Sarcina dupa cezariana

Sarcina
Intrebare postata de alessiakiss cu 10 ani in urma

Buna ziua , am nascut acum 8 luni prin cezariana o fetita perfect sanatoasa , acum sunt insarcinata din nou in 9 saptamani.Am fost la ginecolog , care mi-a descoperit si un mic hematom ,micut ce-i drept , intre placenta si uter .Am primit si tratament cu Utrogestan 200 , 1/zi si No-Spa 2/zi.Dr mi-a spus sa fiu linistita ca o sa fie bine , insa eu chiar imi fac griji , nu atat pentru hematomul acela care am inteles ca se resoarbe cu tratamentul primit , cat pentru faptul ca am ramas din nou insarcinata dupa cezariana si atat de repede.Mi-e frica sa nu pot duce sarcina la capat.Ati mai intalnit astfel de cazuri?Ce ma sfatuiti sa fac in situatia asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

ionita florina (acum 9 ani)

Buna! Si eu sunt in aceeasi situatie as putea spune. Eu am nascut un baietel perfect sanatos de 4 kg. L- am alaptat doar 2 luni pentru ca atat a vrut el. Si laptele meu era destul de slab. Dupa 2 luni, dupa ce nu l-am mai alaptat , atunci mi- a venit prima menstruatie la termen. In urmatoarele luni numai imi venea la aceeasi data, ba chiar imi intarzia cu cate 2 sapt-2 jum. Vreau sa spun ca in luna octombrie mia venit dupa data de 17, data mea fiind de 8. In luna noiembrie numai mi-a venit chiar deloc si nici luna aceasta. Am asteptat si am asteptat sperand ca este doar o banala raceala. Miam luat un test care a iesit negativ iar al doilea test care l-am repetat a iesit pozitiv. Eu nu as fi pregatita de inca un copil acum. Nu ca nu mi l-as dori dar imi este foarte frica ca nu pot duce sarcina pana la capat si m-am gandit la o intrerupere de sarcina, care si de aceasta imi este teama. In aceasta seara mi-am sunat doctorul si i- am povestit toate simptomele . i -am spus ca mam gandit sa fac avort si cum a auzit a spus ca nici nu se pune problema de asa ceva pt ca uterul meu nu este vindecat inca . si sarcina daca o tin este la fel de periculos. Pentru ca pot face ruptura de pirineu. Sunt foartee speriata. Maine dimineata ma duc sa imi faca o ecografie sa vad daca sunt intr-adevar insarcinata . Nu stiu ce se va intampla dar sper ca totul sa fie bn!! (0_0) :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina (acum 8 ani)

Ionita Florina, buna. Ce s-a întâmplat la medic?
Si eu sunt insarcinata la 6 luni dupa cezariana. M-am programat la medic sa vad ce-mi spune.
Am discutat cu soțul, el ar vrea sa ținem sarcina. Eu, insa, ma simt destul de epuizata si pentru alt bebelus.
I

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AnaN (acum 8 ani)

Buna si eu am o situatie similara . Am nascut acum 8 luni un baietel complet sanatos de 4.300kg prin cezariana si acum am ramas insarcinata desi am ovarele polichistice iar menstruatia nu mi a venit regulat .Azi am facut doua teste de sarcina si au iesit pozitive , eu inca alaptez si pe langa asta nu am dat jos kilogramele din sarcina anterioara pt ca am luat 35 de kg si am dat jos doar 8 . Nu stiu ce sa fac nu vreau sa pun in pericol nici viitorul copilas dar nici pe mine . Va rog o sugestie . Maine merg la ecografie sa vad in ce stadiu e . Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 7 ani)

Buna ma numest iuliana.si mia misa intanpla asta
.am o fetita de 5 luni nascuta prin cezariana si acum sunt insarcinata iarasi.ce stiti exzidta riscuri.eu inca nam mers la ginecolog.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11573399075 (acum 4 ani)

Buna fetelor. In aceeasi situatie am fost si eu. Pe 2 septembrie 2018 am nascut prin cezariana un baietel de aproape 3300 kg , ramanand iar gravida cand bebe avea 7 luni. Credeti-ma ca pana s-au implinit 3 luni de sarcina, cu al doilea, am fost foarte indoielnica. Imi era teama sa il pastrez din cauza operatiei, am avut chiar si programare pentru avort, insa am anulat tot si am hotarat impreuna cu sotul sa lasam lucrurile sa decurga de la sine si sa pastram bebelusul. Acum am 8 luni de sarcina si controale regulate, urmeaza sa nasc prin cezariana pe 13 decembrie. Totul a decurs normal si nu am avut nicio problema cu exceptia unor dureri suportabile in zona operatiei incepand cu luna a 6-a. Insa nimic ingrijorator, medicul spunandu-mi ca este normal fiidca bebe ia in greutate si apasa putin pe operatie, expicandu-mi de asemenea ca singurele complicatii ale operatiei anterioare ar putea surveni doar daca as naste normal, in timpul travaliului. In concluzie daca Dumnezeu v-a mai binecuvantat cu inca un ingeras, si sunteti hotarate sa il pastrati dar va puneti aceleasi intrebari ca si mine( daca nu duc sarcina la sfarsit, daca se desface operatia etc..). sper ca povestea mea sa va incurajeze putin. Pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AndreeaM (acum 6 luni)

Buna !
Cum a decurs a doua naștere, după prima cezariana ? Ai avut vreo complicație, ceva ?
Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11598558937 (acum 3 ani)

Buna as vrea sa stiu acum 9 luni am nascut un baietel prin cezariana si am facut testul acum doua zile ma luat o presimtire ca ar putea fi ceva si mea esit pozitim mii frica cine a mai trecut prin asa cazuri va rog sa raspundeti ma simt ingrijorata si mii frica tare ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: