Totul despre sarcina!!?

Sarcina
Intrebare postata de IuliaLya cu 13 ani in urma

Buna fetelor.....calculele mele imi spun ca sunt insarcinata in a 5 saptamana si merg pe a 6 dar in afara faptului ca nu am menstruatie si ca ma dor sanii si mii simt mai umflati nu am nici un fel de alte sintome, e normal? de la a cata saptamana incep problemele si incepi sa simti intradevar ca esti insarcinata. Cum e ...cine imi poate povestii si mie mai multe despre cele 9 luni de sarcina??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

mikmok (acum 13 ani)

In perioada sarcinii te poti simti bine, unele femei au o sarcina usoara, altele mai grea sau normala. Nu ar trebui sa te ingrijoreze sarcina, poate ai o sarcina usoara si de aceea nu ai greturi, varsaturi. Nu este o regula ca toate femeile sa se simta rau si sa vomite in sarcina. Iti doresc o sarcina usoara si fara probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

A cincea saptamana, inseamna o luna si o saptamana de sarcina. Din experienta mea, greturile au inceput cam din luna a doua si au tinut pana in luna a cincea, din pacate. Este destul de devreme si sarcina este destul de mica sa incepi sa experimentezi TOATE simptomele specifice sarcinii. Pentru inceput, faptul ca simti o jena la nivelul sanilor, este un semn bun: se produc modificari hormonale care iti pregatesc organismul pentru sarcina. Deja simti ca esti insarcinata, nu e cazul sa ai mai multe simptome de sarcina in acest moment. Pe masura ce sarcina creste, uterul isi mareste dimensiunile si vei avea junghiuri in zona ovarelor, datorita acestui lucru. Ar fi ideal sa nu ai greata, totusi daca apare, ca sa o diminuezi ar trebui sa consumi cate un covrig (din aceia de tipul aperitivelor, mici), un fruct, etc. In sarcina, greata trece... mancand. Pe masura ce bebe creste, o sa se mareasca disconfortul produs de cresterea sanilor, o sa obosesti din ce in ce mai repede, pentru ca se accelereaza circulatia sangvina. Va fi nevoie sa te odihnesti mai mult, probabil (acest lucru difera de la o sarcina la alta, de la o gravida la alta). Spre sfarsitul sarcinii, retentia de apa poate fi o problema: ti se vor umfla mainile si picioarele cand faci eforturi, de aceea ar trebui sa dormi cu picioarele ridicate, de exemplu. Acestea ar fi micile neplaceri. Ca si faptul ca atunci cand sarcina se mareste, apasa pe vezica urinara si vei simti stringent nevoia sa te duci la toaleta. Totusi, faptul ca in cele 9 luni se dezvolta o fiinta in tine... compenseaza din plin. Vei simti bebelusul miscandu-se cam din saptamana a 16-a (daca esti la prima sarcina). Cand va creste, noaptea cand se va misca te vei trezi din cauza miscarilor lui, iar somnul tau va fi intrerupt. Normal este sa apara temeri privind starea lui de sanatate, dar trebuie sa fii optimista. Sarcina este o minune, iar cand iti vei tine copilul in brate o sa fie fantastic. Mie mi-era teama de felul in care o sa arate, daca voi simti aceeasi dragoste pentru el si cand il voi vedea. Fiind parte din mine in timpul sarcinii eram invariabil legata de el. Si cand l-am vazut prima data, am stiut ca e puiul meu si toate temerile s-au spulberat. Sunt cea mai fericita mama. Acum mergem la gradinita. Iti doresc sarcina usoara si un bebe sanatos, viitoare mamica!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 13 ani)

va multunesc ...sunt chear emotionata sa citesc tot ce se intampla in toate aceste 9 luni de sarcina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 13 ani)

daca te simti bine si nu ai stari de voma inseamna ca vei avea fetita daca ai o sarcina foarte grea inseamna baiat.asa stiam si eu.eu sunt insarcinata si am stari de voma nu mai pot manca absolut nimic, am stari de lesin chiar am lesinat de 2 ori pe strada.Am 2 saptamani de cand nu mai ies din casa ca mi-e frica mai am si pofte daca nu mananc peste simt ca pierd copilul ma simt rau de tot cand am pofte.Greturile incep cam din a 2 luna de la ultimul ciclu menstrual.daca ai avut ciclu pe 5 aprilie sa zicem greturile tre sa inceapa pe 5 iunie daca ai un ciclu de 28 zile.Iti calculezi si tu.SARCINA USOARA SI SA AI UN BEBE SANATOS SI FRUMOS!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 13 ani)

pai Andra eu am acum 6 saptamani ce trebuia sa fie deja totul complicat din primele saptamani ca sa imi dau seama ca e baiat sau cum ...caci eu baiat as vrea .....cred ca e prea mica sarcina sa tragem concluzii nu? uite sora-mea are fetita si din a 9 saptamana a inceput cu greturi cu vomete cu dureri de cap, fara pofte de mancare ...tu ce crezi ? eu am spus am dureri de sani, ma simt obosita si am insomni. ultimul ciclu menstrual l-am ajut pe 14 aprilie deci greutatile ar trebui sa inceapa undeva pe 14 iunie sa inteleg? ms de sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 13 ani)

stie cineva cum se calculeaza sexul copilului? sau dupa ce pot sa iti dat seama daca ai baietzel sau fetitza??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

Parerea mea e ca astea sunt mituri. Si eu mi-am facut dupa ce am nascut, fel si fel de teste care prezic sexul copilului si n-au fost deloc reale... Se spunea ca daca sarcina e joasa e fata... si uite ca e ditamai baiatul...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 13 ani)

In jur de 10 14 iunie ar trebui sa inceapa si greturile.Chestia cu baiat si fata nu stiu nici eu sigur am auzit si eu de pe la femeile mai in varsta..Dar poti sa-ti calculezi dupa calendaru chinezesc sau mai stiam asa: luna conceptiei adica 4 plus varsta tatalui daca iti da numar par e fetita si numar impar e baietel.Nu stiu cat is de adevarate dar am multe cunostinte la care s-a adeverit aceste calcule.Sau poate a fost o simpa p***ancidenta.Apropo de greturi in primele 4 saptamani rar se-ntampla sa ai stari de greturi ele incep exact in a doua luna de la ultimul ciclu menstrual.Din cate am calculat eu ai exact 5 saptamani de sarcina nu se calculeaza de la ultimul ciclu.Calculezi asa data de 14(ultimul ciclu) plus 10 zile rar se-ntampla sa ovulezi in a 9 a zi de la ciclu, nu exista asa ceva.ar veni 14 plus 10 =24 adica in jur de 24 sau 26 data conceptiei.De pe 26 aprilie iti calculezi sarcina si ai exact 5 saptamani de sarcina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 13 ani)

Mersi Andra ....mi-am facut calendarul chinezesc si imi iase baiat ...car deja incep problemele is la mine ....starile de oboseala de lesin ....ba chear ieri am avut si putzina greata ...tu in a cata luna esti? si ce ai?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 13 ani)

Iulia eu sunt in luna a 3 a nu stiu daca am baietel sau fetita e prea din timp sa aflu.Calendarul chinezesc imi zice ca o sa am fetita.Peste o luna jumate voi merge la ecograf sa aflu sunt curioasa sa vad daca e adevarat cu calendaru asta.Eu am o sarcina grea de tot vomit mai mereu rudele imi spun ca nu e bine ca in timp ce ma fortez pot pierde copilul de-aia e bine sa mananci mai bine ca ai din ce vomita vomiti mai usor si nu te mai fortezi asa.Eu n-am nici din ce sa vomit dar cu toate astea imi vine sa vomit ma fortez fara sa vreau si vomit numa venin din ala.Ma doare si burta rau cand vomit tare mi-e sa nu fac avort spontan.Acu am inceput sa mai mananc chiar daca nu pot ma straduiesc si mi-e mai usor cand vomit.Tu ce remedii pentru voma mai iei?Eu si acrituri daca mananc tot am senzatia de voma.Sper sa ai o sarcina usoara ca eu o am grea de tot abia astept sa scap de luna a 3 a.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 13 ani)

Andra ...eu ti-am spus nu am probleme ...inca ...doar oboseala isi spune din cand in cand cuvantul ptr ca eu continui sa merg si la lucru. Nu stiu poate sunt si la inceput dar eu mananc tot ce mancam si inainte si nu am nici greturi si nici voma. Dar cred ca ideeal ar fii sa cauti sa manci cat mai mult ca sa poti sa ai ce vomita si cat mai multe fructe legume supe ciorbe muraturi zic eu ca te-ar ajuta, la mine e prima sarcina si nu prea am experienta dar stii cum e nici o sarcina nu seamana cu cealalta si depinde de la persoana la persoana. Dar hai fii tare caci la tine tot ce a fost mai greu e pe finish. La mine calendarul chinezeasc imi da ca voi avea baiat, chear sa ma anunti si pe mine daca iti iese bine sau nu cand vei mere la ecografie. Eu inca nu am mers la nici un medic dar ma programez pe saptamana asta. De unde esti? Cati ani ai? tu esti la prima sarcina? Eu sunt din Pascani Jud Iasi dar m-am casatorit in Hunedoara iar acum sunt in Italia .Te pup si ai grija de tine si de al mic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 13 ani)

buna,eu am 2 luni sincer pana acum 1 saptamana nu aveam nimic,dar acum au inceput greturile dar in general seara cu toate ca evit sa mananc foarte mult si sunt atenta si la ce mananc in rest totul este ok..astept sa imi creasca burtica..daca vrei sa pastram legatura iti las messul [email protected] pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ludmila (acum 13 ani)

Eu pentru greata mananc foarte multe portocale si o lamaie pe zi cu apa si miere si ma simt asa de bine imi ia orice urma de greata.Imi facea bine un ou moale amestecat in tigaie, fara ulei cu 2 sau 3 gogonele noroc ca am mai avut de anu trecut de acu incolo tre sa cumpar din piata daca gasesc.De mancat mananc ca sa aiba copilul din ce sa se hraneasca.Am si eu vome puternice ma opintesc pana ma doare burta ca nu pot vomita.Nu cred ca se pierde asa usor o sarcina daca te fortezi sa vomiti.Intradevar ma doare si burta rau de tot da deh ce sa fac.E bine sa mancam cate putin din ceea ce ne place nici sa stai nemancata deloc iara nu e bine.Am observat totusi ca lamaile si portocalele nu iau greata asa cum o fac gogonelele sau castravetii acri.Voi mancati branza feta?Am auzit ca nu e indicata da eu mananc ca nu ma pot abtine.Am mai auzit cum ca semintele prajite nu-s bune.Eu cunosc multe fete care au fost gravide de la mine de la tara care stateau toata ziua la poarta si scuipau la seminte si n-au avut nici pe naiba.Au nascut copii sanatosi si frumosi.Voi ce parere aveti?Am mancat si seminte si de toate nu tin cont numa daca vad eu ca nu-mi face bine.Mamaie nu mai statea inainte sa citeasca pe internet daca-i buna branza moale sau semintele sau mai stiu eu ce.La tara mancai ce gaseai si ce-ti placea.Si se facea mai mult branza moale.Fel si fel de mituri nu stii ce sa mai crezi.Voi ce mai mancati gravidutelor?Ce va face bine?Sarcina usoara la toate si sa aveti un bebe frumos si sanatos!Astept raspunsu vostru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 13 ani)

Ludmla cred si eu ca muraturile sunt ideeale si iti mai taie din greata iar cu atatea mituri care sunt nu cred ca e bine sa le ascultam pe toate caci nu am mai manca si nu am mai face nimic ...cum ai spus si tu pe vremuri era totul diferit si nasteau normal si fara probleme acum parca cu atatea supersitii si atata atentie parca sunt mai multe probleme. Eu mananc tot ce mancam si pana acum am o luna si jumatate de sarcina si nu am decat oboseala. Sarcina usoara la toate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 13 ani)

Fetelor ...am strigat victorie prea repede,m-am grabit sa cred ca am o sarcina usoara. Saptamana asta au inceput problemele si la mine...nu am pofta de mancare,mananc doar ca trebuie sa mananc,am si greturi din cand in cand si cei mai naspa ieri am si vomitat de dimineata ...si ma simt oribil ...fara nici un chef de nimic ....daca inainte eram genul care sa ies sa ma distrez sa vb intruna sa rad sa glumesc acum parca nu am chef nici sa mai vb. De ce trebuie sa fie o sarcina atat de dificila ?? Maine am prima programare la medit, abea astept sa vad sa imi spune, ce fel de sarcina am si in primul rand cate saptamani am caci nu mai inteleg nimic. Va pup.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 13 ani)

Buna! si eu sunt insarcinata in 6 saptamanii dar nu pot manca mai nimic si vomit des ce imi spuneti sa iau pentru pofta de mancare.astept raspunsul vostru.va multumesc si va doresc nastere usoara la toate viitoarele mamici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramy (acum 13 ani)

buna fetelor sunt insarcinata in 6 saptamani si nu prea am greturi am vomitat cam de vreo 4 ori nu prea dorm noaptea adorm pe la vreo 03 dim ce se intampla e normal sa fie asa ?si cum imi dau seama daca e baiat eu baiat vreau sa am. pupici la mamici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 12 ani)

Sunt doar credinte pop**are...Nu este adevarat ca daca ai sarcina foarte grea inseamna ca ai baiat sau invers daca este foarte usoara este fetita.Din experienta iti spun ca am avut o sarcina f grea (am avut stari de voma din luna a doua pana in luna a noua) si am avut fetita. Si cand spun voma nu exagerez pentru ca de multe ori am stat cu perfuzii din cauza deshidratarii cauzate de starile de voma exagerate si de slabeala.
Oricum nu conteaza decat sa ai un bebe sanatos...Indiferent ce iti da Dumnezeu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Renata (acum 12 ani)

Sunt la a doua sarcina si ñu stiu cum sa scap de greata si de oboseala ñu pot sa ma trezesc dorm asa de mult si ñu stiu cum sa fac. Cine stie ceva va rog spunetim.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 11 ani)

Buna ,si eu sunt la a doua sarcina,cu fetita m am simtit minunat,dar acum am 34 de saptamani si mam simtit f rau dela inceput.Primele 4 luni greaturi,vomitat etc.apoi oboseala profunda..iar acum amandoua la un loc,iau elevit .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2