Halucinatii senzoriale? raspuns medic

Schizofrenie
Intrebare postata de asclepios cu 9 ani in urma

Traiesc un chin din ce in ce mai frecvent de cateva luni...simt lucruri absurde dar care nu le pot controla cand apar. de exemplu simt cum mi se deformeaza maxilarul sau umarul stang sau forma picioarelor la diferiti stimuli . sau simt cum microorganismele se aseaza pe mine si incep sa ma deformeze. dar nu cred ca e germofobie pt ca problema cu murdaria o am doar cand am contact ( chiar doar vizual) cu persoane care eu le interpretez '' murdare'' care simt ca imi fac rau dar la contactul cu o persoana in care am incredere n am astfel de senzatii sau cel putin nu asa necontrolabile. toate acestea se intensifica la stres, caruia evident nu i prea mai fac fata . tin sa zic ca dupa ce le traiesc, imi dau seama de absurditatea lor, dar nu le pot controla oricat efort psihic fac... cat de grav poate sa fie??? la ce sa ma astept? as avea sanse de recuperare doar prin psihoterapie fara tratament medicamentos?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

Mirna (acum 9 ani)

Te sfatuiesc sa te spovedesti cat mai curand la un duhovnic bun, eventual de manastire. Ceea ce ti se intampla e doar varful aisbergului. La radacina sta satana care trebuie scos in suturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

asclepios (acum 9 ani)

cand oamenii din tara asta nu vor mai fi habotnici, fanatici? cand vor analiza rational problemele sau se vor informa inainte de a face comentarii? n am nimic cu religia dar exagerarile nu fac deloc bine. patologia psihiatrica are si ea la baza o disfunctie organica ca de exemplu prea multa dopamina sau prea putina serotonina secretata si bineinteles e implicata si ereditatea. in concluzie n are nici o legatura " satana" cu asta . dar, in fine, eu iti inteleg buna intentie, insa, te sfatuiesc, sa te inscri pe forumuri religioase si sa comentezi acolo, nu pe forumuri medicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Este reocmandat sa consultati medicul psihiatru pentru evalaure si tratament adecvat. El va aprecia daca este suficienta psihiterapia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Schizofrenie.

Mirna (acum 9 ani)

Nu cred ca esti in masura sa dai sfaturi in situatia ta. Si nici nu m-am trezit vorbind. Iti vorbesc din experienta altor oameni trecuti prin viata, nu ca tine, care mai tare si-au agravat problemele prin cabinete si spitale. Abia cand n-au mai avut incotro si au apelat la biserica, s-au vindecat. Dar in fine, toti trebuie sa invatam pe propria piele. Mediteaza si tu doua secunde la o sugestie care te-ar putea salva inainte sa imp***a aiurea cu noroi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

asclepios (acum 9 ani)

vai...nu are rost sa ti mai explic nimic. oricum nu intelegi...nimic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

asclepios (acum 9 ani)

imi pare rau ca am scris pe acest forum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

asclepios (acum 9 ani)

dar totusi, ceea ce sigur pot sa ti zic e ca tu sigur nu esti in masura sa dai sfaturi. adica o persoana care crede cu tarie in posedari de " satana" si alte p***ai dinastea, sigur nu se mai gaseste in sfera normalitatii. uita te la filmul '' dupa dealuri '' de cristian mungiu si vezi unde se poate ajunge din cauza oamenilor care au conceptii asemenea alor tale. filmul e inspirat din caz real. si tin sa subliniez ca nu am nimic cu religia. nu sunt nici ateu, nici agnostic. sunt credincioasa, dar am idei echilibrate si sanatoase pe acest plan si ma bucur, sincer. si pe viitor pastreaza ti comentariile de genul '' nu esti in masura sa dai sfaturi in situatia ta ''... cred ca orice persoana rationala si cu ceva materie cenusie, si ar da seama din continutul comentarilor noastre, ca sigur ca si tine, sunt mai in masura... chiar daca am acele probleme, constientizez totul, nu sunt rupta de realitate, si am specificat in prima postare ca " imi dau seama de absurditatea lor".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cauza si urmarea (acum 9 ani)

Trebuie sa-ti lipseasca orice fel de ratiune ca sa poti crede ca dopamina sau alti neurotransmirteri/substante sunt cauza bolii.
Voi confundati cauza cu urmarea. Substantele nu sunt sfeii organsimului ci sufletul este seful, sic and acesta sufera atunci se deregleaza si
hormonii. Medicina intervine cu medicamente brutale care deregleaza permanent glandele, creierul si producerea de substante
pe care corpul o controleaza totusi in ciuda bolii.
A crede ca dopamina este cauza bolii este ca si cum ai crede computerul cu un virus nu mai merge bine din cauza ca monitorul arata ceea ce nu trebuie
si schimband imaginea se poate repara computerul.
Psihiatria a fost si este este cea mai dezastruoasa, mai idioata si mai inumana medicina care a existat vreodata iar psihiatrii niste chinuitori de suflete.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

asclepios (acum 9 ani)

crezi ce vrei... esti libera

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

asclepios (acum 9 ani)

dar acum nu inteleg deloc de ce te ai suparat ca ti am scris sa nu scrii pe forumuri medicale ci religioase. reiese clar ca nu crezi in medicina!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

asclepios (acum 9 ani)

ma intreb, oare ce logica ai? n ai prea studiat matematica, nu i asa? :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirna (acum 9 ani)

Vad ca mi s-a mai alaturat cineva in comentarii. Nu am zis ca esti posedata, ci doar ca in spatele angoaselor se afla o dereglare spirituala. Degeaba crezi, daca nu practici credinta. Iar medicina zilelor noastre... sa fim seriosi. E cea mai mare cacealma. Daca nu ti-ai rupt ceva sau n-ai septicemie, n-ai ce cauta la spital. Totul se poate rezolva pe cale naturista si spirituala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

asclepios (acum 9 ani)

vad ca totusi ai darul persuasiunii. mi e groaza sa ma gandesc cati adepti castigi la teoriile astea nocive. te rog frumos sa nu mi mai postezi comentarii. eu am un mare respect pentru medicii adevarati si pentru stiinta, in general. din pacate, da, exista si medici slabi, care din pacate, pot face rau din cauza ca nu detin cunostiintele in mod corect ( din cauza sistemului de invatamant din Romania, care elibereaza diploma la toti tampitii chiar si la medicina ) si asa scade increderea oamenilor... dar medicina, ca domeniu si practicata de medici responsabili e ceva care merita tot respectul si recunostinta. te mai rog, inca o data, sa nu mai imi scrii comentarii. chiar nu au nici un rost pt mine si ma deprima si mai mult sa cunosc idei dinastea nocive si irationale ca ale tale, chiar si pe un forum medical.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 9 ani)

Daca te deprima sa auzi de credinta si medicina naturista... esti departe. Psihiatri iti mai trebuie. Dar cei mai mari dusmani ai nostri suntem noi insine, nu? Si poate doar un calmant puternic sa-ti vina de hac la cum te-ai desfasurat in ultima ora. Asa ca valea la ospiciu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

asclepios (acum 9 ani)

alta desteapta... :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua,

Asclepios. psihoterapia poate fi utila, dar numai dupa investigatii medicale prealabile si la recomandarea medicului.
Trebuie lamurita cauza halucinatiilor si , dupa acea se stabileste ce anume e de facut.
Daca ai intrebari poti sa-mi scrii sau sa citesti aici:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

Toate cele bune!

E-mail: [email protected]
Telefon: 0764 443 184
Site:www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ada (acum 9 ani)

Carmen,draga,dar nu vad partea rea in a merge la psihiatru,nu-i tot medic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: