Sarcina?

Sarcina
Intrebare postata de Dorina6899908 cu 15 ani in urma

BI-RADS este o clasificare a imaginilor radiologice ale sanului,pentru leziunile mamare. II A -este benign, este bine sa urmezi tratamentul dat si este recomandata o noua ecografie ,dupa 3 luni. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Nora5 (acum 15 ani)

Buna
Trimite rezultatele la Consulta Medicul, acolo un doctor competent iti va da mai multe informatii dar intodeauna cand primiti un rezultat cereti medicului explicatii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana carmen133565 (acum 15 ani)

Buna ziua.Multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.Nu am apucat sa cer explicatii medicului si in afara de faptul ca mi-a spus ce tratament sa fac si de repetarea ecografiei nu mi-a spus absolut nimic.Vina este a mea in primul rand pentru ca eu ar trebui sa fiu direct interesata de sanatatea mea.Dar mai am o intrebare:din IIA poate degenera in altceva?Va multumesc si voi trimite rezultatele si la Consulta Medicul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Formatiunile transonice sunt formatiuni cu lichid,cancerigene sunt chisturile solide. Eu cred ca ai o mastoza fibrochistica,ceea ce este o formatiune benigna, se face tratament si ecografii la perioada fixata de medic. Tot in aceeasi zona ,am un chist cu lichid de aproape 4/1,5 cm, urmez,la fel,tratament si ecografie la 6 luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Imi cer scuze pt. ca revin. Mi-am amintit ca, in luna septembrie, cand am descoperit chistul, am cerut si sfatul medicilor de pe acest site. Iata ce raspuns am primit : nu degenereaza in cancer de san decat in cazuri ffff. rare, ca este vorba despre o mastoza fibrochistica {asa cum imi spusese si medicul meu }, ca in cazul mastozei fibrochistice, datorita acestor formatiuni chistice benigne, care se formeaza in san si care apar si dispar de obicei in functie de incarcatura hormonala, palparea sanului este mai dureroasa, cancerul de san, de obicei,ca multe alte cancere, nu doare ,decat atunci cand este intr-o faza avansata....si aici a spus in paranteza,ca nu este cazul meu. Sa urmez tratamentul prescris si sa fac eco. la 6 luni. Sunt curioasa, daca trimiti intrebarea, ce raspuns primesti. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina9134123 (acum 15 ani)

sper sa pot sa trimit rezultatele la Consulta Medicul deoarece desi am incercat nu pot accesa acest serviciu.revin cu raspunsul cand il voi avea.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 14 ani)

Eu am folosit Mastodinon, 3 luni, acum cativa ani ,plus mastoprofen. Acum,deoarece am avut o interventie chirurgicala,medicul mi-a recomandat FEMICUR, 3 luni, plus mastoprofen,eu am luat 5 luni, la sfarsitul lunii Mai trebuie sa merg la control, am sa-ti spun rezultatul. Femicurul sunt tablete, dar substanta de baza este acceasi ca la mastodinon si anume :piperul calugarului, este in farmacii fara reteta {ambele }.Deci poti lua ori una ori cealalta, nu vb. din auzite ci la recomandarea medicului. Multa sanatate . Sunt produse naturale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina9134123 (acum 14 ani)

Ai avut dureri?sau doar durerea simtita la palpare?pe mine ma doare asa fara sa fac nimic,cateodata imi vine sa stau numai in pat de durere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 14 ani)

DA !,la medic am ajuns din cauza durerii,la palpare am observat mai mult la control, caci acolo nu te palpeaza cu mila...Ma durea dar nu chiar ca sa stau in pat ci o durere ca-mi venea sa introduc eu ceva acolo si sa rezolv....Acum ma dau rar, cam la 4-5 zile simt ceva...dar fff. putin deranjant...Tratament am facut 5 luni cu FEMICUR, se spune ca se ia 3 luni cel putin....plus pt durere mastoprofen gel, si seara si dimineata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina9134123 (acum 14 ani)

Din ce imi spui parca nu va trece niciodata!Voi incerca cu tratamentul,daca nu voi simti o imbunatatire probabil voi alege un alt medic pt control.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 14 ani)

Ai dreptate,nu trece dar se poate tine sub control si micsora durerea. Este o afectiune de care sufera majoritatea femeilor, bine ca este doar atat......Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dalyna (acum 14 ani)

Eu si sotul meu ne dorim de o vreme un copil.Am avut ultima menstruatie pe 28 aprilie 2009, acum sunt in ziua a 35-a,( perioada unui ciclu menstrual era in mod obisnuit de 30-32 zile) insa ciclul nu mi-a venit pana in prezent.Sanii nu ma dor, sunt sensibile la atingere doar mameloanele si nurii, prezint o secretie albicioasa in cantitati normale, in special dupa ce mananc am stari de rau si de asemenea am o stare generala de oboseala si somnoleta.Intentionez sa imi fac un test de sarcina zilele acestea.Din exeprienta voastra credeti ca e posibil sa fiu insarcinata? Este prima mea sarcina! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

todirascu.mirela (acum 9 ani)

am facut o ecografie mamara si rezultatul este acestaingrosat aereoltesut adipos predominat tesut glandural retro areol se evindetiaza o formatiune hiprogena cu eco sructura relativ omogena fara semnal dapper pet delimitata fara atenuare posterioara de 0,65 0.67 cm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: