Se mai poate face ceva pentru a avorta in luna a 6a?

Sarcina
Intrebare postata de simidaniella cu 14 ani in urma

Stiu ca multa lume ar crede ca este inuman dar cand o sarcina apare la varsta de 19 ani in urma unui viol cred ca doctorii ar trebui sa ajute intrun fel tanara nefericita.ce se mai poate face?mentionez ca esta o sarcina extrauterina,are si doua chisturi pe ovare ''''cat o mandarina''''la aprecierea doctorului!in primele 3 luni a avut menstruatie peste sarcina si nu s-a vazut la ecograf din cauza chisturilor!multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (42)

mikmok (acum 14 ani)

Tanara nefericita asa cum ii spui tu ar fi trebuit sa-si dea seama in cele 6 luni ca este insarcinata. Nu crezi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simidaniella (acum 14 ani)

ba da dar urmeaza din a treia luna un tratament.Crezi ca ar fi mai bine sa nasca un fat mort dupa 9 luni de sarcina?sau cu un handicap sever?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikmok (acum 14 ani)

Cand a fost la medic si i-a zis ca este insarcinata, acel medic ia dat tratament pt ce? Nomal daca acel copil este mort se vede la ecograf...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary_anna_1985 (acum 14 ani)

daniela, darce vina are copilul ca ai patit tu nefericerea?
poate cine stie mai tarziu el va fii singurul tau ajutor, mai gandeste-te!!1 Nu e usor sa iei viatza cuiva asa usor,mai gandeste-te

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary_anna_1985 (acum 14 ani)

depinde ce tratament urmezi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simidaniella (acum 14 ani)

multumesc pentru grija dar nu e copilul meu,va intrebam in numele unei colegi de serviciu.eu imi doresc un copil dar deocamdata nu e momentul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

daniela, daca intr-adevar este colega ta, apoi aceasta te minte cu nerusinare! sa-ti spun de ce: bun, medicii nu si-au dat seama de sarcina la timp, fetei, spui tu, i-a venit menstuiatia peste sarcina timp de 3 luni, dar... dupa aceea? colega ta nu si-a dat seama ca ceva e in neregula cand nu i-a mai venit? iar medicii, nu crezi ca e improbabil sa nu-si fi dat seama de sarcina? ca sa nu mai vorbesc de faptul ca sunt EXTRAORDINAR DE RARE cazurile cand o sarcina extrauterina rezista atat de mult timp pe trompe fara ca mamica sa aiba o hemoragie fatala! asa ca... da-ti si tu seama: chiar daca, intr-un final si printr-un absurd, medicii si-au dat in sfarsit seama ca e vorba de o sarcina extrauterina, crede-ma pe cuvant ca nu mai stateau la discutie si dadeau afara copilul din doi timpi si trei miscari, pentru ca, dupa cum ti-am spus, exista riscuri majore pentru mama intr-o asemenea sarcina dupa atat de mult timp (6 luni)!!!!!! e o minciuna sfruntata chestia cu sarcina extrauterina timp de atata timp, crede-ma! nu mai fi asa de credula pe viitor si mai uitat-te si tu la emisiuni pe National Geographic, Discovery, Reality TV, ai sa vezi ca vei afla lucruri extrem de interesante de care nu am fi avut habar niciunul dintre noi, cei care nu suntem de specialitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 14 ani)

exista cazuri extrem de rare(chiar miracole)cand o sarcina extrauterina e dusa pana la capat..orice ginecolog care descopera o astfel de sarcina recomanda de urgenta avortul..in aceste cazuri nu numai viata fatului este pusa in pericol dar si a mamei pt ca orice lovituta cat de mica ar fi in abdomen poate declansa o hemoragie catastrofala..prietena ta trebuie sa se interneze intr-un spital iar echipa de medici de acolo sa o ajute!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 14 ani)

nu conteaza viol sau altceva ..chear daca ai 19 ani asta nu inseamna ca nu poti avea un copil.eu am 20 ani si am un bait de 3 ani si urmeaza fata zilele astea sunt foarte fericita ca am copii la varsta asta si ei la randul lor vor fi vazand o mama tanara lanaga ei .nu crezi??????sa nu iti para arau niciodata o sa fii sprijinata mereu din toate punte de vedere.mai bine dai nastere decat sa omori o fiinta umana si mai are si 6 luni.....a sa fii mandra de el/ea ai sa vezi...nu te speria si nu lua vorbele lumii in seama.fa ceea ceti spune inima.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 14 ani)

Eu cred ca ar tb sa intrebi un preot ce sfat ii da prietenei tale, daca as fi in locul ei, as alege sa aduc pe lume copilasul indiferent cu ce risc.D-zeu faca minuni si copilul se poate naste perfect sanatos.''FA CE-TI SPUNE INIMA''mai bine sa faci ce e moral, sa te gindesti ca esti pe cale sa faci un pacat...sa te gindesti la Cel de sus...te pup si multa incredere in EL.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik (acum 14 ani)

indiferent de risc???adica nu conteaza ca ar putea sa moara amandoi??raman mut pe zi ce trece!!ce intalnesc aici ma ingrozeste!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cloryx (acum 14 ani)

Daca exista riscul cat de mic de a naste un copil cu probleme nu ar trebui sa continue. Va fi extrem de greu si pt ea si pt copil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cloryx (acum 14 ani)

dar e imposibil ca o sarcina extrauterina sa poata fi dusa la termen. se recomanda avortul imediat (7-8 sapt maxim). simptomele sarcinii extrauterina apar in prima luna de sarcina (sangerari). deci cred ca e ceva ce-mi scapa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simidaniella (acum 14 ani)

s-ar parea ca si mie imi scapa cate ceva,urmeaza sa descopar ce si va anunt,multumesc pentru ajutor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 14 ani)

chik, si eu raman masca cand vad atata incultura si p***ae pe acest site. femeile nu cred ca mai sunt intregi la cap in ziua de astazi (si nu ma refer la simidaniella ci la toate smintitele care spun 'sa pastreze copilul indiferent de riscuri')!!!! dumnezeule, cu asemenea femei unde vom ajunge??? in evul mediu probabil!!!! pe vremea lui ceasca faceau avort dupa avort si nu mai aveau atatea mustrari de constiinta!!! ce sa spun mi-e si rusine ca sunt femeie din aceeasi tagma cu ele!!!! pe langa faptul ca habar nu au de un minimum de medicina la nivel elementar - pe care ar trebui sa-l cunoasca fiind femei - mai vin si cu idiotenii de felul 'fa ce iti spune inima', 'mai bine sa dai nastere decat sa omori o fiinta umana' etc. vai de mine si de mine din pacate in romania progresul si descoperirile medicinei nu au ajuns inca! degeaba avea canale de stiinta daca ne uitam la toate telenovelele si habar nu avem ce se intampla cu trupul nostru. halal!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 14 ani)

Scuze....nu am citit cu atentie....nu am stiut ca este o sarcina extrauterina...si apoi ce e comentariul asta acid ?acea pers. care se tot minuneaza este atit de inteligenta? daca ar fi asa, ar fi stiut din citeva cuvinte sa ma puna la zid...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik (acum 14 ani)

madam maria citeste intrebarile cu "atentie" sporita cand vrei sa dai un sfat ca e jale...muuuuulte don'soare ia de bun tot ce scriem noi aici!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mella bella (acum 14 ani)

Si acum ca stii ca e sarcina extrauterina ce?crezi ca stii mai mult,draga mea la o sarcina extrauterina in secunda 2 doctorii o elimina,iar cat despre pus la zid te pui tu singurica,si intentia Ginei nu era de a te pune la zid ci de a va informa pe tine si alte muuulte inculte in domeniu ,care in necunostinta de cauza da-ti cu sfaturile in dreapta si in stanga ,fara a tine cont de consecinte,si da Gina este foarte inteligenta si mai mult are cateva cunostinte despre subiect si s-a exprimat mai pe larg ca sa cuprinda subiectul,dar pentru tine se pare ca oricat l-ar dezvolta cineva limitele raman clare,n-ai citit cu atentie,dar ti-ai dat cu subsemnatul,citeste de 2,3,5,10 ori daca e cazul.Oricum doamna care a postat intrebarea minte cu nerusinare,ea vrea doar sa stie daca poate sa faca avort la acest termen ,pentru mine restul e telenovela,si pentru acest raspuns ii recomand sa mearga la medic,si nu sa ceara raspunsuri la intrebari cu asa o greutate de la x,y,z.E o situatie foarte grava(medical vorbind)indiferent ca e sau nu extrauterina sarcina,avortul la la un termen innaintat implica riscuri enorme,iar cat despre persoane care au trecut prin situatii similare de la care s-ar primii un sfat ,e inutil,organismul si conjunctura difera de la om la om,ma repet,e prea grav intreruperea unei sarcini la un termen avansat ca sa se ceara parerea pe un forum,sa aveti cu toatele o viata sanatoasa si frumoasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 14 ani)

Dupa comentariul postat cred ca tu chiar urmaresti telenovele, pentru ca eu...am alte preocupari.Si mie, daca as fi in locul tau, mi-ar fi rusine ca sint femeie...daca te-am lezat cumva , te rog sa ma scuzi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 14 ani)

comentariu acid? pai cum dumnezeu sa fie daca citesc asemenea p***ai? in loc sa o sfatuiti pe daniela sa vada mai bine despre ce este vorba voi spuneti in gura mare ca 'sa pastreze copilul indiferent de riscuri'! adica pentru voi nu conteaza daca moare mama, daca moare copilul, ideea e sa-l faca oricum, asa de dragul cui???? al religiei - creata de dumneavoastra pe stil propriu probabil??? si inca un copil provenit dintr-un viol??? si, mai dihai, 'o sarcina extrauterina' (in luna a 6-a, dumnezeule-doamne, de parca s-ar putea intampla asemenea lucru!!!)! pai cititi cu atentie, cum bine spunea chik, inainte de a posta pe taguri asemenea enormitati!!! ca buna viata ar avea, n-am ce spune, o mama traumatizata de un viol si cu un copil care sa-i aduca aminte vesnic de ceea ce a patit!!! ganditi-va un pic si puneti-va in pielea personajului inainte de a posta fel si fel doar de dragul de a posta. pariez oricat ca voi ati da fuga in goana mare ca sa scapati de copil in cazul in care ati fi violate!!! dar... la altii se poate, la mine nu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3