Sarcina cu zentel raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de andydar cu 12 ani in urma

Sunt insarcinata , iar in prima zi de concep[tie am luat 10 mg zentel, .ce sanse am sa nasc un copil sanatos?a mai trecut cineva prin asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

medicamentul Zentel este contraindicat in sarcina, dupa cum puteti citi si in prospect:

''''Contraindicatii
Sarcina. Suspiciune de sarcina.
Masuri de precautie
Folosirea in cursul sarcinii si alaptarii: deoarece s-a demonstrat ca albendazolul este embriotoxic si teratogen la sobolan si la iepure, folosirea sa la femeile gravide sau la cele cu suspiciunea de sarcina este contraindicata. Pentru femeile aflate la varsta procreerii (15-40 de ani), Zentel trebuie administrat in primele 7 zile de la debutul menstruatiilor normale sau dupa obtinerea unui rezultat negativ la testele pentru sarcina. ''''

mai mult nici nu stim ce doza ati luat pana acum, pentru ca in general, in cazul comprimatelor se prescriu doze de cate 200mg sau 400mg (1tableta=200mg), nu 10mg. de aceea va recomand sa va prezentati la medicul dumneavoastra ginecolog pentru evaluarea situatiei.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sarcina.

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Daca sigur e in prima zi de conceptie, nu va faceti griji. In acea zi spermatozoidul plutea in caile genitale si se intalnea cu ovulul. Chiar si dupa aceea celula-ou rezultata plutea din trompe pana in uter si dupa aceea abia se fixa pe mucoasa uterina. Placenta, care face legatura intre sangele mamei si embrion s-a format dupa aceea, deci embrionul nu a fost expus medicamentului. Sanatate si sarcina usoara!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Danad (acum 12 ani)

Buna ziua,
Eu am luat tot 10 ml pe data de 2 ianuarie . Incepusem sa am o sangerare pe care am asociat-o ciclului normal. Evident ca am considerat ca e momentul potrivit, cunoscand contraindicatiile medicamentului. Ulterior sangerarea s-a oprit , iar azi testul de sarcina mi-a iesit pozitiv. Sunt socata. Nu stiu ce va urma. Ultima menstruatie a inceput pe 11 decembrie.

Exista cazuri care au avut final fericit ? Ce teste trebuie sa fac in urmatoarea perioada sa ma asigur ca totul e bine? Nici macar nu mai am curajul sa-i spun prietenului meu ca va fi tatic.Isi dorea foarte tare.

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 11 ani)

Eu am luat zentel cind trebuia sa-mi vina menstruatia si dupa aceea mi-am dat seama ca sunt insarcinata si am mers mult la BISERICA LA SF. MASLU, M-AM SPOVEDIT , MEDICULUI NU I-AM SPUS SI NICI SOTULUI SI AZI AM O FETITA DE 6 LUNI sanatoasa.
Dumnezeu sa va aiba in grija!
Eu cred in minuni!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: