Sarcina

Intrebare postata de perfectdevil cu 13 ani in urma

Buna ziua
Am o intrebare. Acum 3 saptamani am avut o problema cu un prezervativ. La nici o ora dupa incident am luat Postinor2. Asta se intampla cu aproximativ doua zile inainte de perioada menstruatiei...de cand am luat Postinor2 nu mi-a mai venit nimic. Am citit bine prospectul pastilelor, iar ca efecte secundare am resimtit starile de voma, oboseala si mai ales umflarea sanilor si durerea acestora...Nestiind ce sa fac am mers la farmacie si am cumparat un test de sarcina. Asta acum doua zile. Testul mi-a iesit pozitiv... Multa lume mi-a spus ca rezultatul acestuia poate fi influentat de Postonor2 pentru ca contine o cantitate mare de hormoni. Urmatorul pas va fi sa merg la medicul ginecolog, dar as fi vrut sa stiu si cateva pareri inainte...sa fiu oarecum pregatita... :( Daca ma puteti ajuta..va multumesc mult. Sunt disperata...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (78)

Sheila (acum 13 ani)

Eu cred ca Postinorul a fost eliminat(au trecut aproape 3 saptamani) si nu ar mai putea sa influenteze cu ceva testul (sincer nici nu stiu sigur daca influenteaza)
Eu zic sa mai faci un test dar de la alta firma, poate ai noroc.
Trebuie sa fi pregatita moral daca se intampla sa fi insarcinata si nu este momentul potrivit.
Sunt alaturi de tine, daca asta te ajuta la ceva

Numai bine si sa fie cum iti este tie mai bine:*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 13 ani)

Nu stiu motivele pentru care testul de sarcina a iesit pozitiv si ce efect are acest medicament asupra menstruatiei... dar cu doua zile inainte sa-ti vina... cam slabe sanse sa fi fost la ovulatie... alta data mai bine bazeaza-te pe calendar inainte sa te grabesti sa iei diverse medicamente...
In orice caz... eu iti tin pumnii sa fie bine... ai grija de tine, mergi la medic... si tine-ne la curent...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

perfectdevil (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspunsuri. Nu m-am bazat pe nimic cand am luat pastilele. Momentul a fost de asa natura incat nu am stat sa ma gandesc si sa calculez ce si cum...mai ales ca niciodata nu am avut menstruatie regulata si nu ma pot baza pe calendar...:(
Totusi, astazi am observat o modificare, dar nu stiu de la ce mi se trage...cand am fost la toaleta [si si mai tarziu un pic] am avut cateva scurgeri...ca o menstruatie dar mai sp***a si de alta culoare...un caramiziu....Una din colegele mele mi-a spus ca asa e normal sa fie prima data dupa pastila. Dar....nu stiu ce sa cred...:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary73 (acum 13 ani)

asa am avut si eu,deci esti insarcinata sigur,nu trebuie sa intri in panica,mai repeta un test.....eu am facut avort la 6 saptamani,iar dupa o luna ,am constatat ca sunt gravida din nou,iti dai seama prin ce-am trecut,ieri am fost chiuretata a doua oara,sunt cu psihicul la pamant,dar sper ca va fi bine.sunt alaturi de tine,sa stii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela vasile (acum 13 ani)

Eu cred ca esti insarcinata.Mergi la medic si fi tare...tine-ne la curent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexa (acum 13 ani)

postinor contine levonorgestrel...e diferit de hormonul pe care il detecteaza testele de sarcina(adica HGC)...deci nu cred ca din cauza lui e testul pozitiv...ciudat mi se pare sa ramai insarcinata dupa ce ai luat postinor, doar e contraceptiv, nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

perfectdevil (acum 13 ani)

si mie mi se pare ciudat Alexa...mai ales ca undeva intre 05 si 07 ale lunii trebuia sa imi vina, iar incidentul s-a intamplat pe 04... :( de asta nu pot sa inteleg cum e posibil in perioada aia si cu pastile cu tot... :( saptamana asta imi iau inima in dinti si ma duc la medic...dar mi-e teama...ma omoara gandul ca va trebui sa trec[iar] printr-un avort... :( ma gandesc la asta non-stop...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

perfectdevil (acum 13 ani)

mai am o intrebare : stie cineva in ce consta testul Beta-Hcg? am inteles ca acesta este 100% sigur si ca este un test sanguin, dar nu stiu cum se face....se ia sange ca la analizele normale, din vena sau cum? :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 13 ani)

Se recolteaza pe nemancate sau dupa masa; va trebui sa mentionezi data ultimei menstruatii.
Se recolteaza sange ca la o analiza normala

//sfatulmedicului.ro/analize/hcg-total-hcg-beta_385

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

perfectdevil (acum 13 ani)

multumesc Sheila. nu ma uitasem unde trebuie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

Chiar sa ne spui si noua ce si cum. Si mie mi se pare cel putin ciudat ca ai ramas insarcinata chiar cu doua zile inainte de ciclu si chiar daca ai luat Postinor2... Am luat si eu acum un an, ca mi s-a rupt prezervativul si eram si in perioada fertila, dar slava Domnului n-am patit nimic. De aia mi se pare absolut ciudat. Te-as ruga mult de tot daca poti sa ne spui si ce spus medicul privitor la treaba asta: cum e posibil sa ramai asa cum ai ramas tu: si cu anticonceptional, si in perioada nefertila! Nu de alta, dar, daca nici pe anticonceptionalele astea de urgenta nu ne putem baza, atunci ce putem face? Ca se intampla si accidente, nu ca am fi noi inconstiente in mod voit... Ca daca se rupe prezervativul si nici cu anticonceptionalul nu faci treaba, apoi ce ne ramane sa mai facem? Avorturi unul dupa altul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

no matter who (acum 13 ani)

dar de abstinenta ati auzit fratilor?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

perfectdevil (acum 13 ani)

@ mirona74 : o sa va spun cu siguranta. poate experientele astea vor mai ajuta pe cineva vreodata desi...nu doresc nimanui...
in alta ordine de idei, inca nu mi-am facut programarea la medic. asa cum vorbeam si cu prietenul meu...vreau sa mai astept cateva zile. si nu neaparat pentru ca sper sa imi vina intr-un final si sa fie doar o sperietura groaznica [desi si asta e], ci pentru ca nici nu ma simt in stare sa iau decizii importante in momentul asta...unde mai pui ca daca iese si testul asta pozitiv....nu vreau sa stau inca o luna [cat ar trebui sa mai astept pana la avort] cu gandul ca voi face asta...prefer sa ma intreb daca sunt sau nu :( nu stiu daca e de inteles, dar...nici nu stiu cum sa procedez ca sa fie bine...
singurul lucru pe care il stiu sigur este ca din pacate...nu este momentul unui copil... :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

fetelor, eu nu inteleg cum vi s-a rupt voua prezervativul-fiti mai atente in timp ce il puneti sau el sa fie mai atent in timp ce si-l pune!eu si cu sotul meu am folosit prezervativ ani la rand si nu am patit nimic de genul asta!
cel mai important!incercati sa nu faceti avorturi pentru ca nu este bine pt psihicul si organismul vostru iar cand va veti dori un copil s-ar putea sa nu mai vina asa de usor!nu fiti inconstiente!e valabil pentru cine zicea ca a ramas insarcinata la o luna dupa un alt avort!protejati-va, nu va mai luati dupa metoda calendarului ,mai ales daca nu aveti un ciclu regulat!luati prezervative bune-nu neaparat scumpe, dar bune !
nu vreau sa ma considerati moralista sau alt fel, insa nici nu vreau sa ma gandesc cum m-as fi simtit daca as fi fost in locul vostru!nu va faceti rau singure si nu-i lasati nici pe ei sa va faca rau!o singura viata aveti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

perfectdevil (acum 13 ani)

@andreea : consider ca prezervativele Durex sunt foarte bune. numai din astea folosesc...insa...asta a fost intamplarea...nu cred ca vrea cineva sa i se intample asa ceva. daca ar fi asa...pur si simplu nu ar mai folosi prezervativ...deasemenea, nici avortul nu este o solutie de zi cu zi. n-am ce face hai sa mai fac unul..insa...in cazuri extreme...nu prea ai alte variante...
nu ma intelege gresit, am luat Postinor2 tocmai in speranta ca nu va fi nevoie sa ajung mai departe. pe langa durerea fizica prin care treci...este si un mare chin psihic. poate asta este partea cea mai importanta. si crede-ma...stiu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

@andreea: si mie mi s-a intamplat la fel! tot cu durex! si, hai sa ne intelegem, e vorba de sotul meu, folosim durex de cand ne-am cunoscut (14 ani) si sunt absolut sigura, draga, ca stie sa-l puna exact cum trebuie! nu suntem niste pusti, ce dumnezeu! si nici nu putem face copii (eu nu pot, sufar de o boala care nu imi permite lucrul asta). deci nici nu se pune problema sa am vreun copil vreodata. dar o inteleg mult pe ''''perfectdevil'''', cand nu se poate un copil nu se poate si basta. chiar nimeni nu vrea (sau nu poate) sa inteleaga ca un copil nu e deajuns sa-l faci, ci si sa-l cresti si sa fie sanatos? sa-l poti sustine financiar? (in cazul, probabil, al fetei care a postat tagul) pentru dumnezeu, suntem femei si ar trebui sa ne intelegem una pe alta... cand nu se poate nu se poate, indiferent de motive. fiecare femeie are motivele ei, si e mai bine sa primeasca putina incurajare de la semenele ei, nu reprosuri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

"Perfectdevil", adevarul este ca sunt toate sansele sa fie o dereglare de la Postinor. Eu m-am dereglat de la el, mi-a venit in luna urmatoare ''pataniei'' si apoi luna cealalta... cucu. Era sa mor, credeam ca s-a intamplat pozna si ca voi ajunge la avort (sa nu ma intelegeti gresit, ar fi fost primul din viata mea, practic ''la batranete'' cum se spune...). Dar a fost pur si simplu o dereglare de la Postinor. Daca mai ai pozne dintr-astea, cred ca pot incerca si Escapelle, ca mie asa mi-a spus ginecologul, se pare ca ar avea mai putine efecte adverse ca Postinorul. Eu sper sa nu mai fie nevoie de nici un anticonceptional de urgenta in cazul tau si nici sa nu ajungi la avort. Dar... nu se stie niciodata: cumnata mea a patit-o cu Love Plus care s-a rupt, si sa stii ca si ea are 30 de ani si e casatorita de 6 si se cunoaste cu sotul ei de 8. Au facut copilul, ca puteau si au zis ca asa a fost sa fie, dar ei oricum doreau un bebe peste un an-doi. A venit mai repede si asta a fost. Deci... mare grija si cu prezervativele astea. Eu, din cauza bolii mele, nu pot lua anticonceptionale clasice si oricum sunt prea in varsta pentru a le lua, dar tu e pacat sa te chinui cu prezervativul, daca ai un prieten stabil. Incearca-le, vei fi mai linistita. Important e sa nu uiti sa le iei. Si scapi total de stres. E mai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

perfectdevil (acum 13 ani)

@mirona74 : multumesc pentru incurajari...am luat anticonceptionale vreo 2 ani [cam asa] - Logest. Insa in aprilie am renuntat la ele pt ca am avut o infectie dentara si a trebuit sa iau antibiotice. si de la asta m-am dereglat de tot. am luat decizia sa le iau iar de luna asta, dar se pare ca...nu am mai ajuns pana acolo. asteptam sa vina prima zi sa incep iar sa le iau....deh...nesansa...
vizavi de avutul unui copil....sunt tanara, am 22. as putea avea. dar...''nu suntem pregatiti'' si ''nu e momentul''. mai avem multe de facut pana acolo...asa cum spuneai si tu, e necesar ceva mai mult decat conceptia propriu-zisa...
mi-e teama de un singur lucru; spunea cineva mai sus ca acum cand ii putem avea facem avorturi si cand o sa ii vrem...nu o sa ii mai avem. si nu mi-e teama decat ca ar putea avea dreptate intr-o oarecare masura...
o seara frumoasa...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Mirona, daca nu poti avea copii, de ce va chinuiti cu prezervativ si nu faci ligatura de trompe? Sau el vasectomie? Sau macar un sterilet... ma gandesc ca ar fi mai simplu... E doar o idee. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirona74 (acum 13 ani)

@perfectdevil: Cam asa este, numai citeste pe acest forum si vei vedea ca au dreptate cele ce zic ca e posibil sa nu-i mai poti face cand va veni momentul. Dar... imi mentin parerea totusi ca, apropo de acesti copii pe care ii facem trebuie sa fim extrem de responsabili daca putem sa-i facem ''oameni'' cum se spune sau nu. Ca nu mi se pare corect sa trantim copii in serie si apoi sa-i facem gunoieri sau mai stiu eu ce, ca nu-i vom putea sustine intr-un liceu de calitate, apoi la o facultate... Si pentru asta trebuie sa ne facem noi o cariera, in special noi femeile, caci sotul azi e si maine poate nu mai e, iar copiii raman mamei care se ingrijeste in special de soarta lor. Din cauza asta tot spun ca mi se pare o aberatie sa dai sfaturi unor femei sa pastreze copiii "cati i-a dat Dumnezeu, ca e pacat sa omori", nu sunt adepta avorturilor unul dupa altul dar cand nu se poate un bebe nu se poate si nu mai e loc de comentarii. Fa cum crezi tu ca e mai bine, eu nu am facut avort dar am prietene destule care au facut si cred ca e cel mai bine sa nu-l faci, daca e cazul (Doamne, sper sa nu fie!), cu chiureta in mod clasic, incearca la o clinica privata de incredere, cu metode mai moderne - aspiratia de exemplu, unde chiureta e folosita cu mult mai putin. Detalii nu pot sa-ti dau din pacate, ca nu stiu pe pielea mea.
Oricum, mai asteapta putin si mergi la medic, e totusi posibil, chiar mai probabil, sa fie o dereglare de la Postinor. Si Logestul e f.bun, am luat si eu cand puteam, nu contine multi hormoni si esti sigura ca nu mai patesti nimic daca ai grija cum il iei.

@Iuli: Deja m-am invatat, Iuli, cu prezervativul. Il folosesc deja de 9 ani. Steriletul nu il suport, am incercat. Trompele nu ma gandesc sa mi le leg, ma voi face cat casa, prefer sa raman asa, mai subtirica. Iar sotul... vasectomie??? Ha-ha!! Pai astuia ii e frica de o simpla analiza de sange! Iar daca ii trebuie vreo injectie se albeste si il apuca tremuratul. La dentist cand merge nu-ti mai spun... Tragedie! Am vorbit cu el de vasectomie, s-a uitat lung la mine si mi-a zis senin ca el nu are problema ca foloseste prezervativul. Pai, decat sa mearga la medic pentru o interventie, fie ea cat de neinvaziva... asta ar fi in stare sa pune trei prezervative unul peste altul daca ar putea. Asa ca asta e, chiar ne-am invatat cu prezervativul de atata timp, pe bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4