Cum sa scap de masturbare ? raspuns medic

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de fanel28 cu 12 ani in urma

Am 28 de ani mi-m inceput viata sexuala la 27 de ani si de un an si ceva nu am mai facuto cu nimeni ma masturbez si inainte o faceam, dar cate odata o fac si de 2-3 ori pe zi si ma excita si o discutie despre sex cate odata parca sunt obsedat vb numai despre masturbare si ma uit la filmulete porno, nu pot sa rezist mai mult de 3 zile fara sa o fac ,oare pot deveni obsedat cum sa scap de masturbare?oare masturbarea imi va dauna la viata sexuala ? chiar si acum cand va scriu ma excit dar totusi ma aptin sa o fac dar cu greu, ajutatima astept un raspuns urgent Fanel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (155)

Iuli (acum 12 ani)

Mai bine cauti sa iti faci o pritena. Masturbarea nu iti dauneaza decat daca inlocuieste alte activitati sau activitatea sexuala normala. Cauta sa iti ocupi timpul si sa iti faci o prietena.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

din pacate, masturbarea poate afecta destul de mult in timp. probabil ati citit deja multe articole despre asa ceva pe internet. in primul rand va va afecta viata sexuala cu o eventuala partenera, deoarece veti ejacula mult mai repede decat in mod normal. mai mult, ac***a in vedere ca sperma contine multe vitamine, minerale, proteine, in timp, daca va masturbati des pe o perioada lunga de timp, veti suferi de pe urma pierderii acestora. iar efectele negative pot continua, inclusiv pe plan psihic.
din pacate un tratament in afara de propria vointa, nu exista, desi cu siguranta o vizita la un medic psiholog v-ar putea ajuta.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sex si probleme sexuale.

Vlad Rusescu (acum 10 ani)

buna seara sunt caam rusinos dar o sa va spun ca am 13 ani si ma masturbez de cate 2-3 ori pe zi adica nu ciar in fiecare zi in cate 2 zile din saptamana iar in celelalte cate o data si as vrea sa o fac cat mai rar daca o sa incep sa fac asta voi mai avea probleme in viitor cu ejaclarea spermei sau alte lucruri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad Rusescu (acum 10 ani)

buna seara sunt caam rusinos dar o sa va spun ca am 13 ani si ma masturbez de cate 2-3 ori pe zi adica nu ciar in fiecare zi in cate 2 zile din saptamana iar in celelalte cate o data si as vrea sa o fac cat mai rar daca o sa incep sa fac asta voi mai avea probleme in viitor cu ejaclarea spermei sau alte lucruri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cv ivan (acum 10 ani)

Spunei lu maica ta sati faca un ceai de minta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionel Mihai (acum 9 ani)

Salut..! la fel ca tine aceiasi problema!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

akmm (acum 12 ani)

Cel mai bun lucru este ca recunosti ca ai o problema.Rezolvarea vine de la sine cu timpul. Numai ca atunci esti un simplu traitor.Cauta sa fii si un implinitor.Gandeste mai profund la intrebarea : de ce exist?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alextuzzu (acum 10 ani)

PEI DA AI DREPTATE DUAR CU VOINTA TE POTI LASA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chichi (acum 12 ani)

fa seeex

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Duhovnic (acum 10 ani)

Nici prin acest lucru nu te ajuti ci mai rau te omori singur este curvie inainte de casatorie am intalnit tineri de 14 -18 ani care veneau cu copii la impartasit este dureros.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

traian (acum 11 ani)

ma mastubez nu pot sa le regulez sau asa cred as vrea sa consult o doctorita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

phone (acum 11 ani)

esti blocat grav cu acest pacat dute la un preot adevarat nu orice ciumpalac si cata-ti un psiholog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cata (acum 11 ani)

si eu ma masturbez si nu pot sa ma stapanesc o fac aproape zilnic:((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorel (acum 11 ani)

dute la preot adevarat urmeaza ce zice sa faci si vei scapa in timp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurel (acum 11 ani)

nu cred ca este vreo solutie decit din propria vointa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 11 ani)

te culci cu femei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Duhovnic (acum 10 ani)

Gresit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pulea (acum 9 ani)

Nu este deloc gresit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fanel28 (acum 11 ani)

sunt de acord cu toti ce mia ati zis si mai ales cu domnu doctor, de si nu am mai postat nimic aici de mult dar tot nu am scapat, sex nu am mai facut de aproape un an , nu am noroc la femei sunt si umpic timid , dar uite ca mai am umpic si faca anu asta 30 de ani dar nu scap de aceasta problema am vb cu un preot serios mi a dat canon dar tot nu scap , bani sa dau la femei usoare nu am , si inteleg acum ca masturbarea imi poate dauna la viata sexuala cat si la sanatatea fizica si psihica dar nu stiu ce sa fac ca sa scap , si nici nu gasesc o fata serioasa sa ma insor cu ea , sunt foarte suparat sufleteste de viata care o duc mai astept si parerile altora despre tot ce v-am povestit va multumesc de sfaturi si le astept in continuare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ovidiu (acum 11 ani)

si eu sufar de aceasta boala. pot sa ii spun boala pentru cu nu mai pot scapa de ea. sa lipit de mn de cand eram mic dintr-o p***ae si akm a pus stapanire pe mn. app de cand ma masturbez nu mai imi trebuie gagik, pt ca o inlocuiesc cu masturbarea, tocmai de aia vreau sa scap de masturbare, si pe deasupra mai este si un pacat foarte grav in fata lui Dumnezeu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 8