Posibila sarcina raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de Denisaa cu 12 ani in urma

Buna seara! In a treia zi dupa ce s-a terminat ultima menstruatie (a tinut de pe 24 mai pana pe 29 mai), 1 iunie, si in a cincea zi, 3 iunie, am facut sex neprotejat, prima data, respectiv a doua oara, dar nu pana la capat si nici cat sa fie aproape de a ejacula, doar de cateva ori sa vedem cum se simte. O p***ae, stiu! Acum trebuia sa imi vina menstruatia ieri, adica pe 20 iunie, dar nici pana astazi, respectiv 21 iunie, nu mi-a venit. Am un ciclu regulat, de 28 de zile, se mai intampla o data la cateva luni sa imi mai intarzie 1,2 hai sa zic 3 zile, dar pana acum nu m-am ingrijorat niciodata pentru ca stiam ca tot timpul am facut sex protejat (viata sexuala mi-am inceput-o de aproape 2 ani). Stiu si ca partenerul, adica prietenul, a eliminat o picatura, doua de lichid din acela pre-ejaculator sau cum se numeste, nu stiu sigur, ceea ce creste riscul. Si am observat ca de ieri mi s-au marit foarte putin sanii, asa cum mi se intampla de obicei cu cateva zile inainte de menstruatie. In rest am scurgerea vaginala normala. Am zis sa mai astept cateva zile si sa imi fac un test de sarcina, eventual un control la ginecolog. Poate ma grabesc, dar mai bine asa decat sa ignor. Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie articolul si va multumesc anticipat pentru pareri si sfaturi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 12 ani)

Testul de sarcina se efectueaza la 1 saptamana de intarziere si apoi se repeta dupa inca cateva zile sau o saptamana. Controlul ginecologic nu depisteaza o sarcina atat de curand (medicul va va pune sa faceti un test de sarcina la fel ca cel pe care l-ati face acasa, deci mai bine il faceti in intimitate). Dupa cum stiti, sarcina poate aparea absolut oricand daac nu exista protectie (metoda calendarului sau cea a p***atului intrerupt fiind ineficiente). Mare pacat ca o tanara asa responsabila ca dvs are si astfel de scapari.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

ati facut bine ca ne-ati scris, si faceti bine ca sunteti ingrijorata de acest aspect. fara o forma de contraceptie exista riscul de sarcina nedorita destul de mare deoarece chiar daca partenerul nu a ejaculat, spermatozoizi pot exista si inainte de acest lucru, iar ciclul poate avea variatii pe care dumneavoastra sa nu le stiti din timp.
intradevar poate fi si doar o intarziere a ciclului de cateva zile, mai ales daca ziceti ca incepeti sa aveti semne.
pentru siguranta ar trebui sa faceti un test de sarcina, dupa cel putin o saptamana de la contactul sexual neprotejat (si preferabil din urina de dimineata deoarece este mai concentrata), iar pe viitor sa folositi o forma de contraceptie pentru a evita aceste neplaceri.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sarcina.

vika (acum 7 ani)

am avut ciclul pe 2 iunie am facut sex si am folosit metoda p***atul intrerupt o folosim de 5 ani nu am rams nikiodata inasrcinata , astazi30 iunie menstruatia inka nu mia venit am facut un test de sarcina dar a iesit negativ posibel sa fiu insarcinata??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: