Stimulare ovariana

Sarcina
Intrebare postata de MariaioanaIvan cu 10 ani in urma

Buna,incerc de 2 ani sa raman gravida. Am 21 de ani,iar inafara de ovulatia mea lenesa,sunt sanatoasa tun, si eu si sotul meu.Am ramas de doua ori , la interval de 1 an , dar am pierdut . Povestea cu doctorii e luuuunga si nu as vrea acum sa intru in detalii . Acum mi s -a spus ca ovulatia mea e lenesa . Ma rog , m-am gandit sa iau Clomid,pt stimulare ovariana , fara prescriptie medicala. (Locuiesc in Anglia , iar doctorii de aici nu vor sa imi prescrie acest medicament ei spus sa incerc fara) . M-am documentat cu privire la acest medicament , stiu cat si cum sa il iau. M -am gandit ca ar fi bine sa incep cu doza 50 g . Spuneti-mi va rog , voi ce parere aveti ? Sa iau ? Sa nu iau ? Eu zic ca rau nu are ce sa se intample , ci din contra . Ne dorim arat de mult un copil...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

clomid (acum 10 ani)

Serious side effects of Clomid include shortness of breath, seizures, stroke, chest pain, vision changes, GI symptoms of pain and swelling. Ovarian hyperstimulation syndrome may occur (ovarian enlargement, severe GI symptoms, abdominal swelling, shortness of breath, pleural effusions, decreased urination). Patients should seek medical care if these serious symptoms develop. This drug is not for use in males or pediatric patients; studies on its excretion in breast milk have not been done.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

esti naiva (acum 10 ani)

Esti foarte naiva sa crezi ca acest "medicament" stimuleaza ovarele in sensul dorit de tine !
Este mai degraba un stimulant al cancerului si o toxina de care iti poti da seama dupa efectele secundare serioase ce le are. Medicina nici macar nu stie exact cum functioneaza. Poti primi dereglari hormonale masive in urma acestui medicament riscant si pe urma cu sarcina dorita devine si mai greu, mai ales ca mareste productia de testosteroni.
Copiii sunt dati de Dumnezeu, degeaba incerci asa orbeste numai cu medicamente.
In primul rand oamenii nici nu stiu sa faca copii si medicii ii invata pe dos. Cop**atia frecventa duce la sperma sp***a la barbati iar la femei la ovare slabe, deci dupa asa o fecundare din doua parti slabe nu iese nimic sau numai ceva slab. Abstinenta sexuala din partea la amandoi timp de 4-6 luni cu incercare o singura data la timpul potrivit si cu rugaciune la Dumnezeu impreuna cu un act sexual cat mai putin patimas este cheia fertilitatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

clau (acum 10 ani)

AM FACUT SI EU DAR PRESCRIS DE DOCTOR DAR NU A AVUT NICI UN EFECT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tambura Ana-Maria (acum 10 ani)

Eu zic ca nu ar trebui sa iei medicamente "dupa ureche", oricat de informati am fi, nu suntem totusi medici...
De ce nu incerci histerosonografia?
Eu am facut saptamana trecuta si deja nu mai imi vine ciclul! Poate poate...:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tambura Ana-Maria (acum 10 ani)

Eu zic ca nu ar trebui sa iei medicamente "dupa ureche", oricat de informati am fi, nu suntem totusi medici...
De ce nu incerci histerosonografia?
Eu am facut saptamana trecuta si deja nu mai imi vine ciclul! Poate poate...:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 10 ani)

buna
si eu locuiesc in afara. Imcercam de mai bine de un an de zile. Am fost la medic, mi-a facut analize si a constatat ca nu ovulez. In aceste conditii si ac***a si peste 30 ani mi-a data un dozaj de Clomid de 1/2 pastila in ziua 3,5 si 7.
Eu sunt de parere ca dozajul pe care vrei tu sa-l iei este prea mare, lund in considerare si farsta pe care o ai (doar 21 ani). Cu un astfel de dozaj fara monitorizare si recomandare de la medic poti sa faci muuuuult rau.
La varsta ta iti recomand ce mi-a recomandat si mie doctorul: In fiecare seara plimbare prin parc de manuta cu sotul timp de 1 ora si cina la lumanari. Stresul e cauza cea mai mare a infertilitatii.
Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

arual (acum 9 ani)

eu am ramas insarcinata cu clomifen citrat, sub observatia medicului. am luat 4 zile clomifen, din ziua a 11-a pana in a 14-a. acum copilul meu are 3 ani si mi-as dori sa mai raman o data insarcinata. cred ca pentru asta iar va trebui sa urmez acest tratament. tratamentul la vremea respectiva l-am facut la iasi, acum sunt plecata din tara. din pacate nu stiu daca se ofera aceste medicamente fara prescriptie medicala aici. tratamentul cu clomifen citrat l-am facut pentru ca am pcos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 9 ani)

Buna. Ia acid folic . Eu am luat o luna (1 tub de 30 cp) si a doua luna am ramas insarcinata. Sper sa iti fie de folos!!!
O zi frumoasa!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: