Aud voci

Schizofrenie
Intrebare postata de Vladimir87 cu 13 ani in urma

Buna seara tuturor.
Acum ceva timp am avut un consum de etnobotanice. Cam 2 luni consumam o data la 2-3 zile si aveam tripuri horror, chinuitoare, dureroase, dar tot odata foarte placute.
Am decis sa renunt la ele. Dupa 5 zile de la ultimul consum m-a luat cu frica, atacuri de panica, auzeam voci dar am zis ca totul se datoreaza sevrajului si o sa imi revin in maxim o luna... asa ca am ignorat aceste halucinatii si am refuzat sa merg la medic.
Au trecut 10 luni de la ultimul consum iar acum sunt afectat psihic destul de serios.
Seara inainte sa adorm aud soapte in amandoua urechile... deobocei daca stau toata ziua cu 3 prieteni de ai mei, ii aud vorbind in soapta cu toate ca sunt singur in camera. Vocile nu sunt intotdeauna clare. Aud cateodata fraze clare (in jur de 20 de secunde incontinuu) care au inteles, apoi intervine alta voce care vorbeste peste cealalta si ma enerveaza rau de tot.
Mi se mai intampla cateodata cand ma gandesc la ceva ma trezesc spunand cu voce tare ceea ce gandesc.
Halucinatii vizuale nu am, dar cele auditive ma chinuie.

Aceste probleme nu cred ca se datoreaza doar consumului de droguri, ci cred ca se datoreaza stresului ccare l-am trait acum ceva timp de cand am fost dat afara de la munca si ma chinui sa aduc ceva de mancare la copil.

Imi sugerati ceva? Ce sa iau ca sa nu mai aud vocile astea? Nu as vrea sa ajung la psihiatri deoarece familia mea nu stie ce e cu mine.. doar nevasta m-a vazut odata vorbind singur in bucatarie si stiu ca ma sustine cu toate ca nu stie exact despre ce e vorba... Plus ca daca ajung la psihiatri o sa imi puna un diagnostic, care o sa-mi distruga de tot viitorul si chiar am planuri pe viitor deoarece nu am nici macar 25 de ani

Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (59)

ionela (acum 13 ani)

Ti s-a intamplat vreodata sa fii pierdut in ganduri sau pe jumatate adormit si dintr-odata sa auzi o voce care te cheama pe nume? Te uiti imprejur si nu e nimeni. De multe ori acest fenomen este urmat de un mesaj pe care il primesti sau pur si simplu senzatia pe care ti-o da intuitia ca esti protejat si ghidat intr-o anumita directie.

Cateodata auzi o voce chiar in momentul in care trebuie sa vezi o masina care se indreapta in directia ta si putea sa te loveasca, daca nu o evitai la timp. Astfel vocea te face constient de lucrurile ce te inconjoara si te fereste de un accident. Alta data, s-ar putea sa te trezeasca aceasta voce chiar in momentul in care trebuie sa mergi sa verifici ce face unul dintre copii.

Ce sunt vocile acestea?

Sunt ingeri pazitori, Dumnezeu, sau vreun spirit stravechi din interiorul nostru? De ce vocea de obicei este de barbat? Unii aud voce de femeie, iar in foarte putine cazuri persoane au povestit ca auzeau un cor de voci, vorbind la unison.

Nu-ti face griji, nu esti bolnav. Aceste voci nu au nici o legatura cu bolile de nervi- ele apar doar atunci cand trebuie sa fii atentionat de ceva important pentru viata ta sau sa ti se transmita un mesaj. Sunt foarte clare, linistite, si se repeta pana auzim si ne dam seama ce avem de facut.

Majoritatea oamenilor inteleg fenomenul vocilor care apar de nicaieri, insa nu accepta faptul ca nu pot sa aiba o conversatie cu acea entitate, ca nu li se raspunde. Trebuie sa intelegem ca ele sunt acolo pentru ca sa ne atentioneze in legatura cu ceva, si nu sa ne asculte sau sa ne contrazica. Nu sunt niste parteneri de discutie, ci niste semne de exclamare in viata ta.

Despre problemele tale trebuie sa discuti cu persoanele apropiate. In cazul „vocilor”, ele apar doar in momente cruciale, in cazul unor urgente sau alegeri importante din viata ta. Daca nu ai astfel de momente in viata ta, s-ar putea sa nu auzi vocile despre care e vorba in articolul asta, pur si simplu pentru ca te descurci si singur suficient de bine. Probabil esti pe drumul cel bun, alert la pericole, iubesti pe cine trebuie sa iubesti si nu faci rau oamenilor ce te inconjoara, iar in cazul asta linistea divina este un semn foarte bun

Cea mai mare problema in descifrarea misterului vocilor este ca exista prea multe variante si pareri incat sa mai stim care este cea corecta. Cel mai indicat este sa vorbesti cu o ghicitoare, cu un expert in tarot sau in clarviziune care sa-ti spuna mai multe despre spiritul care intervine in viata ta si care este rolul sau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21634318948 (acum 2 ani)

Salut ti-ai revenit ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Daca chiar vrei sa te vindeci si sa fii sanatos pt copilul tau, singura solutie este sa mergi la psihiatru. Citeam aici pe forum un post al unui baiat cam de aceeasi varsta si in aceeasi situatie cu tine care s-a lasat convins (greu ce e drept) sa mearga la psihiatru si acum ii este mult mai bine. Cauta poate gasesti postul acela. In alta ordine de idei, diagnosticul, mai ales psihiatric, este absolut confidential, drept pentru care nu ai de ce sa te temi ca iti "distruge viitorul". Mai degraba iti distruge viitorul starea in care esti si te complaci.

Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

controlmed (acum 13 ani)

Buna seara ,

Ceea ce ai tu ,au multi care consuma astfel de plante si cum foarte bine zici nu se datoreaza doar consumului de drog .Fiecare dintre noi avem predispozitie la o anumita tulburare depinde foarte mult cum "ajutam " ca ea sa se dezvolte .
Eu nu sunt aici sa iti dau un diagnostic si nici nu as face asta on line insa gandestete ca, cu cat trece timpul acele voci vor capata putere si trebuie sa le opresti si singurel nu vei putea.Acum orice medicament se da pe reteta ,deci tot la un medic trebuie sa ajungi si apoi iti trebuie si o psihoterapie .
Nu vreau sa te dezarmez dar ai avut pe cineva cu simptom asemanator cu al tau?Tatal tau consuma alcool?
Daca ai intrebari ma poti contacta pe email.NU esti singur in povestea asta, ai o sotie care te iubeste
Esti tanar trebuie sa-ti construiesti o viata cat mai frumoasa
Am avut un pacient care era fosta consumatoare de heroina si si-a reluat munca ,facea tratament medicamentos si psihoterapie,Deci se poate !Arata atat de vie! psiholog Ioana Panculescu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21566848758 (acum 4 ani)

Buna seara
Eu cunosc o persoana cu o situatie asemanatoare si asi vrea sa-l ajut.
Daca va rog frumos imi puteti lasa e-mailul dumneavoastra?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 13 ani)

Ionela, omul acesta cere un ajutor, un sfat, cum poti sa ii spui lucrurile astea? lucrurile pe care le zici tu nu o sa il ajute deloc, mai rau il zapacesti. Vladimir, este clar ca ceva te-a afectat, sau este chiar este vina etnobotanicelor. Sfatul meu este sa consulti un medic de specialitate pt ca te va ajuta f mult. Nu mai sta pe ganduri si du-te. Asa o sa ti se va rezolva problema si cu cat te duci mai repede cu atat mai bine pt linistea ta.
Bafta si asteptam vesti de la tine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Larisa (acum 13 ani)

Acestea sunt semnele clare ale inceputului unei schizofrenii.Acest om are nevoie de un psihiatru.Aici se ajunge uneori din cauza consumului de droguri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Manuel (acum 12 ani)

Marea descoperire pentru tratarea bolilor mintale

Ma numesc Marian Manuel. Sunt in varsta de 43 de ani si sunt psiholog.
Recent am aflat despre o descoperire revolutionara in domeniul filozofiei
si al psihologiei care va schimba lumea.

Christina Sponias a continuat cercetarile lui Carl Jung in psihicul uman,
descoperind o modalitatea de a vindeca toate bolile mintale,inclusiv schizofrenia.

Se pare ca toate bolile mintale sunt provocate de o entitate pe care a mostenit-o
intreaga omenire si se gaseste in creierul si psihicul nostru:anti-constiinta.

Psihanaliza va deveni baza psihologiei si psihiatriei pe viitor.

Pentru cei suferinzi de boli mintale care vor sa fie vindecati,pentru cei care vor sa dobandeasca
adevarata intelepciune, si pentru toti psihologii si psihiatrii mai multe
detalii aici: http://www.scientificdreaminterpretation.com/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian (acum 12 ani)

Frate la fel ca tine aud voci in camera dar problema e ca nu aud numai eu ci si sora mea si nu suntem consumatori de substante etnobotanice sau alte chesti ce sa fac ....O persoana bate in perete si se aude fugi ?????????????? Sunt Speriat rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Schzifrenie se numeste (acum 11 ani)

ai debut de schizofrenie trebuie s amergi urgent la psiholog pana nu este prea tarziu
este groaznc, daca nu o tratezi se agraveaza, o sa ajungi la suicid sau sa fi violent.
am o cunostiinta, o fara tanara si frumoasa care a facut schizofrenie din cauza unui barbat ptr care a facut o obsesie si a ajuns rau. de abia te mai intelegi cu ea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florian (acum 11 ani)

Ionela omul nostru poate avea o forma de schizofrenie pe care tu cred si imi pare rau sa spun o ai deja. Tu ai in primul rand nevoie de ajutor- pronto.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

md (acum 11 ani)

Seara buna. Imi pare rau pentru cauza ta si sper sa te recuperezi. In cele mai multe cazuri, DROGURILE si stresul, sustinute pe o perioada mai lunga de timp fac o combinatie letala te darama psihic. Totul tine de persoana si de modul de viata pe care o duci dupa ce iti rupi capul. Sportul si o viata echilibrata ajuta mult, cel putin pe mine m-au ajutat,dupa 6 luni de prafuri legale si vreo 6 ani de iarba am reusit si eu sa ma pun pe butuci. Am ajuns sa delirez, sa am tot felul de senzatii ciudate pe care nu le puteam explica , pe scurt eram dus cu pluta. De frica m-am lasat de ele si timp de 4-5 luni nu am putut sa fac nimic pt mine ,am fost o leguma, voci nu am auzit in schimb mi se parea ca tv-ul vorbeste cumva cu mine .....si asta a persistat ceva timp.Daca toate astea persista mai bine mergi la doctor, pacat de viata ta, si a mea, si a multora care nu au creier nici cat lumina in fundul unui licurici lasandu-se purtati de val.

Sa te faci bine .!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

barla_radu (acum 10 ani)

buna seara sunt Radu B.nu stiu cat e de serioasa treaba asta dar eu aud poezii si tot felul de sunete ciudate si de multe ori fara vreo insemnatate e cam cum as participa la o conversatie cu cineva care nu vorbeste acceasi limba si daca incerc sa -i intrerup se cearta cu mine m-am mutat intr-o rulota sa am liniste crezand ca e ceva vecini dar tot asa aceeasi poveste ansa de vreo 2 luni nu mai am nici o vlaga de putere adorm in cateva minute daca nu vorbesc cu cineva adorm si pe bicicleta mergand de multe ori nu stiu daca exista vreo sansa sa am liniste ca de vreo 2 ani aud tot felul de lucuri ciudate pe un ton bland si apasat am nevoie de un raspuns...... macar vocile sa ma lase in pace ......! ! !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 10 ani)

Eu am alte probleme inainte de somn, vad camera cu ochii inchisi sau alte imagini,oameni necunoscuti,premonitii,diferite scenarii care parca se deruleaza in alte locuri ale lumii,africa,orient,regiunea scandinava,imi da o stare de discomfort apoi imi pocneste capul simt cum parca mi se descarca un curent puternic din crestet pana la picioare, mi se deschide pc-ul, ma trezesc cu lumina aprinsa, odata a inceput sa imi sune soneria pe la 4-5 dimineata,aveam o senzatie parca mai era cineva in camera, eram mort de frica,s-a trezit taicamiu sa se uite pe vizor.. nimeni la usa, soneria continua sa sune...cineva mi-a spus ca poate fi de natura electro-magnetica iar asta te poate influenta psihic negativ, cand sunt foarte obosit aud voci timp de cateva secunde, sau daca adorm ma trezesc ca si cum as fi in alte locuri perfect constient, desi dorm, imi poate spune cineva despre ce e vorba ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

G (acum 10 ani)

Creierul ne joaca de multe ori feste si proiecteaza in afara lucrurile care ne sperie. Daca stingi lumina si te gandesti ca este un sarpe in coltul camerei, cand esti singur si pregatit sa dormi, cu cat te focalizezi mai mult pe acest gand si pe frica ta, cu atat mai mult esti convins ca este un sarpe acolo, Ajungi chiar sa il vezi si chiar sa il auzi. Devii convins ca este cu tine in camera si daca l-ai vazut o data te astepti sa il vezi mereu, cand esti singur. Nu am auzit pana acum sa aiba efecte fizice, adica chiar sa aprinda lumina, imaginatia noastra. Insa te-ai gandit sa iti inviti un prieten sa doarma cu tine, sa vezi daca se intampla acelasi lucru?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioan Ovidiu Ionut (acum 9 ani)

Eu mi-am chemat verisorul sa vina la mine sa ne jucam pe calculator si sa nu isi faca griji ca poate dormi la mine.
La 5 dimineata numai putea, s-a imbract si a plecat de frica.
Si aveam amundoi peste 20 de ani domna.
Avem 26 de ani si nici macar numai vine in vizita la mine ..cand vine , vine doar ziua si doar cateva minute dupaia fuge .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

G (acum 10 ani)

Revin: alege un prieten care nu stie prea multe despre ce se intampla si nu ii spune niciun fel de detaliu. Exista acest fenomen in care putem contamina persoana de langa noi, un fel de hipnoza colectiva, in care incepem sa avem toti aceeasi halucinatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Proprietate Privata (acum 10 ani)

Eu sunt atacat de doi ani de persoane care imi pun voci in urechi, raspund aiurea in locul persoanelor cu care stau de vorba, ma striga pe strada. etc.
Lumea ma face schizofrenic, m-am obisnuit cu asta, m-am obisnuit si sa nu mai iau in seama luea din jur. Nu intelege nimeni caaceste persoane sunt reale , imi spun sa ma duc la doctor.
Le spun si eu lla fel : Aveti o ficsaatie cu faptul ca vocile nu sunt reale, ar cam fi primul semn de schizofrenie si la voi.
M-am ganit ce sa fac si daca ma iau cu forta la nebuni. Ca variante : Usurarea pe pereti. Imposibilitatea sa imi faca vreodata un consult, de orice fel, Vomitarea pe dusumele, desfacerea si aruncarea pe geam a arcurilor de la patul de dormit, apa curgatoare toata noaptea la serviciile sanitare, etc.
Astept si alte sugestii, nu am probleme daca nu mai ies de acolo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cata (acum 9 ani)

da aia ii paranoia si alea is halucinatii care le vezi si toate filmele care le ai ii latura care nu ai vazut-o cand stateai cu prietenii la un cui privita prin ochii care ii aveai inchisi adica de p***ae,de la naturale te prajesti esti irecuperabil din pct de vedere clinic sau cum ii zice dar iti deschide mintea (daca ai minte puternica treci peste astea si traiesti linistit nu uita iarba nu ii pentru oricine sau restu drogurilor)de la electrobotanice te curentezi si iti arzi creierii si cam atata curentu ala care il simti ii nerv (acuma cum functioneaza nervii curent muzica ii cea mai simpla cale muzica care iti place tie care te linisteste si care te face sa fi ce vrei tu da sa te duci pana la capat si sa lasi vocile,asculta de vocea ta care te tine pe drum )ca daca le tot auzi pe ele inseamna ca te auzi si pe tine, ascultate pe tine mai mult si pe ele(adica pe pretenii tai ca aia is trateazai exact cum is ei defapt)pana dispar dale sutu daca aia simti ,sau calea mai usoara fa sport manca sanatos dute in parc relaxeazate lasa prejudecatile nu mai asculta de toti junkies ca toti is junkies si tu nu vrei sa mai fi unu ,asculta pasarile cum ciripescu si chestii de genu sa te lase in pace aia io asta fac sa reusesc sa scap de un personaj care consuma asa ceva si pe care am incercat sa il ajut sa scape de ele si acuma m-am blocat in mintea lui si am tripurile lui vad gandaci pe jos si tot ce imi povestea el cand stateam la o bere ca sa vezi Drugs are bad mkey kids? si la chestiile paranormale momentan pana te vindeci ca sa nu te duci dracu de tot :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ema (acum 9 ani)

Daca auziti pe cineva vorbind in cap,toti vor spune sa mergeti la medic.Dar medicamentele care vor fi prescrise au ca efecte secundare tocmai aceste senzatii ,adica halucinatii auditive si vizuale.Daca va scriu acum este pentru ca am trait acest lucru.Incercati sa conversati cu vocea ce va vorbeste ,intrebati cine este si ce vrea si observati ce va indeamna sa faceti.Eu am auzit si aud un barbat (pare batran) care mi se adreseaza cu"fata mea" Mental am intrebat daca este tatal meu care este mort.A raspuns NU.Am fost la un preot si a zis sa nu ma sperii ca uneori ingerasii mai vorbesc.Am fost mai linistita o perioada problema era si este ca-mi spune si lucruri ce se vor intampla pe care eu nu le cred.Am uitat sa va spun ca vorbeste in versuri foarte cursiv si a vrut sa inregistrez conversatia dintre noi.Am inregistrat pe telefon de curiozitate si am ramas stupefiata ca vorbeste despre religie.De curand am fost la biserica si-mi povestea cum a fost rastignit IIsus si ca va veni cat de curand. Mentionez ca merg la biserica si acolo aud vocea ce-mi vorbeste mai puternic.Acest lucru mi se intampla din anul 2008.Am fost si la medic.Medicii te interneaza si te trec pe tratament dar nu au explicatie de ce auzi.Niciodata nu am fost indemnata sa fac rau.Prima data am fost avertizata ca nu mai am nimic undeva la tara desi eu aveam actele in regula.Am fost la fata locului si am descoperit exact ce am auzit si nu am crezut.A doua zi vorbea in engleza zicand ca trebuie sa invat Tatal nostru in engleza.Intial scriam tot ce auzeam adica multa poiezie despre flori ulterior ma pune sa inregistrez pe telefon si nu stiu de ce.Am auzit la televizor ca sun oameni care detin aparatura care pot transmite in creierul altor oameni diverse lucruri.Am inceput sa suspectez si asta.Se spune ca "vorbeste gura fara tine"Totul este mental.Acum cand scriu i-mi spune sa va transmit ceva.Voi reda in scris ce aud:

Sa spui la lumea ce auzea ca este vocea mea,
Cine sunt Eu ce vorbea a se gandea.
Ca sunt un spirit ce comunica,
Ca sunt extraterestru ce supraveghea,,
Sau sunt energia ce curgea
In toata lumea ce traia.
Sa nu va fie frica dragii mei,
Ca sunt in cautare de miei.
Aparati de Domnul voi toti era,
Pe planeta Pamant ce era.
Pace voua dragii mei,
Ca am pornit sa cautam miei.
Amin.
Pare stupid si nu inteleg ce vrea sa spuna.In speranta ca va ajut cu ceva scriu pentru prima data despre acest lucru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3