasta directie sa te poti bucura de actul sexual si de partenerul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorycutza (acum 13 ani)

anticopcetionalele nu le''am luat in urma analizelor hormonale , le''am luat la indicatia unei farmaciste pentru ca nu am mai avut timp sa merg la ginecolog si imi venise deja Cm si chiar vroiam sa iau anticonceptionale ca sa nu mai folosim prezervativ... sincera sa fiu chiar nu m''am simtit rau de la ele, chiar m''am simtit ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ama (acum 13 ani)

De ce sa nu mai folositi prezervativ? Ati facut amandoi toate analizele? Iti dai seama totusi la ce te expui luand medicamente fara indicatia medicului? Eu am luat LA indicatia medicului anticonceptionale (si nu in scop anticonceptional, ci curativ) si m-am trezit cu colesterolul si trigliceridele marite (si asta nu se manifesta nicicum...), o super-depresie plus un nodul la san de care ma chinui sa scap...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ama (acum 13 ani)

Am uitat ceva: cat am luat anticonceptionale (cateva luni de zile), libido-ul meu pana atunci ridicat a scazut pana catre 0. Puteam sa nu mai fac sex niciodata si nici ca mi-ar fi pasat... Asta m-a pus pe ganduri...Cum am scapat de ele, in 2 sapt mi-am revenit la normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olti (acum 13 ani)

Eu nu cred ca esti nebuna ,mai repede cred ca te-au innebunit cei care in mod normal ar trebui sa-ti fie ajutor si sprijin.Spui ca e familia ta ! Dar ce esti tu pentru ei?Sluga? Roaba? De ce e doar de datoria ta sa-i intretii? Ei nu au nici o obligatie vis-a-vis de tine?De ce credem noi sotiile si mamele ca doar noi avem obligatii fata de cei dragi? Crezi ca e normal ? NU! Sugestia mea este sa consulti mai intai medicul de fam. sa-ti recomande un ajutor medicamentos de care cu siguranta ai nevoie,si sa iei"taurul de coarne"asa cum spunea Iuli acum cateva minute.Nu amana si nu mai tolera stilul acest de viata ca ai sa innebunesti de-a binelea.Iti doresc sa ai putere si curaj.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ajna 21 (acum 13 ani)

este f probabil sa n t simti in largul tau datorita educatie p care ai primit-o> am fost in aceeasi siuatie, nu ma puteam bucura decat de 2 ori(in aprox 1 a), pana eu si partenerul meu am hotarat sa asteptam pana dupa casatorie astfel n am m avut relatii sexuale d aprox 2 ani insa n m astept ca si voi s facei la fel, dar am facut-o pt linistea noastra. a face dragoste este mult mai intens decat a face sex, iar asta se poate intampla doar in cadrul unei casatorii sau cel putin in cadrul unei relati bazata p increderee si multa dragoste.
din punct de vedere al dureriii, ai putea sa t gandesti la candida sau chlamydia, ceeace daca n este tratat, poate duce in ceel mai rau caz la infertilitate. anticonceptionalele nu stiu ce efect ar putea avea, dar stiu ca au multe efecte adverse si ar trebui sa mmergi la medicul ginecolog, el stie cel maai bine ce e de facut in cazul tau!
insa daca iti iubesti prietenul, bucura-te de el din plin!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela vasile (acum 13 ani)

Mergi la un control ginecologic, pe care oricum trebuie sa-l faci dc ti-ai inceput viata sexuala,sa-ti faca o ecografie transvaginala si sa-ti recomande anticonceptionalele potrivite corpului tau "Te uzi"ii timpul actului sexual?E posibil ca anticonceptionalele pe care le iei sa nu contina suficient estrogen care sa ajute la lubrefiere si probabil nu esti nici suficient de relaxata si de asta ai dureri.Incearca sa comunici mai mult cu iubitul tau si lungiti un pic preludiul "preludiul e cheia unui contact sexual reusit" Multa bafta si lasa-te dusa de val

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Barbie (acum 13 ani)

Eu spun sa mergi al un control ginecologic,acolo vei afla daca ai sau nu o problema,iar daca nu ai nici o problema ,este posibil ca toate acestea sa se intample din cauza stresului tau,pozitia,penetrarea partenerului,lipsa de lubrifiant natural sau chiar si intretinerea prea deasa a actelor sexuale,incearca sa reduci nr lor,uneori acest lucru poate duce la rani pe col si asta nu o sa`ti placa cu siguranat,mai ales lipsa de lubrifiant duce la aparitia ranilor pe col....incearca totusi sa reduci nr lor,sa fi mereu lubrifiata si incearca totusi pozitii mai clasice [daca folositi altele]....mult succes !!! astept sa`mi scri :* te pup :* ai grija de tine :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

horoba maria (acum 13 ani)

sa mergi la un specialist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela (acum 12 ani)

Eu iti spun din propria experienta ca daca gasesti partenerul care stie cum sa te excite ai sa vezi ca nu ai sa ai dureri.Asa am crezut si eu la inceput ca aveam numai dureri dar n-am nimic,de fapt partenerii reprezinta o problema.Ar trebui sa incere barbatul cu care esti sa te excite la clitoris pana te termini si apoi dupa cateva zile sau saptamani poti incerca sa te f...intelegi nu??Si ai sa vezi ce placut este.Si nu sunt de vina pastilele,menstruatia crede-ma ca stiu foarte bine.Ca eu timp de 2 ani de cand mi-am inceput viata sexuala nu am simtit nimic pana n-am gasit partenerul potrivit.Credeam ca niciodata nu voi gasi pe cine bun dar iata ca am gasit.Sper ca te-am ajutat cu ceva.Si sa incerci ce ti-am zis si dupa o perioada sa lasi mesaj sa ma anunti daca este asa cum zic eu.te pup pa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: