Pot ramane gravida

Sarcina
Intrebare postata de toderean cu 10 ani in urma

Buna seara, iau duphaston de 1 an pentru ca nu imi vine ciclul si azi a lasat sotul in mine pentru prima data, oare am ramas insarcinata. Mentionez ca ma usturat vreo 20 de minute dar acum mia trecut...as putea merge zilele astea la ecograf sa vad daca sunt insarcinata? Astept raspunsss cat de repede...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

GeorgianaR (acum 10 ani)

In primul rand,poti ramane insarcinata doar daca esti la ovulatie,adica in perioada fertila.Nu putem stii daca ai sanse sa ramai decat daca am stii lucrul acesta,dar cum nu ai un ciclu menstrual regulat nu putem afla.In plus,ar dura cca 5-10 zile pana sa se implanteze ovulul fecundat in uter,minim 14 zile pana cand ai putea afla daca ai ramas.facand un test de sarcina,iar la ecograf se vede abia dupa 5 saptamani.Nu ai cum sa afli atat de devreme.Faptul ca ai avut o jena usturatoare,poate indica o infectie,asa ca,inainte de a incerca sa ramai insarcinata,fa-ti un set de controale,pentru a fi in regula.In sarcina nu poti lua orice tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

puffy (acum 8 ani)

Buna, de 3 ani incerc sa fac un bebel. Dupa 2 ani si jumatate de medicamente fara succes am luat decizia deca merge la Bucuresti. Acolo am facut o histerosalingografie si totul este ok. De atunci urmez tratament. Luna asta am facut o injectie cu ovitrelle si apoi am avut contact sexual. Dupa 5 zile am inceput tratament cu duphaston. In cazul in care am ramas insarcinata si nu stiu are ceva daca iau duphaston ? Nu pot face test de sarcina pt ca iese pozitiv din cauza injectiei cu ovotrelle. Astept urgent raspuns. Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

karen (acum 8 ani)

buna.la ce clinica si la ce doctor mergi in bucuresti?Sunt in aceasi situatie ca si tine.mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

toderean (acum 10 ani)

Eu iau pastilele duphaston din data de 27 a fiecarei luni, dar daca imi fac un test maine pot afla daca am ramas insarcinata?....am fost la control si nu am nimik nicio infectie, sunt perfect sanatoasa probabil sunt eu mai sensibila ... multumesc la revedere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GeorgianaR (acum 10 ani)

Dupa cum ti-am scris mai sus,poti afla daca ai ramas insarcinata abia dupa minim 14 zile de la data in care ai avut contactul sexual(5-10 zile dureaza numai sa se fecundeze si sa se implanteze ovulul in uter).Repet,este imposibil sa afli dupa 2 zile de la contact!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

toderean (acum 10 ani)

Kk atuncii o sa merg la ginecolog , eu in 15,16,17, am avut contact sexual neprotejat, a lasat in mine, pentru ca asa am vrut, o sa merg pana in 27 cand incep cu duphastonul , sa nu iau cumva daca sunt insarcinata pentru ca stiu ca nu este voie..sper ca fac bine ce vreau sa fac...multumesc deocamdata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anisoaraaa (acum 10 ani)

Buna GeorgianaR ,am nevoie de un sfat,am avut un contact sexual pe data de 12 ianuarie la 32 de ore am baut o pastila escapelle peste 6 zile a venit o singerare timp de 4 zile(16 ianuarie),ciclul trebuia sami vina pe 29 ianuarie insa acum e 17 februarie si inca nu a venit,am facut 10 teste de sarcina dupa 3 saptamini de la contact au iesit negativ,
am dureri de abdomen si ma doar sinii ca si cum ar veni menstra ,insa ea nu vine,oare aceste 18 zile de intirziere pot fi de la escapelle????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GeorgianaR (acum 10 ani)

Toderean,Duphastonul nu face rau in sarcina,ba dimpotriva,ajuta la fixarea si mentinerea ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adryanita (acum 10 ani)

Va rog ajutatima ca eu mam dorit foarte mult sa fiu insarcinata am incercata mukte ori menstruatia regulataa 28 zile. Dar am facut contact in ziua 10 -14 ziua ovulatie. Ce sanse sunt insarcinara sau nu? Speram foarte mult....sa mi spui exact..daca pot sa iau duphaston??? Sa raman iinsarcinata? Scriemi :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GeorgianaR (acum 10 ani)

Adriana,nu toate femeile raman insarcinate repede.Daca au trecut 3-6 luni de cand incerci fara succes,mergi la un medic,pentru a-ti spune ce analize sa faceti tu si partenerul.Poti lua Duphaston,din z15,dar cel mai bine ar fi sa nu iei pana nu mergi la medic sa-ti recomande ce considera.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 8 ani)

Buna ziua ma numesc flory am 18 ani si de un an nu reusesc sa raman gravuda si am contacte neprotejate si de vreo trei luni de zile iau duphaston e sanse sa raman gravida multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 8 ani)

Buna as dori si eu sa stiu sunt bune pastile dupston am luoat trei luni iar acum am facut test mea aratat 2lini am avut contact si an zilele fertile pot fi ansarcinatA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 8 ani)

Buna as dori si eu sa stiu sunt bune pastile dupston am luoat trei luni iar acum am facut test mea aratat 2lini am avut contact si an zilele fertile pot fi ansarcinatA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 8 ani)

bună mi-a întârziat ciclul menstrual 5 zile pot lua duphaston?mi-am făcut test și a ieșit negativ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Suciu delia ioana (acum 8 ani)

Pot ramane insarcinata de la duphaston va rog sa mi spuneti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum 8 ani)

Buna ziua. Iau duphaston de 3 luni de zile , asta este a 4-a luna cand il iau.Acest medicament mi-a fost prescris de medic pentru reglarea menstruatiei. Am avut o intamplare neplacuta .. in luna a 3-a , in timp ce luam pastilele , prietenul meu a ejaculat inafara. In luna respectiva mi-au venit problemele , iar acum , in luna 4-a , dupa doar 2 pastile luate, am avut sangerari. Crede-ti ca as fi putut ramene insarcinata ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 8 ani)

Buna ziua, incerc de 2 ani sa raman insarcinata, am fost la mai multi medici din Arad dar efectiv am fost pe post de "minge de ping-pong". Povestea mea pe scurt incepe asa: inca din adolescenta am avut probleme cu ciclu neregulat, medicii spuneau ca totul este perfect si mi s-a dat anticoncepționale (asta se intamplase cand eram mai tinerica) acum nu mai iau de 6 ani. M-an căsătorit și ca orice cuplu ne dorim copii, ei de aici începe distracția. Si incep si ma duc la un medic, imi zice ca nu am nimic si sa ma duc la Endocrinolog ca acolo este problema, am fost la Endo si totul este perfect, sunt trimisa la alt gine. De acolo sunt trimisa la alt Endo pt ca nu am nimic ginecologic, sunt perfect curata...si tot asa de 4 ori. Pana cand un medic tinerel mi-a spus sa nu mai merg nicăieri ca a gasit problema : ovare polichistice. ..a trebuit sa merg la 8 medici "foarte buni" din Arad care nu or vazut nimic. Am facut o lamparoscopie si acuma ovarele sunt normale de 3 cm dar tot nu vine ciclu :( acum urmez un tratament de duphaston, clostilbeigyt si Siofor este a doua luna deoarece luna trecuta am ovulat pe dreapta dar din pacate trompa dreapta nu este buna, mi sa spus ca am salpingita cronica...a spus doar ca sunt mici sanse sa raman cu dreapta , deci nu e imposibil. Am luat si o injectie Ovitrelle ..noi am incercat chiar daca sunt șanse mici. Intrebarea e daca raman insarcinata si in timpu asta continui cu tratamentu, ciclu mai vine ? Ma refer la faptu daca iau duphaston si sunt insarcinata fara sa stiu ciclu vine normal sau doar o sangerare pt care sa imi dau seama ca sunt?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum o luna)

Buna Daniela și eu sunt din Arad și eu am avut tot același problema ca tine m-au trimis și pe mine de colo colo pana am dat de o dr bună și mi-a recomandat dupfaston și am luat dupfaston în 2017 mam căsătorit și tocmai în 2021 am rămas însărcinată.
Îți dai seama ca ești însărcinată când îți vine o pata maro pe lenjeria intimă și tine doar o zi și după nu îți mai vine deloc!
Ai reușit acum sa ramai însărcinată?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela (acum 7 ani)

Buna..... Eu i-au Duphaston timp de 3 ani ca nu am ciclul menstrual regulat..... Si acum 3 zile am avut contact sexual neprotejat..... Si acum am mica usturime....... Se poate s raman insarcinata.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11532535165 (acum 5 ani)

Pot sa raman in sarcinata cu pastile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2