Schizofrenie

Intrebare postata de IuliaEugenia cu 10 ani in urma

Buna, tatal meu este bolnav de schizofrenie si starea lui se inrautateste tot mai mult. Nu a fost consultat de nici un medic pana in prezent deoarece refuza ideea de a fi bolnav. Mentionez faptul ca parintii mei sunt divortati de multi ani iar el nu prea tine legatura cu noi, doar atunci cand reusesc eu sa-l intalnesc dar nici atunci nu pot tine o conversatie cu el. As dori sa-l vada un doctor specialist pentru tratament,eventual internare pentru ca starea lui sa se amelioreze,macar. In calitate de fiica ce as putea sa fac?Care sunt procedurile? Va rog frumos sa-mi raspundeti la intrebari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Nu il poti interna fara voia lui decat daca face un act periculos, fapt care va necesita internare fortata.Asa daca nu a facut nimic rau pana acum, nimeni nu il poate duce cu forta decat cand devine periculos.Incercati desi e aproape imposibil sa il convingeti sa mearga la un doctor, nu stiu ce sa zic, incercati sa il pacaliti cumva sa mearga acolo, zice-ti ca mergeti in alta parte.In orice caz nu va fi usor sa il internati daca nu a facut o fapta care sa necesite internarea fortata.Sunt curios cum a putut trai atatia ani fara sa nu se observe nimic si fara sa il consulte nimeni.Inseamna ca e un bolnav un pic mai cuminte, dar nu va fi pentru totdeauna asa.Dar sunteti sigura ca are schizofrenie?Are halucinatii, vorbeste chestii aberante, a comis vreun gest necugetat?Daca nu se incadreaza in aceste tipologii inseamna ca poate sa sufere de altceva, poate chiar ceva vindecabil.Incercati sa il duceti la un psihiatru bun, convingeti-l, nu stiu ce sa zic, nu il lasati asa ca poate sa ajunga rau de tot, vedeti si dumneavoastra la televizor ce pot face persoanele cu probleme psihice.Sper sa reusesiti.Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 8 luni)

Bună...degeaba îl păcălești I duci acolo..dacă la spital I da drumu după o zi nu se rezolva nimik....mama q fost dusa de politie ca sia bătut mama....despre ce vb ..și tot nu q ținuto .pt ca a refuzat internarea pai nui clar dacă nu judeca ca refuza....și totuși a fost dusa de politie...nimeni nu a luat în considerare..vb de sp Obregia.....trebui sa omoare pe cineva ca sai interneze oare?nu au ținuto cel puțin sa se amelioreze..și totuși q fost după cu politia pt violenta....cum explicam.asa ceva? Boala își schimba starea. O ora poate fi ok după care te poate omoară și nimeni nu a luat în considerare...este data și în judecata pt interdicție la mama ei pt ca e violenta...tot nu sa luat în considerare..și nui interneaza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaEugenia (acum 10 ani)

Va multumesc ca mi ati raspuns. Violent inca nu stiu sa fi fost cu cineva insa se incadreaza in toate simtomele schizofreniei,s-a indepartat chiar si de parintii lui si a devenit insensibil la orice problema au avut chiar si ei atat timp cat au trait. Vorbeste chestii care este imposibil sa fi avut loc, ne ameninta deoarece ii era frica de noi (zicea ca il cautam noaptea ca sa il batem), se inchidea in camera lui atunci cand dormea de teama sa nu i se intample ceva rau. Astazi am vorbit cu el si mi a zis ca nu mai stie nimic de mine din 2011 (desi am mai vb de atunci de multe ori),a zis ca la inmormantarea bunicii mele nu am fost eu si sora mea , ci a fost altcineva.....etc. Ma doare pentru el si as vrea sa fac ceva. Oricat incerc sa ii aduc vorba de medici imi inchide telefonul sau ma ameninta, zice ca nu are nici o problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Da, este dificil cu un asa om.Dar nu cred ca se interneaza fortat decat daca ameninta ca se sinucide sau ca omoara pe altcineva sau alte lucruri mai rele.Nu este bine cum se procedeaza pt ca multi medici interneaza bolnavii psihici decat dupa ce acestia au comis o fapta grava care se soldeaza chiar cu o crima sau mai multe.In loc sa previna aceste eventuale dezastre, ei ii lasa liberi si acestia eventual fac lucruri grave.Trebuie sa aveti grija sa nu se ajunga la asa ceva si mai bine il duceti la psihiatru fortat, ca el chiar daca nu a facut vreo fapta grava eventual se va intampla ceva si nu cred ca vreti sa se ajunga la ceva mai rau.Boala asta e dificila si nu se trateaza momentan, si e degenerativa, adica se agraveaza cu varsta si cu timpul.Faceti ce e mai bine pt el ca sa nu se ajunga la ceva mai rau.Va urez succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lia (acum 10 ani)

Pentru ca "ma doare pentru el si as vrea sa fac ceva" parerea mea ar fi sa incercati sa va apropiati de tatal dv. Va fi nevoie de prudenta, timp, abilitate pentru a reusi aceasta. Se intelege ca acum sunteti straini unu de celalalt, mai mult, ii inspirati teama - aceasta rezulta din ce spuneti.
Si intr-adevar diagnosticul pentru o afectiune psihica il pune doar un medic psihiatru.
Tatal dv consuma alcool?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaEugenia (acum 10 ani)

da,consuma alcool...si a consumat de cand eram micuta. Pe langa asta fumeaza si bea cafea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lia (acum 10 ani)

Starea de ebrietate si schizofrenia sunt doua lucruri diferite, desi in ambele se fabuleaza.
Daca este alcoolic, aceasta atrage dupa sine o degradarea sub toate aspectele a vietii tatalui dv.
Daca ati avea o relatie constanta ca tatal dv, poate ati reusi sa il tineti la o distanta din ce in ce mai mare de bautura.
Este posibil ca la inceput sa va respinga pentru ca a fost mult timp singur si este neincrezator, dar cind va intelege ca va pasa, ca vreti sa ii fie bine pentru ca altfel nici dv nu sunteti bine, de dragul dv poate se va schimba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaEugenia (acum 10 ani)

A fost mama mea la un psihiatru si i a descris toate simtomele tatalui meu si a zis ca e schizofrenie. Am citit si eu foarte multe despre schizofrenie si am inteles cum se manifesta astfel incat sa imi pot da seama ca nu e de la bautura....sincer,m-as bucura sa nu fie vorba despre schizofrenie. Oricat incerc sa vorbesc cu el nu se poate vorbi normal,deviaza de la subiect si vorbeste lucruri care ma inspaimanta. Nu inteleg cum nu e posibil fara acordul lui sa nu poate fi consultat de catre un medic, nu ma refer la spitalizare pentru ca stiu ca doar in cazuri extreme se recurge la asa ceva si stiu ca e greu intr un spital de genul. Intotdeauna a consumat alcool dar niciodata nu s a comportat asa. Acum nici cand e treaz nu se poate vorbi cu el. Chiar nu pot sa va dau toate detaliile despre comportamentul lui si despre ceea ce vorbeste....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaEugenia (acum 10 ani)

Am sa incerc sa i explic si sa l conving ca ii vreau binele. Sper sa reusesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorina (acum 10 ani)

Salut ...am aceeasi problema ca si tine ,IuliaEugenia ..cu diferenta ca tatal meu nu bea si nu fumeaza ,in schimb bea foarte multa cafea ...nici nu stiu cum pot sa il ajut ...am incercat...... si de aproape doi ani de cand ii in situatia asta ,inca mai incerc sa il duc la un medic ..dar e imposibil ...Nu vrea sa recunoasca ca e bolnav ,mai nou nu il pot scoate nici din casa ...asa ca ,te inteleg ...stiu cum te simti ...la un moment dat stai cu frica ,ca nu stii la ce sa te astepti pe viitor de la el ...mie ,personal mie frica de orice zi care incepe ,deoarece sunt constienta ,ca se va putea intampla vreo nenorocire ...dar din pacate fara acordul lui nu vor sa il interneze...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 10 ani)

buna. am si eu o problema similara si ma-am lovit si eu de aceleasi chestii. Bolnavii de schizofrenie de obicei consuma alcool sau droguri, ceea ce le afecteaza grav psihicul, fumeaza mult si nu isi recunosc boala. Un pacient POATE fi internat nevoluntar. Principalul impediment in internarea fortata a unui pacient sunt medicii, care folosesc tot felul de tertipuri( ex: se leaga de faptul ca pacientul nu are asigurare, sau pretind ca nu il pot interna daca acesta nu vrea si pe de alta parte multi se feresc sa dea un diagnostic) pentru a evita acest tip de internare deoarece nu vor batai de cap. Un pacient poate fi internat nevoluntar atunci cand s-au epuizat toate incercarile de internare voluntara.Bolnavii psihici au drepturi, dar se pare ca nu beneficiaza de ele in aceasta tara, vinovati de asta fiind medicii. Cititi legea sanatatii mintale si apelati la ea atunci cand vorbiti cu medicii. Sper sa gasiti rezolvare pentru aceasta problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi (acum 10 ani)

Buna. Si eu am aceiasi problema cu tata. Din pacate insa (sau din fericire pentru mine, suna egoist, stiu, dar asta este viata), eu am rupt orice legatura directa cu el, la fel si mama, care dupa ani de zile a ramas cu grave sechele de sanatate (atacuri de panica, probleme cu inima si tiroida). Singura persoana care se ocupa de el este sora lui, care ii gateste la ea acasa si ii da la pachet de 2-3 ori pe saptamana, iar noi ii dam bani tatalui meu prin ea. In cazul nostru nu se pune problema unei internari voluntare - refuza orice discutie "normala", oricum boala a avansat destul de mult. Mentionez ca fumeaza, consuma alcool, nu are un loc de munca, nu are asigurare, nu a ajuns inca la varsta de pensionare, si la anul, cand o va face nu stiu cum va reusi sa isi depuna dosarul "in stilul lui personal" (adica cu multe acte aditionale "personale" nerelevante, adaugiri irelevante, etc.). A fost destul de des violent, nu neaparat sa sara la bataie, manifestandu-se mai mult prin urlete/tipete/injurii. A fost de mai multe ori ridicat de politie pentru tulburarea linistii publice, a fost amendat, apoi i s-a dat drumul acasa dupa ce s-a mai linistit.
Situatia este si mai complicata pentru ca 1. nu exista spitale unde il pot interna fara sa il transform in leguma, 2. daca il internez fortat si ii dau drumul dupa 1-2 luni de tratament .... ce se intampla dupa ce ii dau drumul?
Eu am familia mea, am un copil mic, nu pot si nu vreau sa ma sacrific pentru el, vreau sa traiesc in liniste, nu cu frica de orice cuvant spus si interpretat de el ca fiind "aiurea" care sa declanseze un episod violent.
Intrebarea este: pana unde poate sa ajunga boala asta? adica cat de grav poate sa ajunga? chiar nu exista o modalitate de a-l ajuta cumva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 8 luni)

Și eu am aceeași problema cu mama cu schizofrenie....nu înțeleg cum de nui internează..dacă ei nu contintieza boala cu au cest drept sa pot refuza internare și nui internează...logic ca ala nu judeca și refuza internarea...mama a fost dusa cu poliția ca a bătut pe.mamaie și au internat o zi după care ia dat drumu acasă...pai nu trece raceala într-o zi dar o boala pshica...nu au ținut-o nici cel puțin o sapt 2 sa se restabilească putin ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 8 luni)

Cum.este oare posibil un bolnav psihic ce nu judeca sa nu-l inteneze dacă pacientul refuza internarea..despre ce vorbim? ..logic ca pacientul refuza internarea dc nu judeca...cum u se acorda acest drept...sau ar trebui sa fie o lege cel.obliga cel puțin sa facă o injecție pe luna obigat dc nu ia tratament...un fel de carnețel ce sa fir stampilat de medic ca sia făcut acea injecție lunar sau 2 sapt....depinde.....am văzut într-o alta tara o procedura f bună cred eu pt ce-o ce refuza tratamentului sau internarea au un carnețel ca cel de vaccine gen...unde se duce cu el lunar la.medic sai facă o injecție cum.ar ABYLIFI SAU FLUNAXOL ETC .. PT CA NU IA MEDICAMENTE...iar dc pacientul nu se duce sa facă acea injecție lunar sau 3 sapt depinde ..atunci are o asistenta..cel internează forțat....și mulți chiar au rezultate făcând aceasta procedura..muti după cheia au conțientizat boala..asa ce facem cu acești pacienți...cum i putem ajuta....logic ca ei refuza internarea dacă nu judeca....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: