Sarcina... raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de Lacramioara Campeanu cu 12 ani in urma

Buna ziua. as vrea sa imi spuneti daca lichidul de lubrefiere al barbatului dinaintea ejacularii contine spermatozoizi si daca se poate ramane gravida o data ce a avut loc contactul cu acest lichid nu cu sperma? sau poate avea loc si o scurgere infima de sperma chiar daca se controleaza amestecandu-se cu acest lichid de librefiere?. Nu vreau sa raman curand gravida si totusi el insista sa facem fara prezervativ spunand ca se controleaza. Sunt ingrijorata deaceea as vrea sa imi trimiteti raspunsul pe adresa de mail: [email protected]. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Iuli (acum 12 ani)

Da, sigur ca poti ramane insarcinata astfel deoarece in acel lichid exista suficienti spermatozoizi pentru a fe rtiliza ovulul. O singura penetrare poate fi suficienta pentru a ramene gravida. Daca te iubeste si nu vrea sa te supuna unui avort sau unui stres permanent, va folosi prezervativul.. Daca pune placerea lui mai presus decat siguranta ta, inseamna ca nu te merita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lacramioara Campeanu (acum 12 ani)

Deci sa inteleg ca ambele lichide contin spermatozoizi? Atat lichidul de lubrefiere care apare odata cu erectia, acel lichid incolor,transparent, cat si sperma in sine? Si ca odata cu penetrarea chiar si acel lichid reprezinta un risc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Da, ambele. Atat lichidul preejaculator, cat si sperma contin spermatozoizi (evident, sperma mai multi). Da, reprezinta un risc. Asa au ramas insarcinate zeci de mii de femei pe vremea lui Ceausescu. Daca nu ar reprezenta un risc, nu s-ar fi inventat anticonceptionalele... Suntem in 2011. Folositi prezervativul. Inca o data, este foarte urat din partea lui ca pune placerea sa inaintea a orice altceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

dupa cum s-a scris si mai sus, aceasta metoda aplicata de prietenul dumneavoastra nu este o metoda contraceptiva valabila. exista posibilitatea ca de multe ori sa functioneze metoda, totusi este de ajuns o singura data sa nu fie eficienta iar dumneavoastra sa aflati acest lucru cand este deja prea tarziu. acum ca s-a intamplat acest lucru, ar trebui sa urmariti ce se intampla, sa folositi un test de sarcina, iar pe viitor sa folositi metode contraceptive eficiente cum ar fi prezervativul sau contraceptivele orale.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sarcina.

Lacramioara Campeanu (acum 12 ani)

Multumesc pentru raspuns..... El este sotul meu nu este prietenul meu. Ne dorim foarte mult sa avem copii dar nu asa de repede... De aceea am intrebat...Nu este nici o problema daca voi ramane insarcinata.
Vreau sa va mai intreb daca data menstruatiei se schimba in functie de zona? Eu m-am mutat din Romania in Islanda...are vreo legatura clima cu menstruatia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lacramioara Campeanu (acum 12 ani)

Cand eram in Romania imi venea la 28- 30 de zile acum de cand m-am mutat aici, imi vine mai devreme,la 22-23 de zile.. deaceea nici nu mai stiu cum sa calculez data fertila,perioada ovulatiei.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Doi oameni dintre care un medic se chinuie sa va raspunda la intrebare punctual, numai ca sa aflam ca de fapt nu va intereseaza sa va protejati ci doar sa va calculati perioada fertila ca sa aveti in continuare acte sexuale neprotejate. In plus, aflam ca de fapt o sarcina nu v-ar deranja, desi asa ceva se face in mod planificat de catre orice cuplu in zilele noastre, cu analize prealabile etc. Nu stiu de ce ne pierdem timpul sa raspundem cuiva care nu este de fapt interesat de raspunsurile noastre. Daca nu este o problema sa ramaneti insarcinata de ce mai puneti intrebarea?! in fine. succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lacramioara Campeanu (acum 12 ani)

NU ma intelegeti gresit...nu vreau sa am copil acum si deaceea va intreb. Sunt destul de ingrijorata- si sunt sigura ca si alte persoane se comfrunta cu aceste intrebari. Va multumesc mult pentru raspunsurile oferite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: