Poate fi vorba de BPD? raspuns medic

Schizofrenie
Intrebare postata de crissmcm cu 13 ani in urma

Buna ziua,

In urma cu cateva saptamani am cunoscut o persoana care la un moment dat a inceput sa aiba un comportament foarte ciudat si violent, fara un motiv aparent. Initial nu am dat importanta dar schimbarile s-au intensificat si aminceput sa observ numeroase schimbari bruste de stare psihica ( de la bucurie / euforie la tristete, plans, apoi agresivitate, ura) Deduc ca poate fi vorba de un anumit fel de tulburare afectiva posibil BPD.

Mai grav e ca in seara asta am avut o discutie cu persoana respectiva si mi-a zis clar ca i-ar place foarte mult sa adoarma si sa nu se mai trezeasca... ca i-ar fi mult mai usor asa... in aproximativ jumatate de ora era vesela si plina de viata, ca apoi in nici 10 minute sa ma acuze ca sunt un escroc care vreu sa profid de pe urma ei.

Prietenii apropiati mi-ai spus ca de cateva luni are comportament ciudat in situatii care sunt total normale si ca se intensifica atat ca frecventa cat si intensitate.

Sincer ma cam ingrijoreaza situatia, si as vrea sa stiu daca ar fi cazu ca intr-un fel sau altul sa fie evaluata de un psiholog, si in cazul in care da, cum anume credeti ca ar fi mai bine sa fie abordata? ac***a in vedere ca persoana e complet inconstienta de posibila problema.

Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,

Stabilirea diagnosticului unei tulburari de natura psihica are loc in urma unei evaluari psihiatrice, asadar cred ca este nevoie de un medic psihiatru, nu de un psiholog. In urma stabilirii diagnosticului, medicul recomanda tratamentul medicamentos, iar pacientul poate opta si / sau pentru psihoterapie.
Primul pas ar putea fi sa vorbiti direct cu ea despre ce va ingrijoreaza; urmatorul pas ar putea fi o discutie cu familia, sau cu prietenii foarte apropiati. In fine, daca persoana respectiva devine agresiva / violenta, cu ceilalti sau cu sine sau considerati ca isi poate face rau singura (ex. ameninta ca se va sinucide) puteti sesiza politia, iar acestia, probabil, vor chema salvarea si va fi dusa la spital si evaluata de catre o comisie de medici, care vor stabili daca sufera sau nu de o tulburare si care este tratamentul pe care trebuie sa il urmeze. In cazul in care medicii considera ca se impune internarea (ex. exista un risc crescut de suicid), poate fi internata non-voluntar pentru a primi tratament.
Legat de intrebarea "poate fi vorba de BPD" (nu inteleg daca va referiti la tulburarea de personalitate borderline sau la tulburarea bipolara), nici un profesionist nu va poate raspunde pe un forum, fara a face o evaluare si fara a cunoaste macar persoana respectiva.
Sunt diverse tulburari care pot fi luate in calcul pornind de la simptomele pe care le-ati descris. Daca o persoana isi schimba comportamentul in felul descris de dvs, cred ca trebuie sa acordam atentie acestui fapt, sa luam in calcul posibilitatea unei tulburari psihice si sa incercam sa-i oferim ajutor pentru a primi tratament specializat.
Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Schizofrenie.

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
BPD adica tulburarea de personalitate borderline este o tulb de personalitate si nu afectiva. Poate sa aiba toate manifestarile descrise mai sus doar ca sunt manifestari pervasive, adica e asa de cand a devenit adult, cu precadere cand e intr-o relatie de dragoste. fiindca tratamentul eficient consta intr-o terapie de lunga durata (5-7 ani), daca persoana nu vrea sa vada un terapeut (si trebuie sa fie cineva cu experienta in domeniu), nu prea aveti ce face.
simptomele de mai sus pot sa apara si in tulburarea bipolara, episoade mixte sau chiar in depresiile atipice, diagnostic care nu exclude BPD ci chiar exista o asociere frecventa. In cazul ulburarii bipolare sau a depresiei, necesitatea consultului psihiatric si al tratamentului medicamentos se impune. Puteti incerca sa vorbiti cu familia sa mearga cu ea la psihiatru. Daca comportamentul este complet alterat si nu mai poate functiona in societate poate fi internata impotriva vointei ei.
Exista un model al "salvatorului" pentru iubitii persoanelor cu BPD, incercati sa cititi situri straine gen BPD.com, au multe informatii pt apropiatii bolnavilor, chiar si un forum.
Aveti grija de dumneavoastra,
Cu simpatie,
Dr Gabriella Bondoc
medic psihiatru
psihoterapeut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: