Sarcina fara embrion

Sarcina
Intrebare postata de diana96127766 cu 15 ani in urma

Buna,sint f.suparata si speriata in acelas timp va rog ajutati-ma sa inteleg.
sunt insarcinata in 9-10 sapt.(dupa calculele mele)pina la 8 sapt.nu am avut nimic mam simptit bine doar ce nu mia venit CM si mi-a crescut sini dar nu ma dor.
cind am intrat in sapt.9 a inceput sa-mi vina niste picaturi maro dar mai mult cind marg la veceu,am fost la ginecolog mia spus ca am 8sapt,si nu stie din ce cauza,am facut ecografie si mi sa spus ca uterul este normal nu am nimic la el sacul embrinal este normal doar ca nu se vede embrionul.
se poate oare?
nu am pierdut singe in cantitate mare,nici un cheag nu miavenit,sini sint la fel si ard,la inceput l-am simptit si sa vazut mai sus iar acum este in partea de jos a burti,si simpt ca am ceva in mine,de 2 zile mi rau si-mi vine sa vars dar nu pot.
daca este fara embrion e posibil sa am aceste toate aspecte in continuare?
ginec.nu-si da seama ca sacul este gol?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (42)

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna Mena,
O sarcina fara embrion apare atunci cand ovulul fertilizat dezvolta placenta si membrana, dar nu si embrion.
In cazul unei sarcini fara embrion, e foarte posibil ca menstruatia sa nu apara iar testul de sarcina sa iasa pozitiv. Posibil sa apara si unele simptome de sarcina ca intarirea sanilor, oboseala.
Cand placenta inceteaza sa mai creasca simptomele de sarcina inceteaza, dar pot aparea crampe abdominale, usoara sangerare.
In cele din urma o sarcina fara embrion duce la avort spontan.
In cazul unei sarcini fara embrion ecografia va evidentia un sac gestational gol, asa ca in urma unei ecografii medicul trebuie sa-si dea seama daca e vorba de o sarcina fara embrion.
Sfatul meu: mergi la un alt medic ginecolog si mai fa o ecografie.
Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

artiudean alina (acum o luna)

BUNA ZIUA ULTIMA MENSTRUAȚIE AM AVUT IN 18IUNIE SI AM FOST LA 4 DOCTORI SI BURTA IMI CRESTE CA LA GRAVIDE SI MISCA DAR COPILUL NU SE VEDE LA ECOGRAF SI TESTELE SUNT POZITIVE SI HCG LA FEL E POZITIV OARE CE POATE FI ASTEPT UN RĂSPUNS

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

Mergi sa faci o alta ecografie la un alt medic, e posibil ca aparatul sa nu fie performant..
Noroc si te astept sa ne spui ce ai facut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasilica97 (acum 15 ani)

adica este o sarcina inchipuita? Nu stiu ce sa zic, eu zic sa mergi la alt dr. si sa mai faci o eco. Verifica si dc nu cumva ai fibrom, eu ma simteam asa cand mi-a aparut un fibrom. Sper sa n-ai. Iti doresc mult succes, poti sa ai doar o dereglare hormonala. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana c (acum 13 ani)

am fost la ginecolog dar nu aparea embrionu
e posibil sa nam o sarcina normala??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danutza (acum 13 ani)

buna as vrea sa intreb si eu ceva....ce simptome ai daca sarcina e oprita in evolutie?ast raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 12 ani)

am fost azi la medic si mi a spus ca nu vede embionul sarcinii de 7 sapt si cateva zile.mi a zis sa revin sapt urmatoare,e posibil ca pe viitor sa se vada embrionul? am fost la doctor in fiecare saptamana iar sacul gestational a crescut tot timpul,acum are 19,5 mm...va rog sa imi spuneti si voi parerile voastre!!

multumesc si astept!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 12 ani)

Sunt in aceeasi situatie. La 7 saptamani nu se vede embrionul. Medicul spune ca voi avorta cu siguranta in cel mult 2 saptamani. In schimb dr din Ungaria la care mi-am facut inseminare spune ca va fi acolo embrionul peste o saptamana, cu siguranta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 12 ani)

Sunt in aceeasi situatie. La 7 saptamani nu se vede embrionul. Medicul spune ca voi avorta cu siguranta in cel mult 2 saptamani. In schimb dr din Ungaria la care mi-am facut inseminare spune ca va fi acolo embrionul peste o saptamana, cu siguranta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 12 ani)

doamne ajuta sa fie acolo embrionul!!! eu o sa merg maine vineri 10 iulie si la un alt doctor.toata lumea ma sfatuieste sa mai consult si un alt medic. ce sa zic,eram asa fericita ca in sfarsit dupa atata timp o sa am si eu copilasul meu.Asta e..totul e sa fim optimiste ca va fi bine.mult succes,eu o sa mai intru sa mai scriu tot ce se intampala cu mine...astept sa mai imi scrieti...doamne ajuta!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexa (acum 12 ani)

Sunt insarcinata in 6 saptamani si 5 zile . Am fost la eco cand eram in 5 saptamani si mi-a spus sa revin peste o saptamana pentru ca atunci nu se vedea nici un embrion, doar saculetul lui si vezicula vitelina. La 7 zile dupa am fost dinnou la eco TV si mi-a spus ca nu exista embrion ( in termenii lor sarcina cu ou clar). Totusi, dr.ginecolog mi-a dat sa iau 6 zile ultrogestan si sa revin la o eco pentru a vedea daca exista sau nu bb. Voi ce ati facut? Dati-mi un sfat pt ca nu stiu ce sa cred, sunt disperata pt ca noi ne doream demult acest bb.Multunes si astept!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuliana03 (acum 12 ani)

Sunt insarcinat in 7 saptamani. Mi-am facut eco la 6 sapt si 2 zile si nu s-a vazut embrionul, saculetul gol :(. Mi-am mai facut inca o radiografie la alt dr. la 6 sapt si 5 zile si nu s-a vazut embrionul zicandu-mi sa revin peste o saptamana, iar daca nu se va vedea nici la 8 sapt asta inseamna ca se va produce un avort spontan sau chiuretaj.
Va rog ajutati-ma, vi s-a intamplat ceva asemanator?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 11 ani)

Buna...
tocmai am avut parte de asa ceva. Am doua zile de cand am iesit din spital.
Am crezut ca totul merge bine,am mers la control sa ascult bataile inimii si sa vad "bebele". Ar trebui sa fi fost in 9 saptamani,insa cand mi s-a facut eco,mi s-a zis ca sacul este gol,nu exista embrion. Mi s-a mai zis k as avea 6 saptamani in loc de 9,insa dupa data ultimei menstruatiei,mi-a calculat si mi-a zis k trebuie sa ma "curete",adica sa imi faca chiuretaj,ceea ce este destul de dureros si urat. Am refuzat sa cred asa ca nu am lasat-o sa ma chiureteze,deoarece eu nu am pierdut sange deloc si am avut simptomele unei gravide normale. Insa in acea noapte,m-am trezit la 4 cu o hemoragie de nu stiam ce e cu mine...Am inceput sa elimin,am vrut sa incerc sa fie pe cale naturala fara chiuretaj,insa nu am rezistat. Am eliminat de 4 ori si am fost dusa de urgenta la spital,imi era foarte rau,eram slabita,am varsat mult,incepusem sa am si frisoane. La spital mi-a facut direct chiuretajul,eram intr-o stare urata,insa acum ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt acasa si am reusit sa trec cu bine peste ,desi in momentul chiuretajului credeam ca nu o sa imi mai revin vreodata. Peste cateva zile merg din nou la contol sa vad daca totul e ok. Curaj fetelor,viata merge inainte, Stiu ca e greu sa treci peste asta,mai ales k la mine ar fi fost primul copil.
P.S. un medic din alta tara a zis k la oricare femeie i se poate intampla DOAR O SINGURA DATA IN VIATA sa fie sacul gestational fara embrion,la ei se numeste OVUL MANAT. Asadar nu va descurajati!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nico (acum un an)

Îmi pare rău să te dezamăgesc, dar asta tine de fiecare persoana în parte. Și eu am crezut aceeași chestie când am pierdut la 12 săptămânii, sarcina fiind una fără embrion... Sunt deja la a doua situație de genul acesta, am pierdut din nou la 10 săptămâni având aceeași problema.... Acum am de făcut controale peste controale pentru ca nimeni nu știe sa îmi zică de de....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena bianca (acum 9 ani)

Buna acum 2 saptamani mi sa intamplat si mie la fel aveam 11 saptamani cand ma-m dus la ginecolog pt ecograf si mi sa spus ca am doar 5 saptamani si ca doar sacul se vede fara bb si mi sa zis sa vin peste 2 saptamani pt inca un eco sa vada daca bb e acolo .apoi dupa eco mam dus in alta parte si acolo mi sa spus ca voi avea parte de un avort si asa sa si intamplat am ajuns la spital cu hemoragie si cu sacul iesit afara doctorii nu poate sa explice dc mi sa intamplat asa ceva pt ca totul e ok nu am nici un fel de probleme cu uterul sau ceva de genu ei mi-au spus sa incerc din nou si sa consider ghinion ce mi sa intamplat.
DAR IMI ESTE FOARTE TEAMA DACA RAMAN SA NU PATESC DIN NOU LA FEL VA ROG AJUTATI_MA CU UN SFAT VA PUP!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria ionela (acum 9 ani)

si am patit la fel acum o saptamana mi s-a intimplat,aveam 8 saptamani fara cateva zile.am fost la eco la 5 saptamani si totul parea sa fie bine doar k nu a putut vedea embrionul doar sacul gestational.sambata trecuta a inceput o sangerare usoara maronie iar la ceva timp mai mult si mai rosu.am ajuns la urgenta si acolo mi-au sp k nu mai e bb si ca se vad doar niste resturi k ar fi vorba de o sarcina fara embrion.am scapat din fericire fara chiuretaj doar cu un tratament de ergomet si nurofen forte pt k oricum nu mi l-ar fi putut face decat a 2 zi fiinca eram sub tratament de clexane(sufar de trombofilie).st foarte dezamagita pt k este a 2 sarcina p kre o pierd si imi doream foarte mult bebele.dar sa mergem inainte si mult succes tuturor celor kre isi doresc un BEBE.Stie cineva la cat timp este indicat sa incerci sa ramai din nou insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

I.N (acum 9 ani)

buna ziua.si eu sunt in aceeasi situatie .m-am dus la 7 sapt pt prima oara la medic si mi-a spus ca nu se vede embrionul si ca este sarcina fara embrion.m-am dus peste 1 sapt la fel mi-a spus ca vede ceva dar e f mic si nu e bine.acum mi-a spus sa merg peste 1 sapt jumate adica peste cateva zile dar mi-a spus ca oricum nu e bine ca sigur s-a oprit din evolutie si vom stabili atunci ce trebuie facut. eu nu am sangerari nu am nimic care sa ma alarmeze.doar ca mi-a trecut durerea de sani si senzatia de sani plini.am niste greturi groaznice dimineata si seara,nu pot sa mananc orice.in fine chestia este ca d-nul dr mi-a spus ca imi va face avort medicamentos dar mi-e frica pt ca eu o sa am 9 sapt si ceva cand o sa merg iar.am citit pe diferite site-uri ca e periculos dupa 9 sapt avortul medicamentos.mi-e tare frica si de chiuretaj nu stiu ce o sa fac.vroiam sa va intreb e cineva dintre voi care a trebuit sa i se faca avort la sarcina fara embrion? cat a durat? doare? si care e mai recomandata? mi-a spus medicul ca imi vor aparea sangerari dar eu nu am nimic..nici dureri nici sangerari.. si ne doream tare mult bebele :( va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi.multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inna (acum 9 ani)

da fetelor si eu am trecut prin aceeasi situatie ca a voastra....am fost la ecograf sa vad dak este totul bine....aveam o sarcina de 10 sapt....si cand am sperat k totul e ok d.nu dr mi.a zis k am o sarcina fara embrion si peste cateva zile o sa suport un avort spontan......nu mi.a venit sa cred, am crezut in momentul acela k mi se darama cerul peste mn...nu imi venea sa cred k mi se poate intampla tocmai mie asa ceva, mai ales k ne doream bebele mult de tot. Doctorul m.a sfatuit sa fac chiuretaj a2 zi pt k e mai bn decat sa astept sa inceapa hemoragia...Asa am facut cum mi.a zis medicul si akm sunt bine din punct de vedere fizic insa pshic ma simt distrusa...insa nu mai stati pana sa va porneasca hemoragia mergeti la medic si faceti ce e de facut si dupa totul va fi bn...nu este dureros dak iti faci anestezie totala, nu simti nimik....doar niste dureri mai puternice dupa ce va trece anestezia insa cu un calmant 2 totul va fi bine...curaj si multa sanatate!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

I.N (acum 9 ani)

buna.la fel am patit si eu.numai ca eu am facut chiuretaj pt a-mi face examen histopatologic si a determina cauza pierderii sarcinii.nu te speria 40% dintre femei patesc asa la prima sarcina mai ales.daca deca nu merge bine cu embrionul corpul nostru refuza "sa-l creasca" si il opreste .fii increzatoare si o sa fie totul bine.daca ai patit acum asa nu inseamna ca vei pati mereu.eu am incredere ca voi ramane insarcinata si voi avea bebele mult dorit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 8 ani)

buna, si eu am patit la fel,la sfarsitul lui aprilie 2015 am aflat ca sunt insarcinata, dupa 2 saptamani am fost la ginecologie sa imi fac un control, am facut eco transvaginal aveam 5 saptamani , se vedea doar sacul gestational gol, nu se vedea embrionul, doctora mi,a spus sa ma duc la cabinet peste o saptamana, se facusera aproape 7 saptamani, sacul era to gol fara embrion . mi,a spus ca este srcina fara embrion. pe 13 mai am facut chiuretaj la clinica particulara, a fost putin cam scump dar nu am simtit nimik cu anestezie totala, au dus din ce au extras la bucuresti la analize, ieri m,a sunat doctora si mia zis ca am niste celule care nu trebuiau sa fie acolo, sambata trebuie sa imi fac niste analize de sange, beta hcg sa vedem cum iasa analizele , daca am nevoie de tratament. sper sa iasa bine , ne,am dorit bebele si uite ce am patit, dupa nunta o sa ne facem toate analizele si dupa o sa facem un bebe, sper sa nu fie complicati,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3