Schizofrenie paranoida

Schizofrenie Disociatie electromecanica Tulburare paranoida
Intrebare postata de Mefisto cu 13 ani in urma

Buna ziua , ma numesc Ovidiu si am schizofrenie de 2 ani jumate. Am avut un singur episod psihotic si ma simt excelent acum cu serdolect + depakine. Am avut o perioada lunga de depresie inainte de episodul psihotic care acum a disparut cu desavarsire. As vrea sa stiu si eu daca sunt sanse la un moment dat sa "supravietuiesc" fara a lua deloc pastile. Am inteles ca serdolectul poate provoca boala de inima daca este luat indelungat , as vrea sa nu mai depind de aceste pastile ! Mai este vorba si de o disfunctie sexuala , mai precis nu mai ejaculez deloc , e de la depakine sau de la serdolect?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (44)

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mefisto (acum 13 ani)

De vindecat nu se poate pune problema in cazul schizofreniei. Eu nu m-am multumit doar cu inghititul pastilelor ci fac si alte lucruri care ma ajuta enorm. Nu m-am lasat la mana mea. Acum , sa ma las de pastile si sa urmez medicina homeopata nu cred ca ar fi un lucru intelept .Cam ce remedii exista in medicina homeopata cu privire la schizofrenie , deoarece eu nu am auzit de nici unul, !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 13 ani)

schizofrenia vindecata cu ajutorul rugaciunii si a credintei.... excelent!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ovidiu (acum 13 ani)

Te-ai vindecat tu draga Laura , cu credinta si rugaciune?Cu credinta in ce ? Ca eu sunt adept al Buddhismului spre exemplu. Il reneg pe Isus ! Merge si cu Buddha sau numai cu Isus? Serios vorbind eram foarte credincios in timpul cat am fost grav bolnav ac***a chiar delir mistic. Aveam teoriile mele despre viata lui Isus si facerea lumii , vedeam tot felul de semne si faceam asocieri ridicole. Am citit in ultimul timp carti ale misticului Osho si o carte despre Budha si vreau sa spun ca m-au impresionat enorm. Incerc sa aplic ce recomanda ei pentru a deveni si eu iluminat! Oare o fi sacrilegiu? Oare cine nu e cu Isus risipeste? Schizofrenia se vindeca asa cum se vindeca si diabetul adica NU! Asa ca hai sa lasam p***aile si daca aveti vreun sfat real cum a dat domnul HOMEOPAT dati-l !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristi (acum 7 ani)

Homeopatia este precum religia, as spune este o alta credinta, asa ca pana cand vreo credinta va vindeca in serie eu recomand tuturor tratamentele acreditate stiintific. Cat despre credinta in Buddha nu va faceti griji Isus a spus ca sunt doar 2 cai pe lumea asta, bine sau rau. Daca budhismul va face un om mai bun decat crestinismul mergeti inainte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Remus (acum un an)

Sf.Maslu te poate ajuta foarte mult.Spovedania împărtășania și rugăciunea.Lasa pe buda,că nu te poate ajuta!Nici pe el nu sa putut ajuta.Esti creștin!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

indra (acum 13 ani)

schizofrenia se trateaza medicamentos, altfel se poate agrava; in ameliorarea simptomelor un rol foarte important il are mediul familial si ceilalti din jurul tau; daca esti inteles de cei din jurul tau te poti integra foarte bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Din cate stiu, schizofrenia sa, in functie de grad, se trateaza fie timp de cativa ani fie toata viata. Daca nu ma insel, in cazul reaparitiei unuia sau mai multor episoade psihotice se aplica tratament permanent. Insa inca o data, asta depinde de diagnosticul precis (exista mai multe feluri de schizofrenie si mai multe grade, combinate sau nu cu alte afectiuni fizice sau psihice) si de felul in care pacientul raspunde la tratament. Schizofrenia este de fapt provocata de un dezechilibru chimic in creier, astfel ca vindecare nu exista, ci doar tinerea sa sub control. Medicul psihiatru, la care banuiesc ca mergeti in mod regulat la control, poate decide reducerea sau schimbarea tratamentului in functie de starea pacientului. Serdolectul ar putea fi inlocuit de medic cu un alt antipsihotic (in general se prescrie daca nu suportati unul din celelalte medicamente asemanatoare). In legatura cu problema de ordin sexual, trebuie sa o discutati cu medicul. Este intr-adevar o consecinta posibila a acestor medicamente, insa daca va poate schimba serdolectul si eventual scadea dozele fara sa va apara problemele de ordin psihic din nou, este foarte probabil sa va reveniti din punct de vedere al activitatii sexuale.
In concluzie, discutati cu medicul psihiatru mai in amanunt si detaliati-i problemele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 12 ani)

Poti renunta la ele dar e mai greu. Trebuie sa consulti un psiholog sau si mai bine un medic generalist. Trebuie sa stii ce ti-a declansat starea de rau. Ai grija de tine. Am intrat intamplator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana_me (acum 12 ani)

am mai scris undeva.. schizofrenie se considera daca simptoamele persista mai mult de 6 luni si nu se poate face distinctie prea usor intre perioadele active si cele de remisie sau cum s-or chema.. eu nu sunt psihiatru, cred ca o sa ma fac psiholog, m-am uitat pe google dupa schizophrenia si sunt prezentari generale la spitale din alte tari unde scrie ca ce e sub 1 luna se vindeca, apoi nu mai stiu. insa corect ar fi 6 luni de la inceperea tratamentului si din momentul in care bolnavul poate discuta cu o persoana destul de inteligenta incat sa ii explice de ce unele lucruri de care el crede reale nu sunt reale. dupa cum ai vazut sunt politicieni care se declara cavaleri in armura si nu au nicio boala.. daca nu exista cauze fiziologice sau cum se zice ci numai deformari provenite din stres si din lucruri false incorporate in sistemul de gandire.. nu stiu.. chiar ti-au zis 6 luni ca e altfel decat crezi tu si tu nu i-ai crezut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana_me (acum 12 ani)

am intrebat pt ca daca era o problema in felul de a gandi, in sensul de axiome false, si vedeai ca sunt false in 6 luni probabil nu mai era nevoie de tratament.. imi pare rau ca nu pot da un raspuns avizat... multa sanatate si fericire iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mefisto (acum 12 ani)

Multumesc pentru raspunsuri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 12 ani)

eu anul acesta ma casatoresc cu un baiat care are schizofrenie paranoida grad 2 si mam interesat de aceasta boala.el a vorbit cu psihiatrul si de luna aceasta ii micsoreaza tratamentul apoi il reduce pana va trebui sa ia doar o pastila pe luna sau deloc(asta daca nu mai apare alt episod).face tratament cu olanzapin de 2ani jumate.dar nu sunt lamurita cu ceva:daca el nu mai ia tratament,copii pot mostenii boala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mefisto (acum 12 ani)

alexandra, asta e o intrebare foarte naiva. Schizofrenia este o boala la care esti predispus genetic si deci se transmite in continuare genetic indiferent daca iei tratament sau nu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Desigur, tratamentul nu are legatura cu transmiterea genetica. Indiferent daca ia sau nu tratament, exista sanse ca boala sa se transmita copiilor. Eu sincer cred ca nu e bine sa renunte la tratament pentru ca poate face o criza cu urmari tragice pt el sau pt tine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 12 ani)

Mefisto, tratamentul schizofreniei este de lunga, ft lunga durata. Te sfatuiesc cu caldura sa iti consulti medicul psihiatru daca acest tratament iti provoaca neplaceri. In nici un caz sa nu renunti la pastile, chiar daca esti bine acum...boala poate reveni si cu fiecare recadere vei avea nevoie de doze din ce in ce mai mari si raspunsul la medicamente va fi mai slab. Lucrez in domeniu si marea majoritate a pacientilor sunt internati cu recaderi din cauza ca nu si-au luat tratamentul. Multa rabdare si sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mefisto (acum 12 ani)

Camelia , suna grozav ce spui , nu stiu , poate am sa ajung si pe la psihoterapeut .Sunt oarecum sceptic totusi. Psihologia umana eu o vad ca pe ceva ce se transforma continuu pe parcursul vietii , asa ca nu stiu, nu cred ca poate fi rezolvat intr-un fel si apoi sa traiesti fericit pana la adanci batranete . Nu stiu ce sa zic, te intreb si eu , ai auzit pe cineva vindecat din asa ceva? Osho spune ca foarte multe boli psihice se vindeca atunci cand devii constient si te rupi total de subconstient.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sinel-simeon (acum 12 ani)

Eu sunt un pacient cu schizofrenie si am citit unele postari ...poate in sinea mea ma dau important fata de voi prin raspunsul meu imi cer iertare daca e asa!!!...eu cred ca toti oamenii sufera de schizofrenie (si o spun ca un simplu om nu ca un om de stiinta)pana in momentul cand iti poti controla gandurile care iti vin in minte ... si sa stii foarte bine sa vb cu constiinta ta sa te controlezi singur facand ceea ce vrei tu intradevar sa faci, si ceea ce faci sa fii sigur ca e un lucru bun care nu-ti afecteaza constiinta morala... iar constiinta e glasul lui Dumnezeu in inima omului ,deci trebuie ca omul sa se straduiasca sa vb cu Dumnezeu prin rugaciune ...Eu acum sunt bine cu ajutorul lui Dumnezeu si a celor care mi-au fost aproape ,dar si cei care mi-au fost aproape tot prin faptul ca Dumnezeu a fost cu mine si cu ei sunt eu bine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rodica Johansson (acum un an)

Tu ai dreptate , observăm tot mai des în jurul nostru persoane care poartă anumite suferinți, toate sunt în subconștient și în suflet . Oamenii nu-și prea dau seama , acum este momentul unei majore schimbări în Omenire , a început o revoluție a Conștiinței așa încât cu toții trecem prin tot felul . Trebuie să învățăm să iertăm și să punem iubire în acel loc , mult succes și sănătate doresc tuturor !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sinel simeon (acum 12 ani)

Afectand constiinta morala al superi pe Dumnezeu si iti dai seama de lucrul asta fiindca dupa ce ai facut un lucru te mahnesti pentru ca acela a fost un lucru rau care te face si pe tine sa simti ceea ce ai facut tu in propria-ti persoana...astea nu le stiu de la mine ci le stiu din scrierile sfinte ale Sfintilor Parinti ai BOR si ai adevaratilor traitori induhovniciti si ceea ce am tras pe propria experienta de viata prin care am trecut ... am doar 27 de ani sunt tanar si intradevar un prost pentru ca stiind cat de cat ce sa fac nu fac si va dau sfaturi ca si cum as fi cel mai mare filosof dar de fapt voi nici nu ma cunoasteti ...nu am de ce sa ma falesc in sinea mea ...daca credeti ca in ce am zis e un neadevar iertati-ma si nu ma mahniti cu ceva ca sunt si eu un om ca si voi adica bolnav...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3