Nelamurire

Schizofrenie
Intrebare postata de Watchtower cu 10 ani in urma

Buna ziua. Cam de 8-9 luni am constatat ca, periodic, se intampla sa mai vad cate o chestie care dispare dupa cateva secunde. Spre exemplu, intr-o dimineata de decembrie cand dadeam sa ies pe usa afara, vad rezemat intr-un colt ceva ce semana cu un membru Ku Klux Klan, numai ca straiele-i erau negre, nu albe. In sfarsit, dupa alte cateva experiente de gen, am inceput sa am halucinatii auditive, in sensul ca aud muzica, muzica pe care, culmea, nu am ascultat-o in viata mea. M-am speriat putin dupa ce am constatat ca numai eu am auzit muzica aia, in conditiile in care mai era lume in camera la momentul acela.

Motivul pentru care scriu aceste randuri este acela ca, pe langa faptul ca nici pe camp nu ma simt singur, mereu simt o prezenta ''rece'' in preajma, simt ca este ceva si in capul meu, ceva care-mi aude gandurile. Da, am avut ceva probleme cu o voce care incerca sa ma descurajeze in tot ce faceam sau imi propuneam si care ma sfatuia "sa cedez" sau, cand ma aflam intr-o excursie si o persoana aflata in aceasi camera cu mine sforaia, "sa ii trag una peste bot si sa-i sparg dintii, o sa ma simt mai bine apoi". Am stat si m-am gandit si am ajuns la concluzia ca nu erau gandurile mele si ca nici nu era vorba de vreo refulare, deoarece sunt genul pasnic care nu se oboseste sa poarte pica (las asta in seama karmei). Revenind: am mereu senzatia ca gandurile imi sunt ascultate - de catre cine, nu pot sa spun.
Asadar, ce se intampla? Mentionez ca sufar de tulburare de anxietate (insotita de fobii, OCD, atacuri de panica, deci cam tot tacamul) iar in familie am cazuri de persoane cu schizofrenie (un unchi si bunica din partea tatalui - or mai fi, eu de astea stiu) si alcoolism (tata). Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Laura (acum 10 ani)

Hei.Iti scriu pentru ca am niste chestii similare.Cam de doua luni.Am fost diagnosticata cu anxietate,atacuri de panica si episod psihotic acut si am si fobii:adica imi e frica sa ies afara,imi e frica sa ascult unele melodii,imi e frica de soare,de umbre si de reflexii,uneori ma sperii cand ma uit in oglinda.Iar uneori am un fel de halucinatii,ba vad niste figuri geometrice care plutesc ,uneori vad oameni care merg la departare sau cand inchid ochii vad lumini care mi se plimba in ochi sau daca ridic mainile spre tavan pot vedea un cerc sau un fel de aura pe care pot sa o ating si ma pisca.Si tot la fel am impresia ca cineva ma urmareste si ca imi stie fiecare miscare si ma face sa fac unele chestii fara sa vreau de exemplu:acum 2 saptamani am dat cu mainile intr-o farfurie si sa spart si apoi am inceput sa dau in tata parca fara sa imi dau seama parca ma punea cineva ,aveam impresia ca tata vroia sa ma omoare.Si imi e frica de oameni si parca se transformau in monstii mai ales cei pe care ii cunosc si cand vorbesc vocile lor imi raman in cap si se repeta iar uneori cand vreau sa fac ceva parca mai am alta voce care ma contrazice.Visez foarte mult si uneori ma blochez in vise sau ma trezesc de multe ori si am migrene parca cineva imi spune sa fac ceva incontinu.Si imi pare rau daca nu pot sa te ajut :( ca nu prea stiu multe.Am vazut intrebarea ta si oarecum m-am regasit asa ca m-am gandit sa scriu.Eu momentan am tratament de o luna cu Trittico,un antipsihotic si actovegin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Watchtower (acum 10 ani)

Buna si multumesc de raspuns! Nu stiu ce sa zic, nu prea m-as baga la antipsihotice ''sintetice''...Momentan iau un antidepresiv naturist, care ma ajuta cat de cat, in sensul ca sunt mai linistit si nu mai am crize cauzate de atacurile de panica; chiar daca e naturist tot imi da o stare de somnolenta, imi imaginez cum m-as simti daca as intra in medicamentele ''sintetice''. Pana acum nu mi s-a intamplat sa vad oameni transformandu-se, am vazut doar copacii cum se uitau la mine, parca aveau anumite trasaturi monstroase, dar atat. Am mai observat in schimb ca am inceput sa fiu incoerent si am momente in care parca-mi pierd coordonarea de tot, adica eu dau creierului comanda sa rasuceasca cheia in usa spre dreapta, deci sa o inchida, iar mana mea se misca spre stanga, si imi dau seama abia dupa cateva zeci de secunde cand in sfarsit cobor privirea spre mana. Alta chestie pe care am observat-o e ca am inceput sa fiu paranoic, mereu ma gandesc daca ce a zis cineva nu are cumva un inteles ascuns sau daca nu cumva e o minciuna, sau cand ies pe strada mereu simt ca se uita toti la mine sau, cand cineva rade, imediat ma gandesc ca rade de mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 10 ani)

:(.Asa am si eu si cu paranoia si cu tot, acum urmeaza sa ma duc iar la control.Nu imi mai revin,ma simt rau incontinuu si am devenit alta persoana intr-un fel.Ma simt ca intr-un vis,totul pare incetosat,aud fiecare zgomot tare,fiecare picatura care cade,aud totul enervant de tare.Si uneori si eu devin foarte paranoica adica am impresia ca ma urmareste cineva sau ca parintii vor sa imi faca ceva... si eu simt ca nu pot sa imi mai controlez reactiile si ca nu mai pot sa imi coordonez corpul dar am observat ca se intampla asta din cauza faptului ca ma concentrez prea tare asupra actiunilor pe care le fac si am o perceptie ciudata asupra vietii si a oamenilor,ma pierd mereu intr-un vid si uneori simt ca nu mai pot trai cu mine ca eu ma inebunesc pe mine.Dar cine sunt eu defapt?Cine e persoana mea?.Si uneori ma gandesc prea mult la moarte ma concentrez prea mult la subiect si iar cad intr-un gol.,,Daca raiul si iadul nu exista?Atunci cand murim nu se intampla nimic.Murim pur si simplu,ne pierdem cunostinta si devenim un obiect fara semnificatie,de ce suntem asa de legati de lumea in care traim?De ce aveam atat de multe concepte?''''''''si mereu imi vin in minte intrebari asemanatoare care ma aduc intr''''o stare oribila si confuza.E ca si cum nu as mai trai,sunt doar un privitor care analizeaza orice miscare.Si urasc sa ies afara pentru ca totul arata ireal,si parca toate persoanele se uita la mine,se holbeaza in sufletul meu.Si parca pur si simplu nu exist si mi se amesteca toate gandurile in cap si gandurile mele se contrazic asa de tare de parca as avea mai multe persoane in mine si fiecare vrea sa aiba dreptate.Depresiva nu ma simt,ma simt doar pierduta in alta lume care ma izoleaza de normalitatea pe care obisnuiam sa o traiesc.Si ma frustreaza ca nici macar nu stiu sa explic cea ce simt, e dincolo de cuvinte.Si mereu ma gandesc daca e ceva neurologic,pentru ca am ameteli dureri de cap...etc.Si sunt si singura deci nu am cui sa ii spun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: