Este tulburarea afectiva bipolara o boala care se poate vindeca complet? raspuns medic

Schizofrenie
Intrebare postata de paveel cu 13 ani in urma

Sufar de tulburare afectiva bipolara... Am aflat asta acum 2 luni de zile....Am fost si internat intr-un spital boli psihiatrice...
Am avut parte de un episod maniacal, insa nu mi amintesc nimic din ceea ce am facut in acea perioada. Mi s a spus ca din cauza energizantelor, a tigarilor si a cafelei mi a aparut aceasta boala. Poate fi asta cauza imbolnavirii mele? Pot scapa de aceasta boala? cat timp pot trai cu aceasta boala? Este o boala ereditara?
I au si un tratament....Care e posibilitatea ca mania sau depresia sa reapara?
Evit sa vorbesc despre aceasta boala cu familia mea, pt ca am impresia ca imi ascund ceva. Va rog frumos sa mi raspundeti la intrebari.

Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (52)

mikmok (acum 13 ani)

Ca sa te insanatosesti, e nevoie sa mergi regulat la medicul specialist si sa urmezi tratamentul prescris de el. Aceasta boala este vindecabila, dar nu orice poate fi tratat. Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Leon (acum un an)

Greșit! Din păcate tulburarea bipolara nu se vindeca,ci doar se ameliorează un timp după care revine în forță .Traiesc cu ea de peste 40 de ani și nu m-am vindecat și am urmat cam toate tratamentele existente.Asa că m-ai bate câmpii cu tampenii.Ti-as da-o ție într-o secundă că sa vad cum te vindeci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Catalina Dragulanescu MPsih. Catalina Dragulanescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua Paveel.
Tulburarea afectiva bipolara necesita un tratament indelungat, atat psihofarmacologic (medicamentos), cat si psihologic (psihoterapie). Energizantele (depinde insa de "energizante") si cafeaua nu pot fi cauza tulburarii, dar nu-ti sunt deloc recomandate atunci cand ai acest diagnostic. Majoritatea specialistilor nu pun acest diagnostic decat dupa mai multe episoade, nu dupa unul singur, in afara situatiei in care acesta a fost unul sever. Daca ai consumat droguri, episodul poate avea legatura cu consumul.
Nu sunt suficiente date care sa demonstreze o ereditate a bolii, in general sunt mai multe cauze care, impreuna, duc la instalarea acestei boli. Este posibil ca episoadele sa reapara, dupa cum este posibil si sa nu mai ai astfel de episoade, sunt multi factori implicati. Se poate sa fie si unicul episod din viata ta. Iti recomand sa tii legatura atat cu un medic psihiatru, cat si cu un psihoterapeut.

www.terapie-psihanalitica.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Schizofrenie.

MembruMobileApp1506785533 (acum 6 ani)

Buna ziua doamna dr.Ca rog sa ma ajutati cu o parere.Care este medicamentatia recomandata pentru tulburare bipolara cu episoade phihotice.M-ar ajuta inca o parere.Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo (acum 12 ani)

stai linistita ca eu am boala asta fara a fuma sau a bea o am de la varsta de 16 ani si acum iau pastile dar greseala mea este ca le-am intrerupt si am luat-o de la capat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DALIO (acum 12 ani)

si eu sunt bipolar si stiu ce inseamna mai ales insomnia e tare dureroasa..exista mai multe tipuri de bipolari...sincer sa fiu e chiar ceva banal..stiu ca in episodul tau maniacal simti cumva acea senzatie de paranoia si ca nu ti poti controla gandurile ca nu mai esti tu te simti trist dezamagit nu stii ce vrei nu mai ai incredere in tine si esti la pamant in unele momente te gandesti sa iti tai venele si sa te impusti in cap....delirezi mai tot timpul si nu ai parte de realitate niciodata si totul se intampla aievea intr un trecut apropiat ca intr un joc third person..ca si cum viata ta trece pe langa tine si tu nu mai esti prezent nu mai participi la viata ta si esti ca un zombie..cel putin asa era si pentru mine pana cand am descoperit secretul care mi a schimbat complet viata de pana atunci...daca vrei mai multe sfaturi contacteaza ma pe ike_19dalio

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabor Dumitru (acum 8 ani)

Salut

Ce tratament ai luat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorena (acum 12 ani)

am si eu tab de9ani,dar abia acum accept ,dupa ce am citit pe forum .Am avut 4internari si e prima data cand iau tratament(rispolept consta)injectabil la doua saptamani o data.De 6 luni merg si fac injectia nu stiu pt cat timp,sper cat mai mult,dar efectele secundare ma deranjeaza ,dar din cate am vazut pe forum nu e de joaca cu aceasta boala.Eu nu am acceptat ideea ca sunt bolnava si probabil din cauza medicului care nu mi-a explicat nimic ,iar internarile au fost chiar traumatizante si cand ieseam din spital nici nu vroiam sa mai aud de medic,il uram si nici acum nu mi-e drag,dar nu-l vad pt ca merg la injectie si atat.Am 37 de ani si nu vreau sa ma vad cu 30kg in plus.Am luat doar 10 si tare as vrea sa dau macar5 jos ,dar e iarna si mai merge.Mi-e frica ca voi renunta la tratament din cauza kg -melor.A slabit cineva in timpul tratamentului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela. (acum 12 ani)

De aproape 10 ani fiica mea are TAB.Stai linistita, greutatea oscileaza.Cand slabesti, cand te ingrasi.Sunt altii fara aceasta afectiune si se ingrasa.Important sa iti iei tratamentul si sa iti accepti boala , o sa vezi ca totul atunci este OK.Din nefericire fiica mea este acum in spital in urma unui episod hipomaniacal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

humivor (acum 11 ani)

Eu am aceasta boala din 1985!Am facut n tipuri de medicamentatie pana am ajuns la Depakine si Seroquel.Nu este vindecabila!Poti s-o controlezi daca ei tratamentul cf. prescrierii medicului.Cu aceste medicamente,cvafeaua,tutunul si alcoolul nu prea merg. Se poate tine sub control!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Diana Cirjaliu Meliu, medic primar psihiatru (acum 11 ani)

Ceva e in neregula in ceea ce ai afirmat. Nu se poate sa nu iti mai amintesti nimic dintr-un episod maniacal; ar trebui sa-ti amintesti absolut tot; episodul afectiv, fie maniacal, fie depresiv sau mixt nu altereaza absolut deloc starea de constienta. Daca medicul a facut o legatura de cauzalitate cu abuzul de substante psihoactive, ok, poate fi episod maniacal indus de substante, dar asta nu inseamna ca este tulburare afectiva bipolara. Sunt doua entitati nosologice complet diferite, cu cauzalitate, evolutie, prognostic diferite. Ar trebui sa ceri mai multe lamuriri medicului tau, pentru ca esti total derutata in privinta diagnosticului si se vede ca asta te anxieteaza. Daca a fost numai episod maniacal indus de substante este suficient sa duci o viata mai sanatoasa. Daca a fost episod maniacal dintulburara afectiva bipolara, lucrurile se schimba complet. Afectiunea este cronica, ceea ce inseamna ca oricand, in aceeasi perioada a anului in care a aparut prima data, se poate repeta un episod maniacal sau depresiv. Pentru a preveni decompensarile se recomanda tratament de intretinere toata viata. TAB este o afectiune endogena, ceea ce inseamna ca episoadele pot sa apara indiferent de nivelul de stress (care este deci favorizant dar nu cauzal).
Nu miza pe faptul ca parintii tai stiu mai multe, nu-ti imagina ca au motive sa-ti ascunda ceva, intreaba-ti medicul, pentru ca orice psihiatru e fericit cind pacientii lui au constiinta bolii si sunt preocupati de starea lor de bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Diana Cirjaliu Meliu, medic primar psihiatru (acum 11 ani)

Ceva e in neregula in ceea ce ai afirmat. Nu se poate sa nu iti mai amintesti nimic dintr-un episod maniacal; ar trebui sa-ti amintesti absolut tot; episodul afectiv, fie maniacal, fie depresiv sau mixt nu altereaza absolut deloc starea de constienta. Daca medicul a facut o legatura de cauzalitate cu abuzul de substante psihoactive, ok, poate fi episod maniacal indus de substante, dar asta nu inseamna ca este tulburare afectiva bipolara. Sunt doua entitati nosologice complet diferite, cu cauzalitate, evolutie, prognostic diferite. Ar trebui sa ceri mai multe lamuriri medicului tau, pentru ca esti total derutata in privinta diagnosticului si se vede ca asta te anxieteaza. Daca a fost numai episod maniacal indus de substante este suficient sa duci o viata mai sanatoasa. Daca a fost episod maniacal dintulburara afectiva bipolara, lucrurile se schimba complet. Afectiunea este cronica, ceea ce inseamna ca oricand, in aceeasi perioada a anului in care a aparut prima data, se poate repeta un episod maniacal sau depresiv. Pentru a preveni decompensarile se recomanda tratament de intretinere toata viata. TAB este o afectiune endogena, ceea ce inseamna ca episoadele pot sa apara indiferent de nivelul de stress (care este deci favorizant dar nu cauzal).
Nu miza pe faptul ca parintii tai stiu mai multe, nu-ti imagina ca au motive sa-ti ascunda ceva, intreaba-ti medicul, pentru ca orice psihiatru e fericit cind pacientii lui au constiinta bolii si sunt preocupati de starea lor de bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DALIO (acum 11 ani)

nu cred asta.eu cred ca mai degraba are de a face cu starile de constienta iar daca renunti la cafea tigari alcool droguri si alte vicii precum site-urile porno sau bauturi energizante,nopti nedormite,letargie in pat si adopti un alt stil de viata facand sport,intretinand un job prin randament maxim,ac***a un cerc larg de prieteni,fiind o persoana adica ma refer comportandu-te ca o persoana normala,daca macar faci un efort ca sa nu mai gandesti rau despre oameni despre viata si iti fortezi gandurile ca sa aiba ceva legatura cu realitatea cu persoana ta defapt fiindca si eu stiu ca defapt tulburarea bipolara este doar o batalie continuua dintre suflet si ego niciodata decisiva.Vei fi bine bipolar cu toate halucinatiile si insomniile daca vei intelege sa fii moderat si sincer cu tine in realitate.Sa iti infranezi mintea de a la mai debita tot felul de vise in fata ochilor tai.Stiu ca este greu sa iti opresti halucinatiile dar daca macar esti constient si iti spui ca ceea ce gandesti defapt este un miraj si ca tu trebuie sa mergi 10 ore la serviciu si nu sa salvezi lumea crede-ma ca iti va fi mult mai bine.Fii sincer cu tine insuti vei avea mult de castigat,in plus nu crede ca nu poti,nu te supraevalua ca sa nu pari maniacal sa te crezi Dumnezeu sau vreun alt urmas sau oricealtceva,esti doar un om inzestrat cu o conditie o dereglare ale unor fluide la creier dar care poate functiona care poate descoperi poate gandi si rezolva probleme ale vietii.Nu crede despre tine ca esti un caz pierdut,esti doar un alt om nascut aici,iar eu stiu ca viata trebuie traita si incurajez toti bipolarii sa isi traiasca viata sa puna mana si sa nu mai fie lenesi sa si puna creierul la contributie ca totul va fi bine in cele din urma.Cat despre interneri in spital si tratamente de ani de zile....nu stiu ce sa spun poate sunt bune...in cazul meu nu cred,eu sunt un om liber si vreau sa traiesc viata,sanatos mintal sau nebun stiu ca voi trai o singura data si telurile mele in viata sunt asa : o casa asa cum vreau eu si lucrez pentru asta 60-80 de ore pe saptamana,o familie frumoasa(mi-am gasit o femeie frumoasa inteligenta funny care desi ma supara uneori o iubesc din tot sufletul,as face orice pentru ea),apoi imi doresc un serviciu si imi doresc sa ma educ spre ceva care sa ma stimuleze moral.Planuri mari in orice caz,greu de realizat dar stiu ca ma voi bate cu orice exista chiar si cu orice tip de boala mintala si cu mine insumi sa le realizez.Va doresc succes tuturor liniste si sa zambiti ca nu e chiar atat de rau.Salutari Dragos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cosmin (acum 8 ani)

bravo dragos bine gandit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vali (acum un an)

Frumos si bine scris!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tab (acum 11 ani)

MULTUMESC PENTRU INCURAJARI ,DRAGOS!SA TE AJUTE DUMNEZEU IN DRUMUL CE TI L-AI ALES!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 11 ani)

eu am sotia cu aceste probleme..in prezent este internata in spital de cateva zile si parca nu se vede nici o ameliorare
este la a 4 internare prima fiind in 2002 apoi in 2004 apoi in 2008 si in prezent,,,,parca au o ciclicitate
este foarte greu de facut fata acestei boli si ca pacient si ca persoana de langa ea
ma gandesc ca toata viata va fi asa dar o iubesc ,avem un copil de 4 ani si nu stiu daca copilul merita atata suferinta
ma doare rau sa vad ca si copilul a fost afectat de acest lucru,in sensul ca de cand a debutat boala,a in ceput sa o neglijeze,sa fie dura cu ea,,,am incercat sa compensez dar am si eu servici...parintii la amandoi stau departe...acum a venit mama ei si are grija de cea mica
sincer este foarte greu dar vom iesi noi la capat
ma gandesc sa duc doctorului toate biletele de iesire din spital anterioare...eu cred ca il va ajuta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

medeea ariana (acum 10 ani)

Am primit o scrisoare medicala catre medicul de familie in care scrie ca am tulburare bipolara IV, bine am inteles ca diagnosticul e prezumtiv deocamdata. Mi s-a spus ca diagnosticul ar putea sa ma afecteze la angajare. Daca primesc o noua scrisoare de la medicul pshihiatru in care sa scrie ca sunt sanatoasa clinic mai e vreo problema la angajare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin (acum 10 ani)

Eu am un frate mai mare care de curand a fost diagnosticat cu aceasta problema.Pur si simplu nu intelegeam ce se intampla cu el;insomnii,iritabilitate,logoree..pana la urma am ajuns la un medic psihiatru.Nu stiu ce va fii pe viitor,dar sper din tot sugletul sa fie bine.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oare? (acum 10 ani)

domnilor,
e usor sa crezi ca tratezi cu pastile ce s-a distrus in suflet. Asta nu e raceala, dar nici diabet!
Pastilele au rolul lor in momentele de criza, altfel ce-ar mai fi cu toti aia liberi pe strada.
DAR, nu aici e rezolvarea sa bagam pastile. Rezolvarea e sa faci in viata doar ce vrei sa faci asumandu-ti consecintele.
Unii nu au avut in copilarie parte de toate premisele unei formari compacte si astfel pe traseu la anumite infruntari, creierul incepe sa o ia razna putin cate putin si intra intr-o bucla de reactie care il desprinde din realitate.
Un prieten bun, e cea mai simpla metoda de a mentine contactul cu realitatea, el poate sa iti atraga atentia ca te duci intr-o directie gresita si tot el/ei pot ajuta familia.
Nu familia ofera cel mai bun suport bolnavului carand borcane de mancare la spital si plangand prin perne. Cel mai bun suport il ofera prietenii si in ultima instanta un psihoterapeut care cunoaste si psihiatrie pentru ca e foarte subtire limita intre pastile si recidiva.
Si nu uitati, psihiatrii isi iau comisioane din pastilele alea, e decizia voastra sa folositi si celelalte metode de vindecare: terapia si religia.
sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3