Am o problema cu Schizofrenia raspuns medic

Schizofrenie
Intrebare postata de Bogdan123456 cu 13 ani in urma

Boala aceasta se poate agrava? Dupa ce parintii mei s-au certat acum 4 zile rau de tot si tata zicea ca vrea s-o omoare pe mama si eu nu am putut sa dorm toata noaptea de frica ca o sa faca asa ceva... pe la 2 noaptea cand stateam in pat s-a deschis usa si am vazut ca intra tata cu un cutit in mana, m-am gandit ca visez dar nu visam, calculatorul era deschis pe jocul care-l jucasem putin mai devreme, problema e ca eu stiam ca tata era in sufragerie dormind si nu auzisem nici un zgomot, intamplator cu 2 zile inainte vazusem un film despre ceva asemanator, "A beautiful mind" si m-am gandit ca poate am asa ceva asa ca am vrut sa trec pe langa data eu vazand usa deschisa fiind sigur ca chiar daca este real nu m-ar omori, cand sa trec prin usa "deschisa" ghicit ce, era inchisa.... desi eu o vedeam deschisa, am ajuns in sufragerie unde tata statea pe canapea iar al 2-lea tata statea langa mine, initial m-am panicat si nu stiam ce este adevarat, m-am gandit intai logic ca nu pot exista amandoi in acelasi univers, era imposibil, asa ca am inceput sa ma intreb care era real, eu nu am auzit pasi venind desi "tata" intrase pe usa, eu vedeam usa deschisa dar era inchisa asa ca am banuiat ca era cel care statea langa mine si mi-am repetat singur in cap ca acel cineva nu exista, pana la urma dupa 1 ora aproximativ a disparut iluzia, nu i-am spus mamei mele de frica sa nu fiu internat in spital, eu sincer cred ca pot trai cu aceste iluzii si sa despart realitatea de iluzie... de atunci nu am mai avut astfel de iluzii, m-am gandit si la posibilitatea ca poate eram pur si simplu prea obosit si de aia am avut iluzia.... intrebarea mea este daca se poate agrava? multumesc anticipat. (Am 13 ani apropo)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (23)

Iuli (acum 13 ani)

N-ar fi rau sa te consulte un psihiatru. Acesta halucinatii, daca exista, iti pot face multe probleme in viata. Daca Doamne fereste vezi ceva, o iluzie, intr-o zi si bagi cutitul in mama ta? Sau in sotia ta sau in copiii tai? Apoi cand dispare iti dai seama ce ai facut dar va fi prea tarziu... Daca chiar e o boala psihica, se trateaza. Iei medicamente (toata viata in general) dar nu mai ai nimic. Si sa stii ca daca ai acesta halucinatii, nu inseamna ca esti nebun. Pur si simplu la unele persoane exista niste dezechilibre chimice in creier (deci e o problema fizica) doar ca provoaca asa ceva. De aceea trebuie luate medicamente. Nu e obligatoriu sa te interneze, sa stii.
Eu zic sa discuti cu parintii tai si sa faci un control. Daca chiar e ceva, e bine sa stii si sa te tratezi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan123456 (acum 13 ani)

Pai de ce sa bag cutitul in cineva? In primul rand am uitat sa mentionez, fac karate de 10 ani. Am fost invatat sa ma controlez si sa gandesc rational. Eu am vazut iluzia aceea (tata cu cutitul in mana) si dupa cum v-am spus, nu am atacat, am trecut in garda pe langa el. Niciodata in viata mea nu voi rani pe cineva, am fost invatat doar sa imoblizez, atat. Stiu mii de tehnici de a omora cu o lovitrua dar nu o sa o fac niciodata, niciodata nu am dat in cineva, acum 1 luna am fost atacat pe strada de o haita de p***a cu cutite, i-am dezarmat si i-am pus la pamant, dar atat, nu am dat in ei... asa am fost invatat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Bogdan...intr-o zi poti vedea o iluzie care baga cutitul in tine. Poate nu o sa fie tata, o sa fie un prieten...un om de pe strada. Instinctul iti va spune sa te aperi, si il vei rani sau omori pe omul acela. Apoi iluzia va disparea si iti vei da seama de ce ai facut...ce vei face? Poate vei vedea o iluzie sub forma de extraterestru. Te vei lupta cu el si apoi iti vei da seama ca era mama. Ce vei face? Nu e mai bine sa previi? E o problema chimica, nu e vorba ca esti nebun. Un om care are colesterolul mare are o problema chimica. O trateaza. E acelasi lucru, doar ca se manifesta diferit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris-julia (acum 13 ani)

Bogdan,din cate stiu,la soala aveti psiholog.Incearca sa discuti problemele din familie cu el;poate doar ai visat si te-ai trezit brusc si nu ti-ai dat seama.Explica-le parintilor tai ca ai nevoiue de un climat cald in care sa te dezvolti,de odihna.Cred ca iti iubesti foarte mult parintii si de aceea iti faci multe griji.La 13 ani ar trebui sa ai alteprocupari.Prin ochii unui adolescent lucrurile se vad altfel,iau o alta amploare.Sunt probleme acasa cu alcoolul?
Incearca sa discuti cu psihologul scolii,totul e gratuit si confidential si el te va indruma ce sa faci.Fa mult sport si mananca sanatos,ia vitamine din complexul B.Si nu te mai gandi la acel diagnostic,sigur nu ai asa ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan123456 (acum 13 ani)

Imi este frica ca o sa fiu internat si o sa distrug tot ce am cladit. Sunt campion national la Karate, joc polo pe apa si sunt cel mai bun portar din tara la varsta mea. Am locul 3 pe clasa ca medie, sunt olimpic la matematica si romana. Am o prietena care mi-a fost alaturi in fiecare moment greu din viata mea si din pacate am avut multe, suntem impreuna de 1 an, dar inchipuieti ca i-am spus de ce am patit si totusi a zis ca nu-i pasa chiar daca sunt schizofrenic, nu m-a parasit cum ma asteptam eu, ci dimpotriva, mi-a fost alaturi. Eu unul cred ca ma pot controla pentru ca am trecut prin foarte multe in viata dar deja m-am obisnuit ca viata e grea, uite pe scurt. De la 4 la 11 ani am fost batut zilnic de tata, fac penicilinna de 3 ani si s-ar putea sa fac toata viata, parintii mei se urasc si ma urasc, ieri am aflat ca am cartilajele de la genunchi praf si ca pana la 16 ani nu am voie sa fac alt sport decat polo sau inot si nu am voie decat sa merg, nimic altceva. Si mai pot spune multe, pot scrie un roman, deja sunt trecut prin viata, stiu ce sunt alea greutatile vietii si totusi nu sunt deprimat, nici pe departe, ma mai supar uneori dar nu sunt un copil depresiv. Si gandes mereu logic, daca nu as fii gandit logic as fii atacat iluzia corect? Daca merg pe strada si deodata vad un cutit in mine esti logic ca este o iluzie, corect? De ce? PEntru ca cineva ar fii trebuit sa ma atace ca si cutitu sa fie acolo si pe langa asta, de ce m-ar injunghia cineva de odata? De ce nu simt durerea daca as "avea" un cutit in mine? Totul este logic, trebuie doar sa gandesti rational. Si apropo, chit ca cineva imi baga cutitul in mine, nu voi da in respectiv, scot cutitul il pun la pamant si chem politia si salvarea dar atat. Codul de onoare al artelor martiale imi interzice sa dau in cineva inafara competitiei/salii, am centura neagra.... asa ca respect codul de onoare. Pe langa asta, daca am gandit rational intr-o asemenea situatie, obosit praf, nu dormisem de 2 nopti de ce nu as gandi rational in alta situatie? Pe langa asta e prima oara cand s-a intamplat.... de aia nu sunt sigur ca sunt schizofrenic, daca se repeta cred ca voi consulta un medic. Mai este o solutie, uneori mai am crize de spasmofilie(crize de calciu) am prea putin calciu in corp si cand fac o asemenea criza incep sa tremur, vad dublu, mi se misca imaginea in fata ochiilor, imi pierd echilibrul, ametesc etc... si ma gandesc ca poate am patit asta si am ameit si din cauza ca eram foarte obosit mi s-a parut ca am o iluzie... s-a intamplat acum 4 zile si de atunci nimic asemanator sau vreun alt simptom de schizofrenie....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris-julia (acum 13 ani)

Incearca sa petreci cat mai mult timp in aer liber si fa-i si o vizita medicului de familie sa-ti prescrie vitamine si minerale. Programul tau a fost cam incarcat:scoala,olimpiade,sport;cred ca esti un pic obosit.
Ai incercat sa le spui macar bunicilor problemele tale ,ma refer din familie? Poate ar fi bine sa stai o perioada la ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nici eu nu sunt sigura ca esti schizofrenic. Poate ca ce descrii tu sunt niste sechele din cauza vietii grele pe care ai trait-o si se pot rezolva cu cateva sedinte la psiholog (discuti cu el si iti spune ce sa faci ca sa nu mai ai nici o problema). Trebuie sa stii ca daca e schizofrenie, nu se manifesta tot timpul. Se poate manifesta o data la nu stiu cati ani, dar atunci poate fi rau. Nu inseamna ca boala nu exista. Cunosc un baiat care i-a dat foc sotiei intr-un acces de schizofrenie. Si era un baiat extraordinar. Destept, cu o cariera frumoasa, casatorit de vreo 2 ani, la locul lui, cu parinti medici. Boala nu alege. Pana la urma s-a sinucis... Oricum inca o data iti spun. Nu e sigur ca ai ceva. Poate nu ai nimic grav! Dar daca ai, nu poti lupta singur cu boala. Multi oameni sunt obositi dar niciunul nu are halucinatii. Iar presupunand ca ai fi internat cateva zile-1 saptamana sa zicem, nu vad de ce s-ar distruge tot ce ai cladit. Diagnosticele sunt secrete.
In fine, faci cum crezi. Eu ti-am dat un sfat. Pana la urma tu decizi cum e mai bine. Dar daca ai intrat pe acest site, banuiesc ca nu erai deja decis. Altfel cred ca nu ai mai fi scris nimic.
Nu te cunosc si nu ma cunosti. Gandeste-te la ce ti-am spus, consulta-te cu prietena ta (dar daca are aceeasi varsta nu stiu daca are maturitatea necesara ca sa iti dea un sfat) sau cu cineva apropiat.

Iti doresc toate cele bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan123456 (acum 13 ani)

Ok, promit ca o sa tin cont de sfatul tau dar vreau sa vad mai multe pareri. Da, are aceasi varsta. Si apropo, chestia cu cunoscutul este irelevanta, ne putem cunoaste dar sa nu stim, asta e un forum cu nickuri nu nume adevarate... deci...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angi (acum 13 ani)

bogdan poate ar fi bine sa le zici alor tai macar poate se sperie si nu se mai cearta asa...cine stie unde pot duce certurile lor...macar pt ca sa te protejeze pe tine sa nu mai faca asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan123456 (acum 13 ani)

o sa incerc dar la cat de nebuni sunt ei primu lucru o sa fie hai la spitalu de nebuni!!!!!! sau... e numai vina calculatorului aluia nenorocit!!!!......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

in nici un caz nu este schizofrenie...pentru acest diagnostic dur trb sa ai timp de o luna macar 2 dintre simptomele...halucinatii, delir, vorbire dezorganizata, comportament catatonic, simptome negative...deci sigur nu ai schizofrenie, stai linistit...problema cea mare a ta probabil vine din copilarie, trauma de a trai langa niste parinti care nu sunt cum ar trebui, si filmele urmarite, felul in care tu iti folosesti imaginatia...ti-ar trebui psihoterapie si credinta in Dumnezeu! in timp poate deveni ceva serios!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan123456 (acum 13 ani)

Multumesc pentru sfaturile pe care mi le-ati dat. Am vizitat un medic SINGUR, un prieten de familie, mi-a promis ca nu le spune parintiilor pentru ca stie cum sunt ei... mi-a spus ca momentan el nu crede ca sunt schizofrenic, doar foarte stresat.... va multumesc tuturor pentru sfaturi.

@Dan, ai avut dreptate.
@Andreea, eu nu am avut niciodata o copilarie normala si nu numai atat, am trecut prin mai multe in viata decat multi adulti... deja m-am obisnuit cu viata asta..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

sunt psihiatru...daca crezi ca te pot ajuta mai mult, cu sfaturi sau doar ascultandu-te, putem comunik prin e-mailuri...sunt dispusa sa te ajut cu mare placere!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan123456 (acum 13 ani)

as prefera messenger daca aveti, va multumesc pentru ca vreti sa ma ajutati, dar sa stiti ca daca chiar veti dori sa ascultati toata povestea vietii mele veti citi cam 30-40 pagini de word... ca sa va dau emailul in siguranta nu stiu cum procedam insa....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

ok...mariacerasela64 e id de mess...astept sa dai add si dau apoi mai multe detalii...ok?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna Bogdan,

Marea majoritate a perosaneleor care scriu pe acest forum, solicita un sfat, o sugestie.

Sfaturile vin de la persoane neavizate si nu stiu in ce masura pot fi luate in considerare. Daca tu simti ca te ajuta, o ok.

Persoanele care pun intrebari si solicita ajutor, poate nu mentioneaza intotdeauna aspecte importante pe care un specialist trebuie sa le ia in considerare si de care trebuie sa tina cont intr-o evaluare.

De cele mai multe ori, in spatele a ceea ce spune persoana, se afla mult mai multe aspecte. Raspunsurile date aici nu substituie consultul de specialitate.

Poate ca ai nevoie de o lume imaginata ( dar asta poate sa fie ca o fuga de realitate- adica in felul acesta te detasezi de realitatea cu care nu te simti bine, poate ca ti-e greu s-o accepti si sa crezi ca poti schimba ceva ).

In ceea ce priveste agresivitatea tatalui ( abuzul fizic si banuiesc ca si psihic, emotional asupra ta) lucrurile se pot schimba. Spui ca ai fost batut de catre tatal tau, zilnic, de la 4 la 11 ani. Mi-e greu sa cred ca un copil poate sa faca lucruri atat de grave , incat un tatal sa reactioneze asa, si , oricum, indiferent de cat de grav ar fi ceea ce face un copil, bataia trebuie exclusa.

Exista Directia pentru Protectia Copilului, Telefonul Copilului etc si atitudinea tatalui tau si comportamentul sau fata de tine nu se justifica sub nici o forma. Oamenii care recurg la astfel de comportamente, sunt, de fapt, oameni slabi, care nu au capacitatea sa-si rezolve problemele cu care se confrunta si nu au suficiente argumente si cuvinte pe care sa le foloseasca in a-si sustine punctele de vedere.

Suntem oameni, nu animale !

Copilul are drepturi ! Niciun parinte nu are dreptul sa se comporte asa fata de copilul sau. Bataia nu e rupta din rai, asa cum se spunea odata...

Informeaza-te cu privire la ceea ce poti sa faci si la drepturile tale!

Ceea ce traiesti in copilarie, isi pune amprenta asupra devenirii tale ulterioare, asupra personalitatii tale! Am multi clienti in terapie care au trecut prin ceea ce treci tu...

Sunt multi parinti inconstienti, imaturi, care fac greseli enorme si ajung sa-si disctruga copiii, in primul rand emotional...

E trist ca se intampla experiente de genul acesta..
Parintii au nevoie de educatie !!!!!

Sper sa faci ceva pentru tine si sa ai incredre in tine si in persoana minunata care esti !
Iti doresc numai bine !

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Schizofrenie.

andreea (acum 13 ani)

nu toate sfaturile provin de la persoane neavizate...daca am dat un sfat l-am dat in cunostinta de cauza, deoarece eu chiar sunt medic psihiatru si nu as fi avut vreun interes sa mint cumva...eu am oferit e-mailul meu tocmai din acest motiv pentru a intra in detalii...daca dvs sunteti psiholog-psihoterapeut eu sunt medic psihiatru si cred ca am acest drept si capacitatea de a ajuta o persoana care are nevoie de sprijin la fel ca si dvs...raspunsurile sunt sumare intocmai pentru ca este un forum si pentru ca problema e destul de sumar expusa...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gica contra (acum 13 ani)

toate ca toate eu sunt de acord cu Laura Ciop***au si are foarte mare dreptate in tot ce a scris.
Andreea tin sa te contrazic cu ceea ce scrii... medic psihiatru esti in cabinetul tau nu online.

cel mai bun sfat e simplu , ai o problema ? te duci si o rezolvi cat mai repede unde trebuie. Nu esti multumit de raspunsuri/rezultate ai dreptul sa te duci la cati medici/doctori vrei dar trebuie sa te duci la cineva specializat si avizat sa te ajute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Manuel (acum 12 ani)

Marea descoperire pentru tratarea bolilor mintale

Ma numesc Marian Manuel. Sunt in varsta de 43 de ani si sunt psiholog.
Recent am aflat despre o descoperire revolutionara in domeniul filozofiei
si al psihologiei care va schimba lumea.

Christina Sponias a continuat cercetarile lui Carl Jung in psihicul uman,
descoperind o modalitatea de a vindeca toate bolile mintale,inclusiv schizofrenia.

Se pare ca toate bolile mintale sunt provocate de o entitate pe care a mostenit-o
intreaga omenire si se gaseste in creierul si psihicul nostru:anti-constiinta.

Psihanaliza va deveni baza psihologiei si psihiatriei pe viitor.

Pentru cei suferinzi de boli mintale care vor sa fie vindecati,pentru cei care vor sa dobandeasca
adevarata intelepciune, si pentru toti psihologii si psihiatrii mai multe
detalii aici: http://www.scientificdreaminterpretation.com/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2