Sunt insarcinata? raspuns medic

Sarcina Stres Ginecologie Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de MembruMobileApp1489393453 cu 7 ani in urma

La sfarsitul lunii decembrie mi-am inceput viata sexuala, inainte de asta ciclul mi-a venit pe 16. In ianuarie mi-a venit ciclul pe data de 12 si a fost destul de normal, in februarie la fel pe data de 4, m-a tinut cam 4 zile.Insa cam de 3-4 saptamani nu ma simt bine. Si de cateva zile sunt balonata mereu. In saptamanile astea am avut perioade cand simteam nevoia sa merg la toaleta, dar nu puteam, alteori faceam normal. Inainte sa-mi vina ciclul luna asta (pe 1 martie a venit) m-a durut spatele si uneori mai aveam dureri usoare in partea dreapta care coborau spre picior. Am mai avut si dureri de burta, plus ca simt o umflatura in partea de jos a abdomenului si mi se pare ca am burta foarte mare nemancand foarte mult. De asemenea, intr-o seara m-a durut foarte tare in partea dreapta, o durere pe care n-am mai simtit-o niciodata. Ciclul din luna asta a fost intr-adevar mai ciudat 2 zile a fost mai normal, culoarea era foarte putin mai deschisa, apoi am crezut ca a trecut, dar dupa a curs iar, in total a tinut vreo 5 zile. Acum cateva zile ma gandeam ca am racit la ovare si ca poate sunt inflamate, sau ca e vorba de o infectie si m-am gandit ca din cauza asta am avut si dureri de spate si abdomen si ciclul a fost putin diferit, intr-adevar nici nu m-am imbracat adecvat vremii de afara. Tin sa mentionez ca am facut si un test de sarcina acum vreo 2 saptamani si a iesit negativ, iar acum 3 zile am mai facut unul. (ambele erau negative, dar la o privire mai atenta se vedea un fel de umbra a unei linii verticale care sa formeze plusul, dar cand am vrut sa fac o poza nici macar nu se vedea. Linia orizontala de minus fiind foarte proeminenta. In plus, desi acum o luna incepusem sa ma simt foarte bine in pielea mea pt ca mancam mai sanatos si faceam miscare, acum simt ca m-am ingrasat, mai ales ca burta mea de cateva zile doar dimineata inainte sa mananc arata mai normal, si am impresia si ca sanii sunt mai mari. Sunt constienta ca au loc dereglari hormonale, si probabil asta e si cauza pentru care inca mai cred ca sunt insarcinata si ma sperii la fiecare simptom de gravida pe care cred ca il am. Am avut si dureri de cap, oboseala si am impresia ca respir diferit uneori din cauza burtii balonate, ma gandesc ca este si din cauza stresului pt ca ma gandesc mereu ca as putea fi insarcinata si o sarcina nu este lucrul cel mai potrivit pentru mine acum. In momentul de fata singurul "simptom" ar fi burta balonata. Daca ar putea sa-mi spuna parerea lui cineva in domeniu as fi foarte recunoscatoare. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Psiholog Jeni Chiriac MPsiholog Jeni Chiriac este un medic autorizat SFM (acum 7 ani)

Data fiind simptomatologia, recomandarea este sa mergeti la un control ginecologic de rutina, cu examen ecografic.

--
Toate cele bune!

Jeni Chiriac
Cabinet Individual de Psihologie Jeni Chiriac

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie!  Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si stabilirii etapelor de interventie terapeutica recomandabile pentru dvs.

jenichiriac.ro coachinglife.ro onlinedrsex.ro

Atentie! Aceste recomandari au caracter general, pentru recomandari personalizate este necesara o programare in vederea anamnezei clinice si terapiei sexuale aferente

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: