Postinor luat destul de tarziu

Sarcina
Intrebare postata de alexandra1311 cu 13 ani in urma

O sa intreb direct.am avut un contact sexual neprotejat.am luat postinor, insa l-am luat la 45 de ore dupa contact din cauza conjuncturii...stiu ca pe prospect scrie ca are efect daca este luat in cel mult 72 de ore, insa ar trebui sa ma ingrijorez?a fost prea tarziu asa?l-am luat exact cum trebuia, adica a 2a pastila la 12 ore dupa prima, dar ma gandesc intruna ca eram si in a 14-a zi de menstruatie, zi fertila deci, foarte apropiata de ziua ovulatiei..am nevoie de un sfat sau de un raspuns.multumesc foarte mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Iuli (acum 13 ani)

Cu cat mai repede cu atat mai bine, dar sub 72 de ore in principiu ar trebui sa fie eficace. Nu stiu la ce conjunctura te referi. Ai 22 de ani si faci sex neprotejat, apoi iei postinor abia dupa 2 zile din cauza conjuncturii. Nu este o dovada de responsabilitate. Foloseste prezervativul INTOTDEAUNA si daca se sparge, ia pastila de a doua zi cat mai repede, daca e posibil in aceeasi zi. Stiai ca sunt sarbatorile si stiai ca faci sex neprotejat. Daca nu aveai un prezervativ la indemana, trebuia sa nu faci sex. Incearca sa te gandesti inainte, ca sa nu regreti dupa. Nu cred ca vrei sa faci un avort acum. Stiu ca nu doresti o morala dar poate data viitoare nu vei mai proceda asa. In alta ordine de idei, in general Escapelle e mai bun, cu mai putine efecte secundare.
La 3 saptamani de la contactul sexual fa un test de sarcina indiferent daca iti vine ciclul sau nu.

Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra1311 (acum 13 ani)

Iuli ai cumva un mail sau un id pe care as putea sa te contactez?nu as mai vrea sa scriu aici pe forum..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 13 ani)

care sunt sansele ca dupa ce am luat postinor a patra zi de la sex neprotejat sa raman insarcinata?el nu a ejaculat in mine dar totusi am luat postinor, mai repede de atat nu am putut lua

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Mici. 3 zile (72 de ore) este maximum, si asa e mult. Daramite 4 zile... DE CE AI FACUT SEX NEPROTEJAT?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 13 ani)

Conjunctura a fost una nefericita...pentru ca nu eram in Bucuresti si nu aveam absolut nicio farmacie la indemana, iar legat de faptul ca s-a intamplat ce s-a intamplat...a fost un incident nefericit as putea spune...si o decizie p***a luata in momentul respectiv fara sa fie de comun acord(adica daca era dupa mine nu s-ar fi finalizat asa actul sexual, dar aici intervine alta problema).nu sunt genul care renunta asa de usor la prezervativ si nici nu ma caracterizeaza iresponsabilitatea.oricum inteleg si imi asum raspunderea pentru partea mea de vina si anume faptul ca stiam ca nu avem prezervativ si totusi am avut contactul sexual si asa.as fi preferat sa nu fie postinorul o solutie, pentru ca stiu foarte bine ce presupune..din pacate era singura solutie pe care o mai puteam incerca pentru a evita neplacerea unui avort.sper doar ca si-a facut efectul si ca incidentul asta sa se termine cu bine.multumesc foarte mult pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Eu sper ca nu te-a violat. Nu este nevoie de ejaculare care sa ramai gravida. O penetrare este suficienta. Daca nu aveati prezervativ, trebuia sa refuzi. Nu cred ca se intampla nimic rau...

Sper sa fie bine pentru tine si sa nu se mai repete.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 13 ani)

A FACUT SEX CU TINE FARA SA FII DE ACORD?! CE MONSTRU MAI E SI ASTA?!?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra1311 (acum 13 ani)

nu a fost vorba de niciun viol.nu e niciun monstru in peisaj.stiu ca pare de neinteles ce s-a intamplat, dar mai mult de atat nu vreau nici eu sa explic ce s-a intamplat pentru ca tine de intimitatea mea.pur si simplu el a crezut ca eu sunt de acord sa ejaculeze din cauza gesturilor mele, iar eu am crezut ca e suficient de cu capul pe umeri sa aleaga in momentul acela varianta cea mai buna in conditiile in care stia foarte bine ca nu am facut avort niciodata si ca nici nu imi doresc sa se intample vreodata.nu a fost asa, din pacate si oricum se ajunsese intr-un punct in care nu a mai putut sa se opreasca..am intrebat si la farmacie..peste tot mi-au zis ca in principiu nu ar trebui sa existe nicio problema ca daca postinorul e facut pentru a fi luat in 72 de ore, e tocmai pentru a nu se forma posibila sarcina in cele 72 de ore de la contactul neprotejat.din ce am inteles si din prospect, intr-adevar dupa 72 de ore sarcina poate fi formata si atunci nu isi mai face efectul.acum oricum nu mai am nimic de facut..decat sa astept sa vad ce se va intampla...de acum incolo sa imi fie invatatura de minte si in rest...cum am spus mai sus, tot ce pot sa fac acum e sa sper ca o sa se termine totul cu bine...
as mai avea o intrebare.intentionam sa merg la un ginecolog sa imi prescrie niste anticonceptionale in urma analizelor corespunzatoare.eu am avut si chisturi ovariene pentru care acum 2 ani am luat anticonceptionale, dupa 2 ani le-am oprit si acum de 4 luni faceam tratament cu duphaston, pe care luna asta nu l-am mai inceput oricum. cand credeti ca e indicat sa merg sa imi prescrie anticonceptionale?dupa ce se termina cu bine toata treaba asta sau sa mai astept un timp sa mai treaca din efectul hormonilor din postinor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 13 ani)

A EJACULAT IN TINE STIIND CA POTI RAMANE GRAVIDA SI FARA SA TE INTREBE?! SUSTIN TREABA CU MONSTRUL!! SAU POATE NU IL DUCE CAPUL. SAU POATE VREA SA FIE TATA DE PE ACUM! OMUL ASTA TE IUBESTE? ORICUM SI FARA EJACULARE TOT POTI RAMANE GRAVIDA! NU STIATI LUCRURILE ASTEA?! DOAMNE CE OAMENI!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra1311 (acum 13 ani)

Hm..astept mustrari atata timp cat sunt constructive, nu cat sunt judecata.Am cautat un sprijin in forumul asta nu sa imi spuneti daca a fost bine sau rau ce am facut...pentru ca sunt constienta si singura de gravitatea situatiei in care m-am pus si de posibilele urmari(nu imi spui nimic nou).Cred ca pentru mine socul a fost mult mai mare decat este pentru tine cand mi-am dat seama ce s-a intamplat in final...Asa ca numai de critica nu mai am eu nevoie in momentul asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Alexandra, ia anticonceptionale NUMAI daca ai nevoie! Eu am luat de nevoie si dupa cateva luni, cand nivelul hormonilor se reglase, am inceput sa am probleme, inclusiv cresterea colesterolului, risc de tromboza (aveam vanatai din senin pe tot corpul), un nodul la san (pe care il mai am si acum din pacate) si o depresie teribila (nu mai vorbesc de scaderea libidoului...). Deci daca ENDOCRINOLOGUL (subliniez endocrinologul! nu ginecologul) in urma analizelor hormonale si eventual a unei ecografii iti spune ca ai nevoie, ia anticonceptionale. Daca nu, nu lua! Stiu ca sunt multe femei care iau dar sa stii ca unele au probleme grave de sanatate si nici nu isi dau seama ca e de la ele.
Prezervativul este cel mai sanatos, previne BTS (chiar si simpla candidoza care nu se dezvolta numai prin contact sexual, poti evita sa o iei daca o dezvolta partenerul dintr-un motiv sau altul) si nu afecteaza sanatatea. Eu sper ca ai un partener cu care comunici si in care poti avea incredere, si deci ca puteti folosi ca metoda prezervativul (fara ca tu sa cedezi la rugamintile lui sa o faceti fara, care rugaminti nici nu ar trebui sa existe daca te iubeste cu adevarat). Il umpleti cu apa dupa folosire si gata. Daca ai un partener care nu doreste sa foloseasca prezervativul, eu te sfatuiesc sa iti reevaluezi serios relatia. Vorbeam acum cateva luni cu o fata de 17 ani care folosea prezervativul dar care avea o intarziere de ciclu. I-am spus sa isi faca un test de sarcina si...era gravida! Ce se intamplase: prietenul ei scosese prezervativul inainte sa ejaculeze, fara sa ii zica!! Mi se pare mai mult decat inacceptabil.
Oricum ar fi, asteapta sa iti vina ciclul si fa un test de sarcina. Abia dupa ce iti vine si apoi testul e negativ poti sa te gandesti, daca este nevoie, la anticonceptionale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra1311 (acum 13 ani)

Am fost si la endocrinolog si la ginecolog atunci cand mi-am facut analizele acum 5 luni si a spus ca imi da duphaston pentru ca anticonceptionalele te pot face sa iei cateva kg in plus.De comunicat, comunic suficient cu el si nici nu este omul care sa nu gandesca inainte de a face ceva, din cauza asta socul a fost cu atat mai mare, pentru ca nu m-am asteptat nicio clipa sa se intample asta.Cat despre folosirea prezervativului pana acum l-am folosit constant cu el si nu a avut nimic impotriva.Asta a fost prima oara fara...Multumesc foarte mult Iuli pentru raspunsuri.Si sper din tot sufletul ca ce ai spus tu ca sub 72 de ore e eficace sa se adevereasca.
Inca ceva...am inteles ca nu este obligatoriu sa apara sangerarea aceea provocata de postinor, insa daca apare exista o medie de zile in care apare?Si daca apare reprezinta si un semn ca este totul ok?hm..oricum intentionez sa fac si un test de sarcina asa cum m-ai sfatuit si tu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu, Doamne fereste, nu e obligatoriu sa apara nimic. Eu am luat de 2 ori mai mult preventiv (prezervativul nu se sparsese in timpul ci dupa, la verificarea cu apa, si am zis sa fim mai siguri). Prima data am inceput la vreo saptamana dupa ce am luat (deci cam 1 sapt jumate inainte de data la care trebuia sa imi vina) sa am o scurgere maronie, care m-a tinut cam 2 sapt. Apoi mi-a venit ciclul normal, sangerare rosie. Am facut apoi test, negativ. A doua oara cand a trebuit sa iau, adica acum cateva luni, am luat tot Escapelle (iti spun ca e mai bun decat Postinor) si nu am avut absolut nimic. Mi-a venit ciclul cam la 30 de zile, in situatia in care la mine si asa e neregulat. Singurul lucru care mi s-a intamplat in ambele cazuri a fost ca au inceput sa ma doara si sa se umfle sanii cu aproape 2 saptamani inainte sa imi vina., deci mai repede decat de obicei (de obicei ma dor cam cu 1 sapt inainte max). Oricum tine-ma la curent daca vrei. Sunt anumite semne de alarmare, dar nu cred ca va fi cazul la tine.
Sa vorbesti cu el si sa ii spui ca esti dezamagita de el. Ar fi tare pacat sa se fi intamplat ceva, dar eu cred si sper totusi ca nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Alecs (acum 13 ani)

eu stiu femei care au ramas insarcinate si cu pilula de a doua zi.nu ar tb sa va incredeti in asa ceva.am fost plecata in strainatate si am intrebat un doctor de acolo si a spus ca pastila de a doua zi e eficace daca e luata in 12 ore de la contact , nicidecum in 72 de ore cum scrie pe prospect.dupa acest interval de 12 ore iti asumi anumite riscuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Asa este. Poate totusi avea eficacitate dar cu cat trece timpul cu atata ea scade. Pilula de a doua zi este o solutie daca esueaza metoda contraceptiva (se sparge prezervativul spre ex). Atunci nu ai de ales. Dar ca sa o faci neprotejat si apoi sa bagi aceasta bomba hormonala in tine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Da, elsa1445 .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: