Sarcina

Intrebare postata de daniel33126107 cu 15 ani in urma

Buna seara!Sunt insarcinata in 29 de saptamani si de doua zile am contractii,dureri usoare,mi se intareste burta,iar bebe este pozitionat jos,iar daca iau no-spa imi trece.Mentionez ca la inc.lunii ian 2009 am fost la un control,iar medicul mi-a spus ca am colul putin deschis si ca bebe apasa pe col mi-a facut perfuzie cu Mialgin.Trebuie sa stau numai in pat?Pot naste prematur?Cate no-spa pot lua pe zi?Concediul prenatal se da de catre medicul de familie sau de catre medicul specialist?Va multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna,
Si eu sunt insarcinata in 22de saptamani, iar de la 2 saptamani am aceleasi simptome: contractii, dureri, burta intarita. Medicul mi-a recomandat No-spa (poti lua 3 pe zi), Utrogestan( tu ai sarcina avansata si nu este recomandat) si Scobutil- supozitoare(pentru asta intreaba medicul).. Mi-a zis ca daca durerile nu trec voi trece pe solutii perfuzabile.
Daca nevoie sa stai numai in pat, asta ar fi trebuit sa-ti spuna medicul care te-a consultat. Din cate stiu eu, cand colul este putin deschis ar trebui sa renunti la efort, pentru a nu se deschide si mai tare si a nu risca o nastere prematura. Cunosc gravidutze care au avut contractii incepand cu luna a 4-a de sarcina si au scapat de le abia dupa ce a venit bebe, dar am auzit si de gravide care au avut contractii si dureri doar o anumita perioada de timp.
Depinde de la gravida la gravida.
Cel mai bine este sa vorbesti cu medicul tau. Eu il sun ori de cate ori apar mici probleme, si mereu imi spune ce e de facut.
Din cate am citit, concediul prenatal ti-l da medicul de familie, dar ti-l poate da si medicul ginecolog. Daca medicul de familie nu este de acord ca este prea devreme pentru prenatal, cere-i medicului gineocolog o recomandare si medicul d efamilie trebuie sa-ti dea concediu.
Legea spune ca avem dreptul la 126 de zile de concediu de sarcina si lauzie, putem lua 63 de zile inainte de nastere si 63 dupa nastere. Sau le putem compensa intre ele astfel incat durata minima a concediului de lauzie sa fie de minim 42 de zile.
Tu ai putea beneficia de concediu de sarcina ac***a in vedere ca ai 29 de saptamani.
Discuta cu medicul, vezi ce-ti spune iar daca este mai bine pt tine si bebe sa stai linistita, fara sa faci efort, i-ati concediu.
Sarcina usoara si un bebe sanatos!
Sa ne mai scrii sa ne spui cum decurge sarcina.
Sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: