Uter bicorn

Sarcina
Intrebare postata de miresiady cu 13 ani in urma

Sunt insarcinata in 33 de sapt,in urma cu o saptamana am facut un control ginecologic si mi sa spus ca am uterul bicorn,inainte am facut toate controalele ginecologice la medici diferiti si nici unul nu mi a spus ca am uterul bicorn,doctorita mia spus ca nu este nici un pericol as dori sa stiu daca e cineva care a fost in situatia asta si daca au fost probleme la nastere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Bacu Crina (acum 13 ani)

In cazul uterului bicorn ar exista mici probleme in instalarea si pastrarea sarcinii, in sensul ca pot aparea mai usor decat in mod normal, contractii. De aceea, se recomanda cat mai multa odihna, evitarea eforturilor fizice. Dar daca bebe are deja 33 de saptamani, problema a fost depasita. In timpul sarcinii, pe masura ce bebelusul creste in greutate, acesta apasa asupra septului care desparte uterul, iar forma anormala a uterului este diminuata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miresiady (acum 13 ani)

nu am mai lucrat de cand aveam 3 luni si probabil de asta nici nu au fost probleme.
multumesc de raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

isabela (acum 8 ani)

buna! e si nu e o problema acest uter bicorn, indicat este sa gasesti un ginecolog bun pe ginecologie imagistica sa poata sa-ti monitorizeze bine sarcina. Indicat ar fi sa stai la pat sa nu faci efort si tratamente medicamentoase care sa ofere stabilitate uterului ....riscul lui este ca nu poate duce o sarcina pana la capat.........dar IMPORTANT fii pozitiva si cu puterea mintii si cu grija totul este ok te pup , bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: