Posibil sa am sarcina extrauterina? raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de Norita cu 11 ani in urma

Buna ziua...sunt insarcinata in 4 saptamani (asta rezulta din testul de sange) si simt un discomfort accentuat in zona abdomenului,in zona ovarelor...nu este o durere fixa,cateodata este pe partea stanga,cateodata este pe partea dreapta. este o durere asemanatoare cu durerile menstruatiei. la medic sunt programata abia saptamana viitoare si pana atunci stau foarte stresata de ideea ca nu este ceva bine.e posibil a fie sarcina extrauterina sau sunt dureri normale? mentionez ca sunt la prima sarcina si in trecut am avut candida. multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua,

Daca simtiti ca este ceva in neregula de preferat este sa mergeti la camera de urgenta a unui spital de ginecologie.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sarcina.

Corina MCorina este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Se intampla, uneori, in sarcina sa apara dureri asemenatoare cu durerile menstruale. Simptomatologia unei sarcini extrauterine este mult mai "zgomotoasa". Daca nu apar si alte semne, va sfatuiesc sa nu va stresati inutil. Echografia va preciza cu acuratete prezenta sarcinii in uter, desi la 4 saptamani e cam greu de vizualizat. Sigur nu aveti mai mult? Cand a fost ultima menstruatie? Va doresc sarcina usoara!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Norita (acum 11 ani)

Buna ziua...pe 20 ianuarie am avut ultima menstruatie.am fost sa fac o ecografie transvaginala pentru ca eram foarte speriata si mi a spus ca nu se vede inca daca e implantat in uter,dar ca dupa cum se vedea mucoasa uterina sa nu mi fac griji si sa revin peste doua saptamani la ecografie sa vada daca ii bate inimioara. M-am linistit acum,chiar daca ma doare, cel putin nu imi mai fac griji inutile si astept cumintica urmatoarea ecografie. va multumesc frumos pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina MCorina este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Cu mare placere! V-am scris si eu ca e putin prea devreme pentru a se vedea! Va astept cu vesti bune dupa urmatoarea echografie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11582810613 (acum 4 ani)

Bună. Și eu am avut acum 2 saptamani o sarcina extrauterina. Am pierdut sarcina când aveam aproximativ 5 săptămâni. Și eu am prezentat dureri abdominale care pana la urma au fost foarte puternice în partea dreapta la ovar. Când am avut programarea la medicul ginecolog, deja aveam scurgeri de sânge. Medicul mi-a propus sa mai facem un test de sarcina care deja era negativ si la ecografie nu se mai vedea sarcina. Medicul mi-a zis ca am avut o sarcina extrauterina mica pentru ca acestea se manifesta cu dureri. Sper sa fii bine. Eu ti-am zis din propria mea experiență.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: