Sarcina poate provoca diaree?

Sarcina
Intrebare postata de SYMONYCA cu 14 ani in urma

Buna ziua. Sunt insarcinata in 14 sapt. si asta am aflat-o de curandadica la 12sapt.Ultima menstruatie a fost pe 25 noiembrie. Incepand cu 15 octombrie am avut probleme, ameteli , greata diaree, si cu toate ca am facut un test a iesit negativ. Atunci am mers la medic fiind internata timp de 2 saptamani cu diagnosticul enterocolita acuta.Mi-am revenit putin dar de pe 15 decembrie simptomele vechi au reaparut. Ulterior am aflat de sarcina iar medicul meu a spua ca probabil diareea este tot de la sarcina. Cu toate ca am tinut regim, scaunul meu nu s-a mai reglat. Nu este diareeic dar nici normal, de fapt alterneaza. As putea scapa cumva de aceast discomfort? Este diareea un discomfort provocat de sarcinaa? Daca da cum sa procedez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

Dragomir Diana (acum 14 ani)

Cu siguranta sarcina produce multiple modificari in organismul mamicii dar de cele mai multe ori se ajunge la un echilibru. In cazul dumneavoastra acest echilibru presupune probabil si o dereglare a scaunului.

Parerea mea este ca un tratament homeopat, lipsit de toxicitate atat pentru dumneavoastra cat si pentru bebelus, v-ar ajuta si in reglarea tranzitului, si daca mai exista, si in alte tulburari instalate o data cu aparitia sarcinii ( de exemplu tulburari emotionale).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Daca in 25 nov ai avut menstruatie cum esti gravida in 14 saptamani? nu e prea mult ? mi se pare ca e prea mare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

symonyca (acum 14 ani)

ba da, e mare dar am avut menstruatie peste sarcina, de aceea nu am realizat ca sunt insarcinata...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Si menstruatia a venit regulat, cu aceiasi consistenta si durata? Ma sperii ,ca ieri am fost la gine ca si eu am crezut ca sunt, ca in dec mi-a fost greata zile la rand, dar cand colo am nodul pe uter. Ma ingrozesc la faptul sa fiu insarcinata si sa ma trezesc.............Doamne mor.Am 43 de ani si o fata de 23 , am trecut anul trecut printr-o experienta de genul asta numai ca nu aveam menstruatie si nebunul de medic ma umfla de hormoni zicand ca sunt la menopauza si m-am trezit cu 12 sapt , era sa nu mai vrea sa-mi faca avort. puteam sa nasc un copil nenorocit si eu sa fiu nenorocita pe viata. De atunci sufar de fobie pe asa ceva , chiar daca nu fac nimic am impresia ca sunt gravida. Dar sunt curioasa daca ciclu nu a diferit de cel normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

symonyca (acum 14 ani)

Ba da. De obicei aveam ciclu 2-3 zile si scurgeri in cantitati mici. In noiembrie menstruatia mea a durat o saptamana, in primele zile a fost ceva mai inchisa la culoare, apoi normala dar mai abundenta. Oricum medicii sunt de tot rahatul, eu am stat internata de 2 ori cate o saptamana si ei nu mi-au descoperit sarcina. Asa ca sunt si eu putin ingrijorata pentru ca am luat un tratament pentru diaree si enterocolita, dar medicul la care am fost la Cluj m-a asigurat ca tratamentul nu face rau. Acum astept urmatorul control.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

La cine ai mers in cluj, din cluj sunt si eu. ma mir ca poti fi gravida si sa ai ciclu asa mult si abundent cum zici.Sigur e sarcina? de cate ori ai fost internata nu ti-a facut ecograf?asa ceva e de nedescris, si eu sunt dezamagita si nu mai am incredere in ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 14 ani)

Buna fetelor, si eu tot in aceeasi situatie sunt, cu simptome de sarcina , dar cu ciclu. Speram ca nu sunt insarcinata, dar m-am speriat vazand discutiile voastre. Spuneti-mi la ce medic mergeti(si mai ales la care a mers Symonyca!), si eu tot din Cluj...si sunt foarte,foarte speriata! Se poate sa iasa negativ testul de sarcina(facut la 2 saptamani de la contactul neprotejat) si totusi...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Cred ca ar trebui sa facem testul de sange. Eu am fost vineri la ecograf si zice ca nu sunt, dar ma gandesc ca fiind pe ciclu poate nu a vazut.Si acuma sunt cu ciclu dar e tare deschis la culoare,tremur si stau asa pana maine si ma duc iar la el.Tu ce simptome ai? si ciclu regulat si normal?Vezi ca Symonica a facut test si a iesit negativ, dar nu stiu la ce perioada la facut , si mie mi-a iesit negativ.Eu merg la dr.Halmageanu ,particular, tu ai fost la medic?Mie trebuia sa-mi vina ciclu in 30 ian si mi-a venit acuma in 22. dar zice ca de la nodul imi vine, si e sigur ca e ciclu , si eu mor sa nu fiu gravida si sa fie tarziu sa fac ceva.Nu mai stiu ce sa cred, ai vazut mai sus ce am patit eu ,numai ca atunci nuaveam ciclu dar mergeam periodic la control si totusi eram gravida. Cred ca o sa ma stric de cap.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 14 ani)

Si eu o sa ma stric de cap, daca nu cumva am facut-o deja. Am greturi, dureri de spate, oboseala, palpitatii...tot tacamul. Da, ciclu regulat si normal, azi ar trebui sa-mi vina ciclul luna asta, si nu se arata nimic, nici simptome nu am. Am mai facut azi un test, negativ. Nu mai inteleg nimic. Cred ca merg azi si eu la ecograf, nu cred ca este medicul meu de garda (dr.Cruciat, e un medic de exceptie!). Sunt strasata rau pt ca am facut intre timp si noul vaccin care este contraindicat in primul trimestru. Si eu am un copil de 4 ani, nu mai doresc acum inca unul, mai ales ca-i cu risc. Fa-ti un test de sange, dar eu cred ca la tine nu-i sarcina, ar fi trebuit sa se vada la ecograf.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Crina, am auzit de doctorul tau ca e bun, spune ce rezultat ai.Si de doctorul Geanta stiu ca eu am medicul de familie acolo si in oct el mi-a facut paptestul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

symonyca (acum 14 ani)

Buna fetelor. Cat am stat in spital la Vatra Dornei(aici locuiesc) am facut un ecograf si nu a iesit nik. La Cluj am mers la d-nul dr. Geanta la Spitalul Militar si la D-na dr Rotaru de la Spitalul judetean cred. Clinica e pe str. Clinicilor. E sarcina sigur, deja cum v-am spus am aproape 15 sapt, si am si pozele de la ecograf in care copilul se vede perfect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 14 ani)

Salut.'Eu ma chinui'de jumate de an sa devin mamica, shi nimic....Iar acum am de citeva zile dureri in burta ca la ciclu...shi mendtruatia inca nu mi se incepe...oare sun gravida...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Mary, e posibil sa fii insarcinata, daca nu apare ciclu si ai dureri se poate. Sunt simptome normale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 14 ani)

Luma, n-am mai fost astazi la ecograf pt. ca tocmai mi-a venit ciclul, mai astept cateva zile. Dar poate ca nu sunt insarcinata, ac***a in vedere si rezultatul testului de astazi.Totusi, pt. siguranta, voi merge. Ti-l recomand cu caldura pe dr.Cruciat , e deosebit de competent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Crina , sa ma tii la curent.De cand iti este greata? Stii cum e, eu am probleme cu fierea si acuma iau fier si ala provoaca greata , si cred ca am o fobie pe tema asta prin cate am trecut. Astept sa ma sune o prietena care a intrat acum de garda la Stanca sa ma mai vada cineva. Si totusi dimineata ma duc la Synevo sa-mi fac testul de sange, sa nu fie extrauterina. Ce naiba ma fac pe viitor, steriletul nu-l suport am dat 3 afara, pilule nu am voie ca am chisturi la san, si acuma si nodul pe uter, si de la prezervativ ma irit. Manastirea cred ca e cea mai indicata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 14 ani)

Luma draga, sa stii ca si eu sunt in exact aceeasi situatie: am facut o obsesie sa nu raman insarcinata fara voia mea, sterilet nu suport, pilulele imi dau organismul peste cap (cum s-a intamplat, am luat 4 ani si greu mi-am revenit la normal, am asteptat 4 ani sa raman insarcinata), prezervativul ma irita, e nesigur pt ca se rupe,iese,...asa ca...vorba ta, manastirea ne paste...foarte stresant. Iti doresc sa fii bine,mai comunicam cum avem vesti, de orice fel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Crina, ce mai faci? ce rezultat ai?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 14 ani)

Ieri am facut ecograf si se pare ca nu sunt insarcinata, pot rasufla usurata de data asta...Nu mai fac sex deloc. Tu cum esti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luma (acum 14 ani)

Eu cred ca am la cap ceva, ma doare jos si lateral dreapta, trompa?habar nu am.Sunt balonata, maine mi-am facut programare iarasi. Ma gandesc ca daca am extrauterina.....? Despre sex sa nu aud.Vb maine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik (acum 14 ani)

sarcina NU provoaca diaree!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2