Dilema... raspuns medic

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de amelita90 cu 13 ani in urma

Buna ziua, am si eu o dilema... Am prieten de 1 an si 8 luni, ne intelegem perfect, toate bune si frumoase, numai ca eu nu pot avea orgasm in urma contactului sexual normal, numami la contact sexual normal am. Din ce cauza? Eu in timpul contactului normal ma simt extraordinar de bine dar nu pot ajunge la orgasm. Sincer nu ma deranjeaza ca nu am orgasm pe urma contactului normal pt ca ma simt bine in timpul acestuia :) dar as fi curioasa care e problema de fapt... Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

Nicola (acum 13 ani)

Stii ce nu inteleg eu? Cum vine asta: "numai ca eu NU POT AVEA orgasm in urma contactului sexual normal, numai la contact sexual normal AM"???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amelita90 (acum 13 ani)

scuze am gresit... numai la contact sexual oral am orgasm. La cel normal nu pot avea
dar in timpul partidei ma simt f bn.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Cele mai multe femei nu au orgasm prin simpla penetrare, ma mir ca o femeie cu o viata sexuala activa nu stie asta. Cauta pe Internet, informeaza-te si vei afla mai multe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Amelita,
Tu cand te joci singura reusesti sa ai orgasm?
Asa cum poate stii, sunt mai multe tipuri de orgasm: clitoridian,datorita excitarii clitorisului; vaginal - prin stimularea pct G, si multe altele. In timpul stimularii orale clitorisul este in centru atentiei, este excitat si astfel apare orgasmul clitoridian, care este un orgasm intens si de scurta durata. Sunt foarte multe femei care reusesc sa aiba orgasm clitoridian si in tp act sexual normal, folosind anumite pozitii care stimuleaza excitarea clitorisului: ex femeia deasupra, etc. Aici merita experimentat.
In concluzie, cheia este stimularea clitorisului, care se poate face prin tot felul de metode, atat de catre tine cat si de partenerul tau.
Mult succes!

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sex si probleme sexuale.

amelita90 (acum 13 ani)

multumesc pentru sfat... sincer nu mi-am stimulat placerea niciodara singura, poate e surprinzator ca pana la 20 de ani sa nu fi facut asta, dar mi se pare cv aiurea, e ca si cum as intretine raport sexual cu alta femeie (parerea mea)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Fara masturbare nu vei ajunge (cred eu) niciodata la orgasm. De aceea multe femei sunt nesatisfacute. Daca ele singure nu se stiu satisface si nu stiu ce le place, cum sa stie un barbat?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrianenescu70 (acum 13 ani)

Mda! Masturbeaza-te, daca asa iti spun doamnele. Probabil stiu dumnealor ce zic.
Vezi insa sa nu ajungi sa te satisfaci( sa ai orgasm ), doar masturbandu-te, ca nu este bine. Ajungi la onanism si asta este o boala, chiar daca parerile sunt impartite in acest sens. Esti oricum un caz fericit, ca intr-un fel sau altul ajungi la orgasm.
Sunt foarte multe femei care sunt maritate, au 2-3 copii si n-au avut orgasm niciodata(sa nu te mire deloc, este perfect adevarat!), sau daca au avut asta sa intamplat foarte rar.Tu esti foarte tanara si nu cred ca ar trebui sa-ti faci foarte multe griji.Abia ti-ai inceput viata sexuala si sunt multi factori de care depinde orgasmul.
Incearca sa fii tu insuti, sa te darui in totalitate momentului, partenerul la fel si totul va fi bine.Lasa-ti imaginatia sa lucreze si nu mai folositi ca stimulent, filme si filmulete de pe net sau dvd, daca se itampla cumva, (stimulent pe care generatia tanara si nu numai il foloseste), fiindca nu ajuta la nimic sau cel mult ajuta la excitare, dar si aceasta e falsa; te exciti pentru ce fac cei de-acolo, nu pentru ce faceti voi si cand s-a terminat filmul s-ar putea sa ramaneti cu ''''buza umflata'''', sa va simtiti inferiori.Fiti voi insiva, traiti la intensitate maxima momentul, fara inhibitii de niciun fel si retineti ca sunteti macar la fel ''''de buni '''' precum cei de-acolo si ca in plus, ei sunt '''' actori'''' si ''''joaca'''' intr-un film, fie el si de cea mai joasa speta. Succes, spor la treaba si nu cauta probleme unde nu sunt!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amelita90 (acum 13 ani)

:)) Nu am de gand sa incep sa ma masturbez, asta e clar... poate sa imi zica o tara intreaga ca daca ma masturbez o sa ajung sa am orgasm... de ce sa o fac??? daca ma masturbez, pentru ce mai am langa mine un barbat??? e o idee aiurita sa iti provoci placere singura, ac***a iubit care poate sa faca asta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Raspunsul lui adrian enescu e raspuns de barbat frustrat dupa parerea mea. Orice barbat care isi iubeste partenera o va incuraja sa faca orice ca sa simta placere, inclusiv sa se ajute prin autostimularea clitorisului. Pentru ca orice persoana stie ca fara stimulare clitoridiana, foarte FOARTE putine femei obtin orgasm. Amelita, ai o viziune foarte ingusta asupra sexualitatii feminine. Cum adica "daca m-as masturba ar fi ca si cum as face sex cu alta femeie"?! Doar daca ai face sex cu alta femeie ar fi ca si cum ai face sex cu alta femeie, atat si nimic altceva in opinia mea. Eu iti spun ca masturbarea, la barbat cat si la femeie, este ceva normal. Pariez ca domnul adrian enescu a practicat si practica poate inca masturbarea fara probleme, dar cand vine vorba de o femeie imediat e catalogat ca ceva nefiresc sau chiar periculos pentru sanatatea femeii sau a cuplului. Sigur ca daca partenerul iti poate face aceasta stimulare e cu atat mai bine. Dar daca tu nu stii sa ii spui ce sa iti faca, el cum sa stie? Cand spui "daca ma masturbez, pentru ce mai am langa mine un barbat?" e ca si cum ai spune "de sa mai facem sex oral daca putem face sex normal". Pai pentru ca face parte dintr-o gama de metode care provoaca placere, atata tot.
Faci cum crezi. Eu cred ca doamna psiholog si cu mine te-am sfatuit de bine. Mult noroc iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrianenescu70 (acum 13 ani)

ATAC LA PERSOANA??!!
Desi nu vreau sa polemizez, as vrea sa-ntreb daca este mai grav sa fii ipocrit, fals, ...sau ...frustrat.
Ascultaaaa, IULI, sau cum te cheama, care te tot inscrii la cuvant peste tot, ca stii ca nu stii: tu, mai draguta, mai intai nici nu ti-ai declinat identitatea cum am facut cel putin eu,ceea ce denota ca ai ceva de ascuns(!), pe cand la mine cu usurinta poti constata ca e invers fiindca n-am nimic de ascuns.
Este a doua oara cand ma apostrofezi, cand nu-ti convin parerile mele si asta denota lipsa de educatie, fiindca trebuie sa respectam parerile altora, indiferent care ar fi acestea, altfel se cheama DICTATURA, iar eu am cunoscut ce inseamna asta si se intampla pe vremea cand tu probabil erai in scutece!
Faptul ca ai scuturat de praf doua trei manuale de medicina, nu-ti da dreptul sa fii nerusinata si sa te adresezi jignitor la adresa unor persoane pe care nu le cunosti si nici sa sfatuiesti amaratele astea de copile derutate, crescute intr-o societate bolnava si derutanta, sa se masturbeze fiindca asa faci tu si daca la tine este maximul dpv sexual, o sa fie si la ele.
De ce-ti place sa te masturbezi? Fiindca esti frustrata sau fiindca este maximul sexual pe care ti-l poti oferi?Ai inceput de mica si te-ai obisnuit asa? Detesti deja barbatii?Stii si urmatorul pas?
De ce nu stii sa fii modesta si-ti iei ''''lauri'''' pe care nu ti i-a dat nimeni?
Citez:''''faci cum crezi. Eu cred ca doamna psiholog si cu minete-am sfatuit bine.''''
De unde stii tu ce sfat e bun pentru copila aia care a-nceput vita sexuala, e derutata si vrea sa afle ceva de la persoane cu experienta, nu de la toater onanistele frustrate?
Ai observat care-i pozitia fetei? O spune de doua ori si asta denota ca-i convinsa.Cu cati anisori ai tu m,ai mult decat copila asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Eu cred ca esti cam exaltat, asta in primul rand. Nu stiu ce atac la persoana, jignire sau dictatura visezi. Aici e un forum public, de MEDICINA, unde lumea nu este obligata sa isi decline identitatea, ci incearca sa il ajute pe celalalt in masura in care crede ca stie. Intr-al doilea, faptul ca sunt mai tanara nu inseamna ca nu stiu nimic. Nu vad ce legatura are dictatura cu subiectul discutat. In al treilea rand, si ajungem la ce este important, eu i-am oferit persoanei care a pus intrebarea niste argumente care mie mi se pare ca stau in picioare si niste sfaturi pentru ca problema ei sa se remedieze, in opinia mea. p***ancidenta sau nu, doamna psiholog si cu mine avem aceeasi parere. Tu nu i-ai dat nici un sfat concret care sa o ajute, ci doar ai "incurajat-o" spunandu-i ca sunt femei care dupa 3 copii nu stiu ce inseamna un orgasm. Trist, dupa parerea mea. De asemenea, eu nu ma simt deloc frustrata, am un prieten de 2 ani cu care ma inteleg extraordinar, insa mai presus de toate, am cunostinte teoretice foarte solide, consider eu. Eu nu scriu neaparat din experienta proprie, ci din ce CITESC si ma informez.
Si a propos de epoca ceausista, sa stii ca mentalitatea a mai evoluat de atunci. Sexul in general si masturbarea in particular nu mai sunt niste tabuuri. Inca o data, pariez ca si tu ai facut-o de nenumarate ori, nu vad deci de ce ar fi ceva rusinos pt o femeie daca ar ajuta-o. Oricum, eu m-am referit aici la masturbare (sau de fapt stimulare clitoridiana, de orice fel) in contextul actului sexual cu partenerul, nu separat, sper ca s-a inteles.
Eu incerc sa invat de bine, daca doreste sa urmeze sfaturile bine daca nu iarasi bine. Nu castig eu personal absolut nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amelita90 (acum 13 ani)

Auzi Iuli, daca tie iti place sa te masturbezi, spor la treaba in continuare. Eu sunt multumita cu ce imi ofera partenerul pana acum, asa ca nu incerca u sa imi insufli mie ca e bine sa ma masturbez. Oricum ms ca te-ai obosit sa lasi un comm, dar sa stii ca imi pastrez ideile si nu sunt usor influentabila deloc. Am propriile convingeri si pentru cultura ta generala sunt si eu un viitor psiholog ;) Am pus aceasta intrebare sa vad ce parere are lumea despre asta, sa nu crezi ca nu stiu unele lucruri, ca las loc de interpretari asta e alta treaba ;) De obicei fac ce ma taie capul nu ceea ce imi spun altii sa fac :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amelita90 (acum 13 ani)

Domnul Adrian Enescu, sa stiti ca am 20 de ani, nu am crescut chiar intr-o "societate bolnava si derutanta" cum va exprimati dumneavoastra, chiar am fost crescuta intr-un mediu normal in care nu am fost invatata sa ma masturbez ci sa imi creez placere cu ajutorul partenerului. Mama a vb cu mine de mica ce este bine si ce nu este bine sa fac.
Vad ca am starnit controverse adresand aceasta intrebare, cu toate ca a fost una derutanta :P Chiar daca era sa nu am parte de orgasm in urma sexului normal nu ma simteam aiurea pt ca aveam destula placere pe parcursul lui.
Va multumesc pentru truda depusa de a raspunde :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrianenescu70 (acum 13 ani)

Draga Amelita : am scris ''''societate'''' draguta, nu ''''familie''''! OK?

Pentru curiozitatea mea....
Poate reuseste cineva sa ma ''lumineze'' si pe mine:
1.as dori un exemplu, unul singur, de animal care se masturbeaza;
2.la fel pentru cazul in care ar avea tendinte ''''homosexuale'''';
3.va multumesc pentru efortul depus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandu (acum 13 ani)

@Adrian Enescu 70:
1. canguri, porci spinosi, iepe si armasari, capre, maimute etc etc. Cam toate animalele fac asta.
2. La pisici si caini este ceva obisnuit, la pinguini, oi, capre etc etc.
Pentru mai multe informatii: http://en.wikipedia.org/wiki/Animal_sexual_behaviour daca intelegeti engleza.
Toate cele bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrianenescu70 (acum 13 ani)

Merci Sandu, dar acelea sunt ''''studii'''' facute de ''''domni'''' care vor sa inoculeze ideea ca homosexualitatea este ceva normal. Nu am nimic cu deviatiile astea de la comportamentul sexual normal.E treaba lor atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni.
Apropo: ponderea este de 11% dintre noi; sa fie sanatosi. Daca unele animale, multe, isi ling zonele intime, este din motive de ''''igiena''''. Daca am acasa un caine si sare pe toata lumea si da din fund, este pentru ca vrea s-arate ca acolo el este seful, nicidecum nu este un comportament ''''homo''''. Exemplele pot continua.
Este cel putin discutabila parerea acelor specialisti, privitoare la comportamentul sexual animal de acest gen( astea sunt aberatii '''' s-a observat la 1500 de specii, dintre care 500 bine documentate'''' bla, bla).
Am crescut cu animale domestice in jur si am observat comportamente de acest fel la ''''juniori'''' mai ales, catei, pisici iezi, miei etc. N-are nimic cu sexualitatea, crede-ma. Multumesc oricum.
Personal raman la parea ca dpv uman, masturbarea este un obicei gresit si daca este practicat in mod insistent, daunator,iar homosexualitatea (chiar dac nu este argumentul dezbaterii), o deviatie comportamentala umana cu motivatie psihica.
In ret cine a sapat mai adanc a aflat de mult adevaratul motiv al promovarii asidue, fatise si nerusinante a homosexualitatii.
Toate cele bune si tie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nico (acum 13 ani)

Amelita, voi aveti contactele sexuale orale si normale protejate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: