Apetit sexual raspuns medic

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de Romeo10 cu 14 ani in urma

Buna, Problema e cu sotia. Se poate face ceva sa aiba un apetit sexual normal? Ea neaga orice actiune de sex. Daca ma rog de ea la un moment dat ma lasa sa ma culc cu ea, dar la prima greseala in timpul actului, explodeaza si pornesc discutii neterminabile. E aiurea rau de tot. Asa e degeaba toata treaba cu sexul. Doresc daca se poate sa ma informati asupra unei solutii de a creste apetitul unei femei de la zero la normal. Ea are 31 ani, eu 32 de ani. Din pacate probabil pe relatie sexuala nu o atrag deloc, dar de aia ar trebui sa aiba apetit sexual. Nu se poate ca sa nu vrea sa faca sex daca nu isi doreste barbatul. Trebuie sa existe o solutie, pentru ca uneori acest lucru distruge familii. Oricat de intelegator as fi totusi odata la 2 saptamani sex si atunci cu mare atentie, pai mie mi se pare complet aiurea. Nu merge la doctor pentru ca chiar nu o intereseaza acest lucru. Deci nu vrea sa faca sex deloc. Absolut deloc. Putem face ceva? Fara sa mergem la doctor. Ceva tratament pentru apetit sexual. Deci inca odata, nu vreau sai cresc apetitul pentru a fi prea activa, eu vreau sa il aduc apetitul la normal, nu cum e acuma, zero.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

Romeo10 (acum 14 ani)

Astept o parere de la dumneavoastra. Suntem super dezvoltati in toate domenile si culmea problema astea o au foarte multi dar totusi am citit numai de tratamente psihologice etc. Pai alea nu ma intereseaza. Eventual ceva tratament naturist, ceva tratament medicamentos, fara a distruge hormonii femei. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Paraschivescu Carmen MPsih. Paraschivescu Carmen este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Mi se pare in ton cu tot mesajul tau cererea de a prescrie cineva o pastila ca sa aiba sotia "putin" chef sa faca sex cu tine, adica sa treaca de la o data la 2 saptamini la... cit ar fi normal pentru tine? Ca fiecare are normalul sau. Am inteles ca sotia considera ca e un apetit normal ce are ea si de aceea nu vrea sa urmeze tratamentul psihologic, sau de ce spui ca nu te intereseaza pe tine aspectul asta? Vrei un partener pentru sex mai des de o data la 2 saptamini? Poti contacta o persoana dispusa sa presteze astfel de servicii sau te poti aproviziona cu o gonflabila de la sex shop. Intr-o casnicie sexul fiind cumva "obligatoriu", sotii cauta motive mai puternice ca sa-l faca acceptabil ani sau zeci de ani, cauta sa fie unul in gindul altuia, sa gaseasca ceva anume care sa diferentieze sexul de mersul la munca, de facutul curateniei si a gatitului sau de crescutul copiilor. De-aia toate tratamentele trimit catre terapia psihologica, a mintii si a sufletului, pentru ca oamenii se indragostesc si cu mintea, nu numai cu ochii. Acolo trebuie umblat, degeaba cauti tu pastile minune. Trebuie sa-ti lamuresti tie in primul rind ce vrei sa obtii de la pastilele pe care le cauti, ce sperante iti pui in ele si care iti sint nevoile din spatele acestor sperante. In afara de insistente nu ai mai spus nimic despre tacticuile adoptate de tine, sau detalii de genul cind au inceput problemele astea, cum era cind era acceptabil etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sex si probleme sexuale.

Romeo10 (acum 14 ani)

Multumesc pentru indrumare, poate ca totusi e mai bine asa cum e acuma. Timpul rezolva multe probleme. Decat sa am o sotie activa sexual care poate m-ar si plictisi in timp, si sa nu faca mai nimic altceva in casa, prefer atunci cum e acum. Ca nu stii viata pe cine iti aduce in cale. Acum stiu si am certitudinea ca sotia e tot ce inseamna femeie de casa si mama buna si o accept asa cum e chiar daca are acel mic defect. Multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia (acum 14 ani)

Eu am scris pe GOOGLE cuvintele ''''apetit sexual'''' si au aparut multe articole. Scrie si tu. Succes. !! PS: iNCEARCA S-O ''''VRAJESTI'''' mai mult pe nevasta-ta, s-o rasfeti, alinti, sa-i faci cadouri, surprize, flori,...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

relu focsani (acum 14 ani)

Asa cum a spus si domnul doctor ,nu exzista pilula miraculoasa ce sa faca femeia sa aiba dorinte mai puternice decit poate ea.Trebuie sa te inarmezi cu rabdare si pricepere ,sa inveti sa o ,,vrajesti
''''" sa te apropi de ea cu tandrete, nu sa o iei direct.Totusi daca nu reusesti nici asa sfatul meu este sati cauti alinarea in bratele alteia.Sunt destule decetionapte in dragoste.Totusi cred ca are pe altcineva ,ti-o spun din cunostinta de cauza .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Romeo10 (acum 14 ani)

:) nu-ti contrazic parerea in schimb imi cunosc nevasta. Adica multi ar zice, "lasa ca si eu am cunoscut-o pana nu am muscat-o". Intelege-ti termenul "nu doreste sex" si de cand copil nu o atrage nimic decat casa, gradina si copilul. a bucur pentru ea si chiar ne intelegem bine, nu suntem certati apoape niciodata pe nici un motiv, numai pe sex. Deci pot urla mare si tare ca sunt putine femei ca ea. Ea nu vrea sa insele pe nimeni, ca isi iubeste asa tare copilul, casa probabil starea familiala incat nu are nevoie de nimic. Eu am nevoie de mai multa activitate sexuala. Dar sper sa-mi treaca ca nu am intalnit inca o femeie ca ea. Deci nu vreau s-o schimb. Incep sa pricep ca doar rabdarea si timpul, atentia si afectiunea ma poate apropia de ea mai mult.
Mercy de sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ronny85 (acum 14 ani)

Femeile sunt mai nemultumite ele din fire. Incearca sa afli ce anume o nemultumeste pe nevasta ta. Poate este coplesita de probleme si de aceea apetitul sexual este diminuat. Oricum nu este normal ceea ce se intampla la voi. Cumpara-i flori chiar daca nu este ziua ei. Alege o zi in care sa i te dedici numai ei, du copilul la socrii, pregateste o seara romantica numai pt voi doi, ia un vin bun, comanda ceva de mancare, ciocolata, aprinde niste lumanarele, pune o muzica linistita si romantica, fi vesel si tandru, misterios si sarmant, imbraca-te frumos si asteapt-o acasa .....sigur nu vei da gres:)si nu costa mai nimic:) optional poti sa ii cumperi o lenjerie sexy pe care sa i-o lasi pe pat..INCEARCA si apoi povesteste-mi si mie daca a functionat....:)...la 90% din femei chestia asta functioneaza garantat ...numai bine :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

relu focsani (acum 14 ani)

Bine te-am gasit.Sunt deacord cu Veronica ,si cred ca timpul le va rezolva pe toate.Ar trebui sa sti ca dupa nastere o femeie nu ma-i are acelasi apetit sexual ca inaite de a naste.Totusi cred ca trebuie sa incerci sa vorbiti amandoi cu intelegere despre acest lucru ,sa abordati acest subiect delicat pentru a putea ca pe viitor sa treci mai usor peste problema.Asa cum zici observ ca ea iubeste familia , dar treburile si stresul o fac sa fie frigida.I-ao cu atentie si tandrete si ai sa reusesti. Urmeaza sfatul lu Veronica cu incredere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

opris_1 (acum 14 ani)

sunt femeie si sotie si mama.fiecare din noi are aceste momente si la-m avut si eu.realitatea este ca exista femei cu un apetit sexual scazut si mai depinde si de modul de viata.daca femeia traieste intr-un stres continuu(indiferent de ce natura) niciodata nu v-a avea pofta sa zicem asa.trebuie sa discuti mai mult pt ca noi femeile asa suntem nu punem sexul pe primul loc.pe de o parte gresim si constientizam dar totusi nu putem face sex doar pt ca vreti voi.mai trebuie sa ne si dorim.afla ce o macina ca sunt sigura ca are ceva iar tu trebuie sa lupti sa afli numai asa se poate rezolva.iesirile mai dese romantismul...te pot ajuta.ai inselat-o cumva???si daca ea stie acest lucru suta la suta e unul din motive.poate chiar singurul.o femeie are tendinta de arespinge barbatul cand stie ca acesta a inselat-o bafta si lupta pt ca merita.e mama copiilor tai.numai bine.sanatate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Romeo10 (acum 14 ani)

Da, incep sa constientizez care e treaba. Nu am inselat-o niciodata, nici nu o voi face indiferent de situatia sexuala. Eu find programator de meserie cam tot timpul sunt pe calculator. E greu sa te rupi dintr-un mediu unde te simti stabil si sa te arunci intr-un mediu instabil si atat de sensibil cum e tandretea si toate sfaturile de mai sus. Sunt constient ca asa trebuie sa fac. Relatia noasra e normala, nu suntem certati, nu vorbim urat, nu injuram, nu ne batem, doar ca eu sunt ala tacut care lucra in mediul lui si ea e cea aciva in viata normala. Cumva mergem paralel. Ne si imbratisam uneori, ne si pupam, ea find o fire mai sentimentala. Dar mie imi e greu sa fiu altfel. Multumesc oricum de toate sfaturile oferite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fedorneaciosif (acum 14 ani)

Buna romeo,
Ma aflu in aceeasi situatie ca si a ta si mai rau este ca am incercat sa si vorbesc sa si fac lucruri marunte si cine romantice etc nimic din pacate nu a functionat.Exact cum zici si tu nu avem nici un al fel de neintelegeri doar sex-ul.Este foarte frustrant sa o doresti atat de mult si sa nu primesti un raspuns din partea ei,cred ca inteleg bine ceea ce simti.Apropo de raspunsurile de pe aici as vrea sa iti zic ca nici eu nu imi insel nevasta din principii morale(ce tie nu-ti place altuia nu face).Orice medic sexolog afirma ca intr-o relatie normala ar trebui sa existe macar 2-3 contacte saptamanal.asta apropo de ce zicea Psihologul de mai sus,deci nu cat vreau eu ci cat ar trebuii sa fie normal.Si este dezolant sa incerci tot felul de chestii si sa nu primesti nici un raspuns.Eu sincer m-am intrebat daca mai simte ceva pt mine deoarece sunt aproape sigur ca nu ma inseala.
Rugamintea mea la tine este ca daca gasesti vreodata ceva care chiar merge anunta-ma te rog si pe mine la adresa [email protected] pt ca si eu caut demult raspuns la aceasta problema.Apropo Sunt casatorit de 12 ani si avem 2 copii.mersi anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paul (acum 14 ani)

Ingrozitor,eu fac sex zilnic,dar nu cred ca as fi acceptat,mi-as gasi urgent o amanta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 14 ani)

salutare ,
Eu sunt casatorit cu sotia mea de 14 ani ,acum suntem la cutite din cauza sexului , o data la 4 luni cred,eu vreau ea ba.
Ea acum sta la socrii mei eu in apartamentul nostru ne-am certat de 2 saptamini, si cum am vazut mai sus postat cred ca o sa adopt si eu" tactica" cu plimbatul ,filmul ,cititul,copilul si o sa las sa nu o mai cicalesc, cu chestiile romantice si flori nu merge la mine fiinca nu o misca cu nimic degeaba m-a agit, dupa cum vedeti si voi gradul de emancipare al femeilor e sus de tot si cu zi ce trece se tot ridica asa ca ......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

myko (acum 13 ani)

buna, este posibil sa nu mai fie multumita de tine, si tinde spre ceva mai performant din pct de vedere sexual, asa ca fi pe faza o fi pus ochii pe cineva de care sa se fi indragostit, si astfel face diferenta.cand iubesti pe cineva,il accepti si cu defecte, prin comunicare rezolvi si problemele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad Tepes (acum 13 ani)

Sigur ca exista multe cauze ale refuzului de a avea sex. Mai intai, eu ti-as da urmatoarele sfaturi. Vezi daca nu ai tu probleme proprii. Mai intai, esti tacut, si te ocupi cu computerul. Ma gandesc ca poate nu-i acorzi atentia cuvenita. Sotia are nevoie de atentie, de conversatii, de ajutor in menaj si la cresterea copiilor. Daca te adancesti si acasa in problemele de serviciu, si nu participi cu ea la probelemele zilnice de familie, sa stii ca asta o afecteaza mult, si rezultatul este o frustrare, care o face rece fata de tine. Daca astea sunt problemele, TREBUIE sa te schimbi. Mai sunt si alti barbati, care trateaza nevestele ca un obiect sexual, si sexul reprezinta pentru el doar un motiv de relaxare. Femeile sunt altfel. Cele mai multe nu fac sex ca "ard", ci ca sunt iubite, sunt dorite, sunt continuu "curtate", si barbatii folosesc ceea ce se numeste pregatirea pentru sex. Problema aduce in sine cuvantul "egoism". Ce vreau sa spun? Multi barbati n-au rabdarea s-o pregateasca pentru sex, ci doar vor s-o dezbrace, si in 5 minute sa termine sexul. Asa cum am spus, femeia nu e la fel. Ocupa-te de ea, pregateste-i masa, adu-i flori, continua s-o saruti cand vii acasa, s-o imbratisezi, s-o duci la un restaurant din cand in cand, sa-i dai, decat sa primesti, fiindca asta inseamna dragostea adevarata! Iesi afara din "carapacea" in care ai intrat, discuta cu ea, intreab-o de problemele zilnice, intreab-o cu ce s-o ajuti, fa treburi care nu-ti plac, dar care ea le va aprecia, fiindca te intereseaza persoana ei, ajut-o la cresterea copiilor, implica-te in pregatirea mancarii, fa-i un masaj la picioare, la spate, mai ales cand e obosita, mangaie-o cand e trista, invata sa spui "imi cer iertare ca te-am suparat", si invata sa zici "multumesc", chiar si cand ti-a calcat o camasa. Invata sa apreciezi mancarea, curatenia, si orice face, si sa-i spui asta. Nu uita sa-i spui "te iubesc", chiar daca au trecut 3 ani de la casatorie. Ia-o la o mica plimbare afara, chiar daca esti obosit si ai vrea sa te odihneste. Casatoria inseamna sacrificiu, nu doar a avea asta sau aia! Sacrificiu pentru sotie, copii, si ceea ce stii ca-i place! Sa vezi atunci cum se schimba, si te priveste altfel. Invata sa dai, si apoi vei vedea rezultatul! Spun asta din experienta mea de peste 30 ani! Am crescut copiii impreuna, am gatit, am spalat, m-am sculat noaptea sa am eu grija cand erau copiii mici sau bolnavi, ca sa-i dau si ei putina odihna, am facut de toate in casa, exact ce spuneam si mai sus. Cand a venit vacanta, am luat sotia si copiii, si ne-am dus in vacanta. Si in vacanta am facut lucruri impreuna, si am implicat si copiii. M-am jucat cu copiii (trei fete) chiar daca eram obosit dupa o zi de munca, am ras si facut harmalaie in casa, si toti am participat la viata de familie. Va sfatuiesc pe toti barbatii (si femeile) cu probleme sa luati exemplul meu, sa-l imbunatatiti si mai mult, si veti vedea ce viata buna veti avea. Sunt curios sa aflu rezultatul acestor sfaturi. Deci, in primul rand, faceti-va voi (barbatilor) datoria, si apoi asteptati rezultatul. Nu uitati, femeiele sunt diferite de noi, mult mai sensibile, mult mai romantice, mai slabe fizic, dar mai puternice psihic (curios, nu!). Invatand cum sunt partenerii nostri, vom avea o viata de familie frumoasa, si ne vom bucura impreuna de un mariaj special. Inca ceva pentru barbati. Femeile, mai sensibile, de multe ori se supara de lucruri, pe care noi barbatii nu le consideram nimic deosebit. Invatati asta, si invatati sa reparati cand vedeti ca sunt suparate. Luati-o in brate, pupati-o, si spuneti-i "imi pare rau ca te-am suparat, iarta-ma". Faceti-o sa rada merau, fiti veseli cat se poate mai mult, si lucrurile se vor schimba mult. Succes la toti, barbati si femei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GOGOSICA (acum 13 ani)

DOMNULE VLAD TEPES SIGUR ESTI BARBAT?
GANDESTI PREA BINE PT. UN BARBAT.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad Tepes (acum 13 ani)

Domnilor, v-am spus ce gandesc din experienta proprie, si mai ales din experienta altora, care s-au destainuit datorita si faptului ca am fost uneori implicat in sfatuirea unor cupluri (separat). Daca am dreptate, folositi experienta si ce v-am scris, si vedeti cat de mult se imbunatatesc relatiile cu sotiile, si chiar cu sotii. O doamna intr-o rubrica similara ma acuza ca "nu sunt modern", adica in ziua de azi nu mai poti fii ca ieri, si pana ajungi sa te casatoresti, TREBUIE sa incerci diferiti parteneri, ca sa vezi cine e cea sau cel potrivit. Doamna cu pricina nu-si da seama ca a schimba partenerii ca pe camasi, pana cand vei gasi "camasa ideala" duce la o stare de confuzie, si in cele din urma nu mai stii daca iubesti persoana si caracterul, sau iti place cum face de bine sex. Asta ca sa nu mai vorbesc de potentialul de imbolnavire sau de a-ti lasa partenera gravida. Rabdarea trebuie sa faca parte din viata de zi cu zi, chiar si atunci cand trecem prin perioade grele in viata. Am spus si o repet, perioada de curtenie este esentiala pentru amandoi, cand fiecare parte trebuie sa vada daca exista ceea ce eu numesc "elemente comune", adica daca cei doi au multe idei ce se potrivesc. Pe masura trecerii timpului, a "testarii" celeilalte persoane in diferite imprejurari pentru a vedea reactia, se poate lua decizia daca "cealalta" este persoana dorita pentru restul vietii. Am mai subliniat importanta MAJORA a sacrificiului in casatorie, si eliminarea egoismului, adica punerea fericirii celeilalte persoane pe primul plan. Asta e valabil si invers. Doamna de mai sus ma "acuza" ca sunt pocait, si ca am mentalitate inapoiata. Eu va spun ca viata mea de familie a fost excelenta (nu exista viata perfecta), in care cei doi se muleaza unul dupa altul, isi fac viata cat mai frumoasa posibil. Am observat un lucru interesant in viata mea de casnicie, si anume se poate trece de la momente de bucurie si fericire intre cei doi la momente de suparare si neintelegere in cateva secunde; dar invers, dureaza, fiindca se creiaza niste emotii, care nu trebuie lasate sa se amplifice, sa mocneasca, si sa duca la relatii de tensiune si frictiuni. De asta, stiind ca femeile sunt mult mai sensibile sufleteste, am trecut peste "eul" meu, care-mi spunea "nu tu esti de vina, ci ea", si m-am dus la ea, am luat-o in brate, am iubit-o, si i-am spus "imi pare rau pentru ca n-am stiut sa-mi opresc vorba la timp, si pentru care iti cer iertare". Credeti-ma, ca nici o femeie nu va rezista cand te duci cu dorinta sa-ti ceri iertare, si sa va impacati. O sa zici: nu e "fair"! Te intreb, ce-i mai important in viata de casnicie? Sa fiti fericiti amandoi, sau va va simtiti nemultumiti, tristi, sa va para rau ca v-ati casatorit, s.a.m.d! Cu cat rezolvati diferendele mai repede, cu atat se cimenteaza legatura de prietenie. Dupa cativa ani de casatorie, dragostea aceea infocata (nu mai pot trai fara tine!) se diminueaza in sensul ca se schimba intr-o prietenie solida, in care cei doi au incredere unul in altul, si se lupta pentru binele si fericirea celuilalt. Inca ceva. Viata nu e usoara. Sunt probleme in serviciu, oameni dificili, vecini dificili, poate si neamuri dificile, oriunde te duci sunt putine locuri de bucurie, nu-i asa? Si atunci ce e de facut? Casa si familia trebuie sa fie OAZA de liniste si fericire. Daca nici aici nu e linistea si oaza de care am spus, atunci viata e foarte mizerabila, si teribil de stresanta.
Domnul cu problema sexuala de mai sus l-am sfatuit sa inceapa sa-si puna sotia mai presus de persoana proprie, si sa vada ce schimbare se va produce. Daca viata de casnicie se imbunatateste in urma unor sfaturi bune, ma simt onorat ca am putut readuce soarele, zambetul si fericirea in casa Dvs. M-as bucura sa aud si vesti bune de la cei in suferinta. Succes la toti cei cu probleme in casnicie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cineva (acum 13 ani)

D-le Tepes, imi plac comentariile/sfaturile dv pt ca din ele razbate bunul simt si buna crestere. Cred ca sunt putini barbati ca dv. Mi-as fi dorit sa am un astfel de sot pe care sa ma pot baza, care sa-mi ia de pe umeri povara zilnica a grijilor, cu care sa ma sfatuiesc, sa-mi cresc copiii in liniste si pace.Dar, din pacate, am avut parte de contrariu. Va doresc multa sanatate dv si fetelor dv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 13 ani)

domnul vlad tepes,pot spune ca sinteti un barbat adevarat mi-ar placea ca si sotul meu sa fie ca duneavoastra ,multa sanatate,,de ar gindi toti barbati ca dumneavoastra,,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad Tepes (acum 13 ani)

Doamelor si mai ales Domnisoarelor,
Ma bucur ca apreciati ceea ce am scris, si poate ca mai e o speranta sa lucrati la casniciile Dvs., si incet, incet sa le schimbati. Nu uitati ca atunci cand ati spus ca va luati "de buna voie si nesilit de nimeni, v-ati declarat dragostea pentru partenerul Dvs. Dragostea e un foc care trebuie intretinut toata viata de amandoua partile. Nu lasati sa se stinga focul! Puneti lemne pe el tot timpul...
Exista un verset in Biblie, care ne arata ca intr-o casnicie femeia este cheia. In cartea Proverbelor 14, versetul 1 scrie "Femeia înţeleaptă îşi zideşte casa, iar femeia nebună o dărîmă cu însaşi mîinile ei." Asa cum am mai scris, o femeie inteleapta isi pregateste casnicia cu mult inainte de a se casatori. Adica se sfatuieste cu mama, si tata (mai ales), vede ce-i bine si ce-i rau si la unul si la altul, si-si face planul cum sa devina o sotie dedicata sotului si copiilor. Din pacate, multi parinti nu se ocupa de acest aspect important in cresterea si educarea copiilor si pregatirea lor pentru viata. Lucrurile intime sunt tabu, sau ii invata ce nu trebuie, asa cum am citit de la unii din colaboratorii acestor rubrici sau nu-i invata nimic, si invata ce nu trebuie de la prieteni cu principii proaste. De asta e mare nevoie de pregatire, analizat foarte bine viitorul partener de viata, pus o mie de intrebari, discutat de toate, si cand se apropie mai mult de faza casatoriei, discutat si lucrurile mai intime si delicate: sex, avut copii si ingrijirea lor in comun, responsabilitatile fiecaruia fata de familia celuilalt. Trebuie sa se ajunga la un "numitor comun" cum il numesc eu, adica sa fie principii comune la lucrurile fundamentale ale casnciei. Nu se realizeaza acest "numitor comun", incheie relatia, fiindca n-o vei rezolva mai tarziu, asa cum gandesc foarte multi, sau foarte multe. Egoismul e una din cauzele esecurilor din casnicie. Din ex. de mai sus, deducem ca sotia nu-si pune sotul ca partea din viata ei, in care trebuie sa-i dea prioritatea, chiar si in relatia sexuala. Am mai spus si o repet "casnicia presupune sacrificiu din partea amndorura", si asta inseamna ca sa faci totul (si unul si celalalt) ca partenerul sa fie fericit. N-am spus ca exista casatorii perfecte, fiindca nu exista, dar in casatorie si unul si celalalt trebuie sa invete sa cedeze, sa spune "am gresit, iarta-ma", sa lucreze permanent la intarirea casniciei. Sa nu creada nimeni ca divortand, rezolva problema, dimpotriva! E nevoie de rabdare, comunicat unul cu celalalt in orice problema, evitat sub orice forma insultele de orice natura, ridicat tonul, etc., fiindca noi sunt fiinte omenesti cu inteligenta, gandire, simtaminte, dar crescuti in doua environmente diferite, si care trebuie sa ajunga la mularea unuia cu celalalt. Problemele cele mai dese din familie sunt: banii si cum se cheltuie, copiii, rudele, sexul, libertinajul unuia fata de celalalt, ingrasarea unuia din parteneri in mod excesiv, neingrijirea corporala adecvata, etc. De asta e nevoie, ca in problema banilor (mai ales pentru cei cu mana ... sparta) sa existe un buget de cheltuieli, de care amandoi trebuie sa se tina cu dintii. Venind copiii pe lume, de multe ori barbatii nu participa la cresterea lor, si asta e foarte rau. De aceea, ei trebuie implicati de la bun inceput de sotii, si daca nu stiu, trebuie sa invete. Barbatii se plang ca femeile nu le mai dau atentia cuvenita, dar nu-si pun problema de ce! Vrei ca sotia sa aiba timp si de tine, trebuie s-o ajuti, ca sa terminati IMPREUNA treburile,si atunci veti avea timp si unul pentru celalalt. De obicei, unul din cei doi e mai organizat, si preia controlul impartirii sarcinilor, care dupa un timp ajung sa fie asa de rutinate, incat nici nu mai e nevoie de a se stabili cine face ce, fiindca amandoi isi cunosc deja capabilitatile, si stiu ce au de facut. Rudele sunt iar o problema, si in directia asta, femeile isi imping barbatii spre familia lor. Trebuie dat consideratie la amandoua familiile. Unele familii sunt mai placute, altele mai putin, dar trebuie evitat criticarea familiei celuilalt. Exista (din pacate si azi) problema soacra-nora. Aici barbatul are OBLIGATIA sa intervina si sa puna lucrurile la punct de la inceput. El trebuie sa impuna mamei si sotiei lui o pozitie de respect mutuala, pentru ca exista in multe familii o p***a mentalitate ca "sotii mai exista, dar mame NU". De asta, sotul are obligatia de la bun inceput sa puna lucrurile la punct. Odata casatoriti, cuplurile nu mai apartin parintilor, ci apartin unul celuilalt. Trecem la sex, obiectul rubricii de fata. Si aici, cuplurile, daca s-au hotarat sa se casatoreasca, si dupa ce si-au studiat bine viitorul partener, au obligatii unul fata de celalalt. Unii barbati, ca si unele femei, au un apetit sexual mai puternici. Si aici trebuie sa intervina "respectul fata de celalalt",dar si sacrificiul cerut de intrarea in parteneriatul casniciei, adica fiecare este chemat sa-si faca datoria de sot si sotie in problema sexuala. In acelasi timp, partea mult mai activa, trebuie sa intelega ca femeia sau barbatul care nu sunt, au si ei anumite caracteristici, de care trebuie sa tina seama. In cele mai multe cazuri, odata pe saptamana este suficient pentru oricine, dar de multe ori, sunt femei si barbati, care au nevoie de mult mai mult. Aici (repet) trebuie sa intervina intelegerea dintre cei doi. Femeile, in general, au probleme emotionale mult mai puternice decat barbatii, si trebuie intelese in mod special. Dar nici ele nu trebuie sa abuzeze de situatiile in care ele se afla, si sa refuze sotii pentru sex. Si pentru ca pentru barbati sexul este mai mult o problema fizica, ei trebuie sa inteleaga ca la femei sexul este ceva emotional, si au nevoie de o pregatire speciala pentru asta: mangaieri, saruturi, un mic cadou (nu trebuie sa fie scump), o luare uneori chiar si la un MacDonald sau o cofetarie, daca nu sunt bani, cumparat o floare macar, scosul la o mica plimbare, facut in weekend un breakfast si adus sotiei direct in pat, un masaj cu o crema frumos mirositoare pe spate sau la talpi (acolo unde se acumuleaza oboseala), o baie comuna cu spumant, si mai ales amintirea zilelor importante din viata: nastere, casatorie, Craciun, dusul la un teatru, opera, concert, etc. Am observat din viata mea ca noi barbatii suntem (evident) mai puternici fizic ca femeile, dar mai slabi ca femeile la oboseala intelectuala. De asta trebuie compensat puterea unuia intr-o directie cu puterea celuilalt in alta directie. O alta problema este ingrasarea excesiva si neingrijirea corporala, lucru care aduce nemultumiri din partea celuilalt. Trebuie sa se retina ca intrarea in legamantul casatoriei nu inseamna sfarsitul de a face curte celuilalt. Curtea nu trebuie sa se termine niciodata. Respectul pentru celalalt inseamna ingrijirea corporala, spalatul zilnic pe corp si dinti, evitarea mirosurilor neplacute, imbracatul neglijent, nebarbierit, sau nerasul pe anumite parti ale corpului, etc.
As vrea sa subliniez, in special pentru barbati, ca in ziua de azi nu mai exista "asta e treaba de femei", si nici pentru femei "asta e treaba de barbati", Si unul si celalalt trebuie sa invete sa faca orice, fiindca nu se stie cand va fi nevoie de indemanarea respectiva. O boala, sau plecari in interes de serviciu, etc. vor face aceste lucruri absolut necesare.
As putea sa continui cu ideile mele, si poate vreodata sa ma apuc sa scriu o carte, desi sotia mea este mult mai talentata in aceasta directie. Apropo de sotie si de talent. Vreau sa va mai dau un exemplul din viata mea. Sotia, care are talente mult mai mari ca ale mele, are inspiratie sa faca cate ceva, care-i place, si care ii da satisfactii deosebite. O las cate zile vrea sa-si duca planurile la bun sfarsit, si preiau eu toata activitatea. Ce fericita e sa creieze, si eu sa o las, pentru ca face lucruri deosebite. Deci, dragi prieteni, si prietene, faceti-va casatoria cat mai placuta. Viata nu e usoara, si daca nici in familie nu ne facem viata placuta (eu zic ca familia trebuie sa fie oaza din viata noastra), atunci suntem niste ratati si nefericiti. Va doresc la toti succes, inclusiv domnului ce-a inceput aceasta discutie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2