Rh negativ doua avorturi raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de enafanta cu 12 ani in urma

Buna,sunt in saptamana 7 , am avut doua avorturi, unul spontan si al 2 provocat, nu am fost fb bine informata despre imunizare si deci nu am facut nimic dupa avort avnd rh negativ.... care sunt sansele ca si copilul meu sa fie nascut sanatos? sau ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Mary (acum 12 ani)

Vorbeste cu un medic ginecolog alege unul bun si sa faca si sotul rh-ul si in functie de asta medicul va recomana dozare de anticorpi deoarece un rh neg poate avea efecte asupra copilului dar nu trebuie sa iti faci griji este important si rh sotului si medicul iti va da indicatile necesare nu esti singura femeie cu rh neg .succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Este obligatoriu de efectuat grupul sanguin si Rh-ul tatalui copilului, pentru a identifica o incompatibilitate Rh (tata cu Rh pozitiv si mama cu Rh negativ). In acest caz izoimunizarea s-a realizat dupa prima sarcina (globulele rosii Rh pozitive ale fatului au venit in contact cu cele Rh negative ale mamei, prin microtransfuzii feto-materne si astfel au aparut anticorpii anti Rh ai mamei ce distrug globulele rosii ale fatului). Ar fi trebuit administrat un ser cu imunoglobuline anti D .
In acest moment al sarcinii este necesar evaluarea gradului de afectare fetala, prin dozarea anticorpilor anti Rh. In functie de titru se va evalua prin ecografie, volumul abdomenului fetal, a ficatului si splinei fetale sau prezenta edemului , iar prin ecografie Doppler sau amniocenteza : fluxul sangvin fetal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: