Va rog sa-mi da-ti un sfat domnilor sau doamnelor psihiatri /psihologi..va multumesc din inima raspuns medic

Schizofrenie
Intrebare postata de Djulliano cu 12 ani in urma

As vrea si eu sa incep prin a va spune ca probabil nu e bine ceea ce fac in momentul asta ,si anume ca ma uit la toate etalarile de tulburari psihice pe net si trag tot felul de concluzii care de care mai pripite in ceea ce priveste ''''''''''''''''cu ce ma confrunt eu'''''''''''''''' ,oricum stiu ca este vorba de o tulburare psihica dar nu stiu exact despre ce este vba...cel mai rau lucru pe care l-am facut eu in ultimul an este ca m-am izolat in casa si cu cateva exceptii acum cateva luni in urma cand am fost si am muncit undeva si acum o luna si cva cand am participat la facutul gropii participatul la slujba de inmormantare si celelalte lucruri ale unei bunici ale unui prieten de-al meu cand am mai intrat in contact cu mai multi oameni daca pot spune asa nu prea am mai iesit din casa...nustiu dar am devenit foarte slab ,sensibil...sa va zic ce se intampla cu mine mai concret ,am asociat starea mea cu tot felul de simptome ale multor afectiuni psihice ,schizofreniei ,pseudodeficitul psihic ,o stare de slabiciune psihica parca domneste asupra mea ,paranoiei ,asociatile intamplarilor care au loc in lumea inconjuratoare logicii mele intr-un mod rigid,tulburarii afective bipolare ,schimbarile severe de dispozitie de care parca am devenit foarte constient si dupa parerea mea probabilitatea ca eu sa sufar de aceasta boala e foarte mare ,cu toate ca cred ca este o idee nu prea buna sa incerci sa-ti dai de unul singur un diagnostic ,si probabil tot daca ai face lucrul asta nu prea ajuta la nimic...nustiu ce sa fac ca sa-mi fac curaj sa ma duc la doctor pentru a-mi clarifica odata starea pe care o am...ma confrunt cu o instabilitatea a starii mele psihice generale si in afara de toate acestea stiu exact cand a inceput totul si din ce cauza am ajuns in starea pe care o am in momentul asta dar cu toate astea ,imi lipseste acel echilibru pe care il aveam inainte pentru a sti si eu cum sa-mi tin sub control starile astea ale dispozitiei sau de ce natura or fi ele....si la fiecare dezechilibrare a sistemului afectiv sau de ce fel este,curajul meu are iarasi de suferit...imi pierd iarasi increderea in mine si mi-o recapat greu dar toate acestea se intampla impreuna cu o stare de confuzie...cateodata ma detasez de starea despre care v-am vorbit mai sus dar pentru o perioada limitata de timp nu imi prea pot controla emotiile...poate este vre-un doctor sau vreun psiholog aici pe site dispus sa-mi spuna ce ar trebui sa fac practic...va rog daca este cine va sa-mi raspunda la comentariu.Trebuie sa mai adaug faptul ca mai demult cand m-a dus odata la doctor soramea si cu nu mai conteaza cine ,si cand probabil aveam doar o problema minora poate dar care nu breprezenta niciun fel de pericol pentru mine la vremea aceea ,si care era destul de indreptatita ac***a in vedere situatia in care eram atunci ,o instabilitate financiara si domiciliara ,si care oricum nu era bolnavicioasa cum este cea pe care o am acum in momekntul asta si care este cu adevarat o stare care imi pune mari probleme in viata mea de zi cu zi si parca este un obstacol major in ceea ce trebuie sa fac cu adevarat ,si nu sa ma gandesc la toate p***aile...am relatat faptul ca am fost la doctor mai demult fiindca atunci doctorul mi-a prescris o reteta de antidepresive de Trazodona ,pe care datorita faptului ca aveam o situatie financiara nu prea buna adica destul de p***a nu am putut sa o iau ,si rau am facut probabil ,ca poate daca as fi luato atunci cand trebuia cu adevarat sa le iau cu toate ca ,repet ,nu erau absolut necesare in opinia mea ,as fi evitat starile pe care le am in momentul asta..as fi prevenit adica mai exact ceea ce se intampla in momentul asta ,confuzia si instabilitatea emotionala severa ,si lucrurile neobiective de care am parte in viata de zi cu zi...am vrut sa le iau in doua randuri de atuci la distante de un an intre ele dar de fiecare data din motive de genul ca imi spuneau prietenii ca ''''''''''''''''ce depresie n-ai nimic '''''''''''''''' si atunci cu adevarat nu aveam probleme majore ,erau pe o scara de gravitate de 1-10 pot sa spun ca se situau in dreptul cifrei 6 ,acum credca sunt mai grave 8...tratamentul ala pe care trebuia sa-l fac atunci l-am injceput mult mult mai tarziu si anume asta iarna cand era deja mai complicata starea mea psihica generala si fara consultul niciunui medic in perioada mentionata si prescrierea altei retete potrivite pentru combaterea starii mele de spirit...as vrea sa ma ajutati cu un sfat daca sunteti dispusi..va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Psih. Claudia Popa MPsih. Claudia Popa este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Stimate domn,
Ac***a in vedere ca in urma cu ceva timp un medic a prescris antidepresive, cel mai indicat in acest moment este sa va prezentati din nou la psihiatru pentru o reevaluare a situatiei si in masura in care este nevoie de medicatie sa prescrie o noua reteta. In a doua instanta, in paralel cu tratamentul prescris de psihiatru puteti incepe o terapie deoarece medicamentatia va va ajuta in ameliorarea sau disparitia simptomului, insa terapia va ajuta sa ajungeti la cauza simptomului si sa evitati reaparitia acestuia, in aceeasi forma sau in alta.
Va urez mult succes!

Psihoterapeut  Claudia Popa ,

Contact - tel.: 0721.551.228

- e-mail: [email protected]

- www.claudiaradu.wordpress.com

- Oras Constanta
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Schizofrenie.

Djulliano (acum 12 ani)

Va multumesc pentru raspuns...va doresc tot binele.multumesc inca odata si va doresc o seara placuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Florentina Bocai MPsihoterapeut Florentina Bocai este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Stimate domn,
Dupa cum spuneti, ati fost la doctor...,,mai demult cand m-a dus odata la doctor soramea ,,
Cand ati fost , acum 10 ani, 5 ani, 5 luni ?

Acum, va recomand, cu trimitere de la medicul dvs de familie, sa mergeti din nou la un psihiatru
- pentru a va stabili un diagnostic clar ac***a in vedere situatia data( asta nu inseamna ca sunteti nebun, e vorba de o evaluare, ca sa stiti ce tratament sa luati).

Apoi, in paralel cu tratamentul prescris mergeti la un psihoterapeut din orasul dvs ,
care va va invata sa va intelegeti mai bine stilul in care ganditi, sa va adaptati mai usor unor situatii stresante din viata , sa va acceptati si sa va iertati.

Numai bine va doresc,

 Psihoterapeut  Florentina BOCAI
  www.florentinabocai.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Djulliano (acum 12 ani)

Da ,va multumesc din suflet pentru raspuns.este vorba de anul 2007 credca ,de fapt sigur ,atunci cand mi s-a prescris reteta despre care v-am vbit..si repet ca poate daca o luam atunci nu avea sa mi se mai intample ce mi se intampla acum ,poate as fi inteles din timp ca sunt in pericol si as fi prevenit practic starea actuala.dar asta e anii au trecut si cred ca ar trebui sa iau starea pe care o am in momentul asta mai mult ca pe o maturizare decat ca pe o tragedie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: