AsTept Ajutor !!!

Schizofrenie
Intrebare postata de Ionika-Marian cu 9 ani in urma

SaLuT! Am o problema cu fratemi-o, cred ca are probleme psihice.M-am saturat de el, numai dereglari are , eu fiind foarte sensibil, nu mai suport, sa mai suport si la stresul, cauzat din partea lui.Si asa sunt o fire, mai timida, si anxioasa, daca mai stau si eu cu nebunu asta, ajung si eu nebun ca si el.Imi este pur si simplu, rusine de rusinea lui.Am tot ezitat de a scrie , pe forum problema asta , dar chiar m-am saturat. Dar , trebuie sa va spun ce face, ca m-am saturat.In fiecare zi, ma cert cu el.Primul motiv, care ma supara si, pe care il detest cel mai mult este:ca urineaza in chiuveta din bucatarie. Unde iti introduci tu farfuria, oala cu mancare, si de unde iti iei tu apa, tu te duci ca si cand ai bea din wc (nu de unde ar fi curat).Sigur, dezinfectez dupa el, cu ce pot spal, cu apa fierbinte cu spirt, cu toate p***ale, arunc si eu , si mamama bani pe fereastra din cauza lui.Cand, am eu treaba la bucatarie, eu nu il mai las, acolo ca stiu, ce face, (pur simplu imi vine sa vomit , cred ca si voua la fel) si face ca toti draci, o venit si politia de trei ori saptmana asta.Prima data, a venit luni, cand ma certam cu el, ca nu puteam sa spal niste haine (ca noi nu avem centrala ) si trebuie sa incalzim pe aragaz, si de aceea dureaza mai mult timp.De aceea nu vreau sa il mai las in bucatarie, pentru ca urineaza in chiuveta, si eu spun ca fac ok + ca daca il lasi sta mult acolo, si nu mai iasa, si iti strica toata ziua. Dupa aceea isi pune haine murdare la uscat, si le da jos de pe el si le pune, pur si simplu pe sarma, (nespalate de trei luni), nu se spala, nu face baie, dupa aceea da vina pe `noi` ca nu poate face baie din `cauza noastra`.El se considera, tot bolnav, i-a intrat in cap, ca toata lumea, spunea ca e mai gingas, si ca tot era internat, (fiind bolnav de laringita ).Dar acum, i-a trecut si se uita pe net, la toate bazaconile, si ce scrie pe net, crede, s-au face, + ca crede in zodii.El face comparatii, intre zodia lui, si zodia mea (eu leu, el capricon) Tot timpul noi suntem principalul subiect, ca el ajuns asa, asa spune mereu si striga ca un descreierat prin casa, fie noapte fie zi, (el fiind, nebun de mic, dar nu stiu cum de am rezistat pana acum cu el , nefiind chiar asa).Spune sa il lasam pe el in apartament si sa plecam (vrea sa ramana singur in casa si noi sa traim pe strazi , dar el nici nu are cu ce plati cheltuielile casei , nefiind in stare de nimic). Daca nu era sa pot pleca la tara , cred ca si pe strada as fi ajuns din cauza lui. La scoala nu mai merge de apoape doi ani, tot `noi fiind `devina`.Nici pe mama nu o lasa sa faca de mancare , ii stange focurile , ii i-a butoanele de la aragaz (pt a nu mai putea , sa-l aprinda).Ea face mancarea , doar cand doarme el , s-au cand sunt eu acasa .Eu am inceput sa il consider un monstru, nu un om, un "individ" care nu cred ca ar putea simti vreodata, un sentiment frumos de (dragoste, s-au ceva placut).Eu, cred ca el , v-a simti toata viata doar frustrari, si furie (nu stiu, dupa tratament daca isi va reveni, dar ma cam indoiesc, sa il vad pe el alt om) Mama este foarte indiferenta, a vorbit zilele acesta, cu medicul de familie, sa il interneze la un spital de psihiatrie, dar nu cred se v-a mai duce sa continuie , ceea ce a inceput (o lasa moarta) .Si oricum, nu prea este de acord, sa il interneze, si ma gandesc ca speranta ar fi in mainile mele.Dar medicul a spus ca nu poate sa faca nimic pana, nu i se vindeca mana din ghips, (ranindu-se singur).S-a ranit la mana, din cauza ca eu i-am spus ca trebuie sa ma duc sa imi i-au apa de baut, ( si s-a ranit singur cu cutitu, din greseala, nu intentionat )Si acum tot pe mine arunca vina , ca din "cauza mea s-ar fi taiat".El se crede un `Dumnezeu` in casa aia, daca nu faci, cum vrea el, si cum spune el, imediat iti da in cap, cu orice, iti distruge lucrurile, iti arunca in cap cu obiecte , efectiv traiesti un razboi. Zilele trecute a rupt, o bata pe mine, (am avut noroc ca a fost coapta ca de nu imi rupea coastele).Iar acum , am plecat din cauza lui, la tara, pentru a nu mai veni politia, sau sa ma omoare, cu ceva.Dar, eu fiind aici la tara imi distrug tot vitorul.Nu pot sa ma angajez, nu pot sa imi fac rostul,( am 21 de ani si imi trece viata printre degete, din cauza unui nebun).A venit si politia , si i-a dat amenda , si acum i-o plateste mama.In loc sa nu-i plateasca nimic , si sa descurce singur , ia i-o plateste (i-am spus sa n-o plateasca, dar din pacate vorbesc cu peretii).Si , din cate am vazut ea tine , mai mult la el decat la mine , (si nu doar eu am observat asta.Va spun ca pur si simplu mi-e groaza , sa mai merg acasa , din cauza lui .Mi-e frica sa nu ma trezesc cu ceva in cap , si intr-un moment de neatentie , sa nu mai fiu in viata.Nu am crezut in viata mea , ca o sa ajung sa plec din casa mea , si in loc sa ma lupt sa muncesc , si sa imi fac un viitor, eu ma lupt pentru a supravetui , din cauza propriului frate.Aproape ca imi dau lacrimile la ce traiesc in momentul de fata , simt o durere care cu greu o pot descrie in cuvinte.Imi tot pun intrebari in minte " Ce sa Fac , sa fie bine .Unde sa ma duc , la cine sa apelez".Mi-e foarte greu , si mai am si eu alte probleme , care ma "acopera".Poate daca nu dadeam si eu cu picioru , la unele sanse , poate soarta mea ar fi fost alta , care poate m-ar fi putut scapa din asta.Si aici ma refer la fetele cu care puteam sa fiu , si eu le-am ratat ca un prost din cauza , neincrederii in mine.Este , foarte greu , sa suferi si din cauza ta , si sa te mai faca si altu sa suferi si mai mult.Am uitat sa va spun ca a mai fost la un consult la un medic psihiatru, si "a spus ca are probleme mari"(mamei i-a spus). Vreau sa va intreb cum as putea sa il internez la o clinca de psihiatrie, ca daca ar fi sa ma las in baza lu mama , e ca si cand m-as lasa calcat de o masina.Dar , problema este ca nu stiu , daca m-ar baga pe mine in seama , un medic ce ii spun (despre cazul asta).Vreau sa nu ignorati postul , pentru ca am mare nevoie , de niste sfaturi foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Evanghelic (acum 9 ani)

Exista speranta, desi situatia este foarte grava.
Apelati la ajutorul lui Dumnezeu, El e singurul care nu va va lasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionika-Marian (acum 9 ani)

Eu nu cred ca , "Dumnezeu" poate rezolva ceva in cazul asta.Doar psihiatrul este bun , aici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luciano (acum 8 ani)

Intr-adevar, grea situatie. Poate ar trebui sa dai mai multe amanunte despre ce i-a spus psihiatrul mamei tale. Daca intr-adevar e bolnav probabil ca ar trebui internat, un nebun violent nu poate fi lasat liber intre oameni. Dar s-ar putea sa fie doar o cantitate imensa de furie si frustrare pe care o descarca asupra voastra, combinata bineinteles si cu o doza corespunzatoare de imaturitate. Este absolut necesara o vizita la psiholog (nu psihiatru) - psihologul are o cu totul alta viziune si este mai inclinat sa descopere cauzele decat sa gaseasca remedii medicamentoase la o problema. Pana una-alta eu te sfatuiesc sa pui piciorul in prag si sa nu-l mai lasi sa te terorizeze. Va fi mai bine si pentru tine si pentru el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: