Raspuns rapid va rog raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de Anna MAria90 cu 12 ani in urma

La inceputul saptamanii a 5-a din sarcina am fost la o nunta si am baut putin garone rosu- aprox 4-5 guri, deci maxim 50 ml pe PARCURSUL intregii seri. Sunt fff speriata sa nu fi afectat bebele,mai ales k dr cu care am vb mi-a spus k am si optiunea intreruperii de sarcina, dar eu nu vreau sa ma gandesc la asta. efectele s-ar vedea mai tarziu ( retard mintal, etc). De asemenea mi-a fost recomandat acod folic 5 ml (nu este cam mult? poate sa afecteze bebele? - mi s-a spus ca excesul s-ar elimina. Astept rasp dvs sa ma linistesc caci ma streseaza ingrozitor problema asta. VA multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Ionescu (acum 12 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 12 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 12 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

doctorul v-a zis de optiunea intreruperii de sarcina deoarece pericolul afectarii fatului este real, dar si deoarece nu se stie cu exactitate ce cantitate poate afecta fatul sau cand anume este perioada cea mai riscanta (totusi se crede ca in primele luni ar fi cel mai periculos). eu sunt de parere ca nu ar fi o problema daca ati consumat intradevar o cantitate mica de alcool si doar o singura data. totusi, decizia de pastrare/intrerupere a sarcinii se poate lua numai impreuna cu medicul dumneavoastra ginecolog, aici pe internet nu putem decat sa formulam niste presupuneri.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sarcina.

Anna MAria90 (acum 12 ani)

imi doresc foarte mult aceasta sarcina si nu mi se pare normal k in loc sa ma linisteasca un doctor si sa imi prezinte sansele de risc (mic care) sa mi se spuna direct de avort. pt mine nu exista decizia de a face avort, ci doar trebuie sa ma linistesc asupra acestor "efecte" pentru a nu ma stresa incontinuu inutil i a face mai mult rau bebelului. intr-adevar o singura data a fost si regret fiecare moment, dar ce mai pot face acum?!? ce mi-ati fi spus daca nu as fi mentionat de ce mi-a zis doctorul? asteptam o opinie separata, nu aceea de a ma duce din nou la dr care m-a speriat enorm si sa iau o decizie impreuna cu el.
De asemenea, nu mi-ati raspuns cu privire la acidul folic (caci am inteles k doza obisnuita in sarcina e 1 mg) dar eu il iau pe cel de 5mg.
As aprecia daca as mai primi o opinie medicala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 12 ani)

doamne nu vreau sa fiu ironica dar asta chiar ma face sa rad.pai cum doamne iarta-ma sa intrerupi sarcina pentru 4 guri de garone?da femeile de la tara care beau tuica in timpul graviditatii?hai sa fim seriosi si eu am baut sampanie cand eram gravida si uite ca am un copil perfect sanatos.nu face p***aa asta nu-l afecteaza cu nimik pe bebe exista femei care beau si fumeaza prea suntem complexati de toate lucrurile marunte.poate esti la primul copil e si normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 12 ani)

sa mai calculam faptul ca este inca un embrion.nici macar nu are 2 luni.eu am avut nunta cand eram gravida aveam vreo 2luni am baut sampanie si nu am mai tinut cont.stai mai linistita ca n-are cu ce afecta nu e antibiotic.acu tu decizi eu zic ca 50 ml o singura data n-are absolut nimik

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Stai linistita, a fost o cantitate mica. Stii cum afecteaza alcoolul pe bebe? daca bei constant toata sarcina poti naste un copil cu greutatea mai mica - doar atat. Asta nu inseamna sa te apuci de baut, dar nu-ti fa griji de la atata.
Iar cu acidul folic ti-a spus cred 5mg pe zi, care nu e mult. Sunt pastilute ACIFOL care se iau una pe zi si sunt f importante la inceputul sarcinii.
Sarcina usoara si sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 12 ani)

Linisteste-te ! Cum poate un medic sa recomande atat de usor o intrerupere de sarcina?Ar fi bine sa schimbi medicul,ac***a in vedere ca urmeaza o perioada destul de importanta, atat in viata ta cat si a copilului nenascut. Acidul folic este f. important sa-l iei in timpul sarcinii si a alaptatului. De regula se ia ELEVIT PRONATAL, cate un comprimat pe zi. Este dozajul optim de vitamine si minerale necesare aceste-i perioade. Multa sanatate ,sarcina si nastere usoara !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Linisteste-te, si, foarte important, cauta sa stai in locuri fara fum de tigara. Tigara este mult mai nociva decat alcoolul. Iar alcoolul care l-ai consumat tu, 50 ml de bautura cu 18% are 9ml alcool, care determina o concentratie de 0.5 la mie in sange, si pe o perioada scurta de timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Am gresit calculul, nu este 0.5 ci poate de vreo 10 ori mai mica, mai bine nu scriam asta, oricum ceea ce vroiam sa spun este ca dvs. ati "gustat" nu "baut" si nu trebuie sa va faceti griji pentru asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

acidul folic este f important ptr primul trimestru de sarcina.... dupa aceea nu se mai ia... se iau vitamine cum spunea cineva mai sus ELEVIT. Dar in primul trimestru elevit nu e suficient, e necesar acifol! Acesta este pentru inchiderea completa a tubului neural, pentru a evita malformatii de genul spina bifida sau chiar mai rau. Sarcina usoara!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ludmila (acum 12 ani)

nu exista absolut nici un risc ca, copilul sa fie afectat.Intrucat cantitatea de alcool ii foarte mica.stresul afecteaza bebelul de ce iti faci probleme atunci cand ele nu exista?cunosc care au si fumat mult copilul ii sanatos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ecaterina (acum 12 ani)

Buna, am 25 d ani si am o problema: Imi iese maseaua d minte, ins anu are prea mult spatiu in gura, si din cauza asta m doare glanda vecina(stinga). Va rog ajutatima cu un raspuns c nu prea as vrea s merg l stomatolog.....Pina ce iau paracetamol, sau ibufen, imi stropesc glandele cu tantum verde, si m dau cu Clove oil p gingie , Va multumesc enorm!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

trebuie sa mergi la stomatolog, se poate ca maseaua sa nu poata iesi, sa faci un abces te toata frumusetea, sau sa iti iasa prin alta parte. am avut aceeasi problema la una dintre masele, gingia era prea groasa si a trebuit ca stomatologul sa mi-o cresteze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: