Sunt insarcinata?

Sarcina
Intrebare postata de gina97 cu 13 ani in urma

Buna ziua
Va implor sa.mi raspundeti
mi.a venit ciclul pe 29 mai si mi-a trecut pe 3 iunie ...am facut sex cu iubitul pe data de 5 iunie neprotejat
pot ramane insarcinata?
am crampe in zona abdomenului ?se apropie sa.mi vina menstruatia?sau sunt insarcinata?
Am auzit ca 10 zile inainte de menstra si 10 dupa nu poti ramane insarcinata
e adevarat?
ajutati.ma va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

dar (acum 13 ani)

Vad ca ai doar 16 ani. De ce n-o intrebi pe mamica ta?La 16 ani acestea ar trebui sa fie grijile tale? S-ar putea sa nu fii insarcinata acum, dar lasa joaca de-a tata si mama pentru momentul cand vei avea varsta potrivita sa poti lua decizii, sa poti creste eventual, un copil. Un avort la aceasta varsta iti deregleaza organismul si este foarte posibil sa nu mai poti avea NICIODATA copii. Multor femei li s-a intamplat. Vacanta frumoasa iti doresc, cu preocupari specifice acestei varste frumoase: plimbari, vizionat filme, citit,...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina97 (acum 13 ani)

mersi pentru sfat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Gina, trebuie sa stii ca nu exista asa ceva ca o anumita perioada din luna sa NU poti ramane gravida. Corpul uman este IMPREVIZIBIL si nu poti sti nimic sigur. Sunt femei care au ramas gravide in timpul ciclului chiar!
De aceea daca ai contact sexual si nu iti doresti un copil, iar tu si prietenul tau nu sunteti la zi cu analizele, ca sa nu iei o BTS si sa nu ramai gravida, cel mai simplu este sa folositi un prezervativ!
Faptul ca tu ti-ai inceput viata sexuala fara sa stii prea multe despre acest lucru (dovada faptul ca spui "am auzit ca 10 zile..." si intrebi daca doare avortul), demonstreaza ca nu erai pregatita pt acest pas si trebuia sa te informezi inainte, sa fii toba in teorie, si abia pe urma sa pui in practica.
Te rog de acum incolo si pana cand vei avea 28 de ani si vei vrea un copil, sa nu mai exista asa ceva ca un contact sexual neprotejat.
Tu ai avut contactul sexual neprotejat cam in a 8-a zi a CM. Sansele sa ramai gravida sunt destul de importante dar nu foarte mari. Ovulatia se produce cam intre a 10-a si a 12-a zi, deci inca nu erai fertila. Spermatozoizii insa traiesc si 5 zile in asteptarea unui ovul, deci imposibil nu e. Crampele tale nu cred ca au legatura cu vreo sarcina, ci fie cu ciclul (desi e cam devreme), fie cu altceva (stres, mancare, balonare, etc). Mai ai inca vreo saptamana pana la data la care trebuie sa iti vina ciclul (in caz ca este regulat). Asteapta inca vreo saptamana si ceva. Daca vezi ca pana pe la 1 iulie nu se intampla nimic, fa un test de sarcina. Pana atunci nu te panica prea rau. Oricum nu ai ce face pana atunci iar daca Doamne fereste se va pune problema unui avort, 2 sapt in plus sau in minus in acest stadiu nu sunt foarte importante. Avortul se face sub anestezie generala, deci nu se simte nimic in acel moment, dar pot aparea dureri si disconfort ulterior, pot aparea stari depresive, dureri la contact sexual, dereglari hormonale etc. Sa speram totusi ca nu este cazul si ca scapi de data aceasta.
Transmite-i totusi din partea mea prietenului tau ca este un barbat total iresponsabil prin faptul ca nu foloseste prezervativ si ca te pune sa treci prin asa ceva, iar tie acelasi lucru: informati-va si protejati-va!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina97 (acum 13 ani)

multumesk foarte mult iuli...ca totusi ai avut rabdarea aceasta de ami explica
ms mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Am uitat sa iti spun ca pana cand iti vine ciclul (sau nu), nu ai cum sa diferentiezi simptomele premenstruale de cele de sarcina. Sanii se umfla in ambele cazuri, poti avea dureri in ambele cazuri, poti avea greturi in ambele cazuri, dureri de spate etc. Deci nu ai cum sa stii pana dupa ce trece data cand trebuia sa iti vina. Daca ai un ciclu neregulat, calculeaza in media la cate zile iti vine (sa zicem 32) si daca nu vine, fa un test atunci. Vezi ca poate sa nu iti vina si de stres. Asta e. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Si inca ceva: prezervativul se foloseste pe toata durata actului sexual, pentru ca barbatul elimina un lichid inainte de ejaculare care poate contine spermatozoizi. Deci metoda "retrasului" inainte de ejaculare nu este una eficienta.
Cu placere! Mai scrie daca ai intrebari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina97 (acum 13 ani)

chestia a fost ca prietenul meu zis ca 5 zile inainte ji dupa sarcina nu poti sa ramai insarcinata..
acum ma vazut ce ingrijorata sunt..e alaturi de mine ii pare rau
azi am fost la un control ginecologik ..sa vada daca sunt insarcinata ..dar nu se vede nimic pentru ca e prea devreme
mi-a cumparat azi test de sarcina..dar il fac dimineata ca urina de dimineata este mai buna decat cea de dupa pranz nu?pentru ca in timpul zilei consum lichide...
asta a fost singura data cand nu ne.am protejat...si uite ce probleme ne.a creeat...off:(( mi.e tare frica sa nu raman insarcinata nu vreau sa fac un avort...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Si tu crezi orice iti zice prietenul tau? Trebuia sa zici "o secunda, sa ma uit pe net". Si presupunand ca nu puteai ramane gravida, ceea ce nu e asa, stiti amandoi sigur ca nu aveti vreo BTS? De ce sa nu foloseasca prezervativ? Ca e mai placut fara? Pai uite ce placut e fara!
Nu e rau ca te-ai dus la control, dar e logic ca nu se vede nimic dupa nici 2 sapt. Testul de sarcina il faci degeaba acum. Da, se face dimineata cand e mai concentrata urina, insa numai dupa ce iti intarzie ciclul peste perioada lui obisnuita. Altfel, va iesi oricum negativ pt ca si daca exista o sarcina, hormonul detectat de test inca nu a ajuns la concentratia necesara.
Ai rabdare si speranta. Asta e, din experiente invatam. Sa speram ca experienta ta se va rezuma la stresul acesta, si nu la mai mult. Dar acum nu ai cum sa stii, desi stiu ca asteptarea te omoara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eva.Cris (acum 13 ani)

Cel mai sigur este un test de sarcina ! fara dubii...
se face cu prima urina de dimineata...nu dupa amiaza sau seara, am inteles ca ar iesi si atunci rezultatul insa cel mai sigur este cu prima urina de dimineata....daca ai dubii, poti sa mai faci inca unul peste 2 saptamani si tot asa ca sa nu te trezesti cumwa cu surprize, caci la 3 luni este deja tarziu....
Nu te condamna nimeni cu wiata sexuala inceputa la 16 ani, fiecare e liber sa faca ce wrea, atatea au facut-o de la warsta asta sau poate chiar si mai mici fiind, ins protejeaza-te si fiti precauti caci problemele de acum, wor deweni problemele de mai tarziu cand iti wei dori sa fii mama si wa fi mai greu ....o zi buna iti doresc , nu te panica !;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Da, dar numai dupa ce intarzie ciclul (daca intarzie). Altfel nu are sens.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina97 (acum 13 ani)

dar un test de sarcina care sa.mi ia sange poate sa mi/l faca oricand nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Da, daca chiar esti in asa hal de disperata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 11 ani)

Buna !!! eu imi doresc fff mult un bebe si am fost la ginecolog si mie mia spus ca inainte cu 5 zile si dupa cu 5 zile de ciclu atunci sunt cele mai mari riscuri de a ramane insarcinata ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bianca zbarnea (acum 10 ani)

ce sa intampat draguta esti sau nu insarcinata ????/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 8 ani)

Buna fetelor! Eu am avut menstruatia in 12.03 si am avut contact sexual neprotejat pe data de 22.03... Ce credeti, am ramas insarcinata? Eu stiu altceva... Ca ovulatia se produce in a 14-a zi de la ciclu... Cred ca sunt sanse foarte mari sa fiu insarcinata... Dar la cate zile dupa contact se face testul de sarcina? Ca sa stiu sigur...

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bianca Maria (acum un an)

Buna , am făcut sex protejat cu iubitul meu și de atunci au trecut câteva săptămâni bune, am o durere de burta permanenta de atunci, ma tem ca e de la altceva, sau poate fi de la stres chiar nu știu, poți rămâne dacă ai primul contact sexual protejat? Menstruația mi-a venit după acest contact dar burta tot continua sa ma doară. Va rog ajutați-mă cu o explicație :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: