Sarcina subdezvoltata

Sarcina
Intrebare postata de miruna597991 cu 13 ani in urma

Buna seara!
pe 4 ianuarie am fost la un consult ginecologic pt sarcina in evolutie. am 22 de ani, ultima menstruatie am avut-o pe 11 noiembrie. la ecografie transvaginala mi s-a spus ca embrionul are dimensiunea mai mica decat cea normala, sacul amniotic mai mare, pulsatiile sunt slabe. Care sunt cauzele? si ce se poate face? eu vreau sa pastrez sarcina, insa nu stiu care sunt riscurile in conditiile date...Multumesc anticipat pt raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 13 ani)

Nu v-a dat niste medicamente de sustinere a sarcinii? Luati asa ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 13 ani)

Nu știu care ar fi cauzele, poate ar ajuta si o alimentatie sănătoasă,cât mai variata si complexa.trebuie sa-i asigurii zilnic bebelusului necesarul de vitamine si minerale din fructe si legume proaspete(le poți consuma in diferite salate,piureuri,fierte (de preferat in aburi,pt ca-si păstrează mai mult din proprietati)),proteine(de origine animala:carne sp***a de vita sau de pasare - fiarta sau la grătar,sau in supe, oua f proaspete si fierte tari,si proteine vegetale-fasole,orez,soia(este important proteinele de orig.animala sa fie bine preparate nu crude)).trebuie sa consumi si lactate-lapte fiert,iaurt natural,brânză tare,din lapte fiert ( sa nu consumi brânză feta,brie,gorgonzola cu mucegai) si grăsimi din nuci,migdale,alune.(renunța la grăsimi animale,la prajeli in ulei,margarine si tot felul de creme grase din prajituri).este important sa consumi si carbohidrati din paste integrale si pâine integrala,cereale si sa bei aprox 2 litri de apa pe zi(sunt interzise ceaiurile,alcoolul de orice fel si sucurile industriale)îți poți face limonade cu lămâie si miere sau sucuri de fructe. In nici un caz sa nu tii cura de slabire in per aceasta sau din contra sa mananci cât doi.totul trebuie sa fie f echilibrat si armonios in funcție de necesitatile tale si ale bebelusului.si dacă doctorul considera poți sa iei suplimente de vitamine pt sarcina:Acid folic,fier,calciu etc.mai interesează-te pe internet si vezi ce ar trebui sa mai faci.sarcina ușoară si sa ai un bebe sănătos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miruna (acum 13 ani)

multumesc pt raspunsuri...nu am primit medicatie pt sustinerea sarcinii,poate fiindca este prima sarcina, la 22 de ani...mananc de toate, nu am avut deloc greturi, nici emeza, incerc sa consum lichide si fructe multe, lactate, dar cred ca problema este mai complicata decat alimentatia mea, din pacate. voi merge din nou la control, sper sa fie mai bine. inca nu sunt in evidenta cu sarcna la medicul de familie , desi prima vizita pt confirmare la ginecolog am facut-o in 20 decembrie...am luat iod, fier,acid folic si vit C, dar de o saptamana nu am mai luat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: