Polygynax in sarcina

Sarcina
Intrebare postata de alionca cu 13 ani in urma

Ajutor! Am o sarcina de doar 5 saptamani, dar candida imi da batai de cap. Problema este ca ma pregateam sa merg la medic, iar cu 2 zile inainte am aflat ca sunt insarcinata (IUHUUUUUUUUUUUU :-). Pentru inceput medicul n-a vrut sa-mi dea ovule. Am facut secretia si mi-a iesit candida. Intre-timp am inceput sa iau AREFAM. Iar acum medicul mi-a spus sa folosesc 2 zile POLYGYNAX, a carui prospect scrie clar ca nu e bun in sarcina. Nu stiu daca sa le iau, caci nu stiu daca imi va afecta bebelusul. Voi cum a-ti proceda/procedat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Aura (acum 13 ani)

eu ti-as recomanda sa faci spalaturi externe cu bicarbonat de sodiu ca e foarte bun pentru candida.Si eu am avut candida si ma spalam cu bicarbonat 1 lingurita la un litru de apa.Sa mananci mult iaurt 2 sau 3 pahare pe zi, sa renunti la paste fainoase, banane, manaci mai bine mere care nu agraveaza candida asa cum fac bananele portocalele etc.Dulciurile nu prea sunt recomandate deoarece agraveaza si mai rau candida.sa nu consumi alimente care contin dextroza ca e pericol iti face mult mai rau,Eu mancam la ciocolata pana mi s-a agravat de ajunsesem sa-mi schimb lenjeria si de 4 ori pe zi asa rau aveam.Sa-ti fierbi si chilotii si sa tii calci o sa vezi ca te ajuta mult.Tre sa te mentii foarte curata sa te speli zilnic in fiecare seara inainte de culcare.Bicarbonatu il folosesti odata la 2 zile.Am avut si ovule nu mi-a afectat cu nimic sarcina acu depinde de ce-ti recomanda medicul.Dar eu nu ti-as recomanda sa-ti faci spalaturi interne nu te ajuta cu nimik.Pacatoasa mai e si candida asta mai ales ca nu suport sa ma stiu murdara,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aura (acum 13 ani)

pai nu poti sa-i recomanzi unei gravide ceai de urzica in timpu sarcini daca nu avem cunostinte atunci hai sa nu ne dam cu parerea.Mai bine folosesti ovule decat ceai de urzica.sau vrei sa-i provoace avort?Doamne fereste!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aura (acum 13 ani)

Acum parerile sunt impartite unii zic ca e bun altii nu dar eu una datorita efectului puternic diuretic nu l-as recomanda in sarcina.Tot mai bine sa asculti sfatul medicului ginecolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alionca (acum 13 ani)

Aura, multumesc pentru sfaturi. Pana la urma am luat eu in acele doua zile Polygynax-ul si mi s-a ameliorat candida.Acum m-am mai linistit. Deja urmeaza sa merg dupa sarbatori sa vad ce-mi spune medicul. Sper ca bebelusul sa fie bine. O sa mai incerc spalaturile externe cu bicarbonat de care spuneai, cred ca sunt mai sigure. Sanatate multa!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aura (acum 13 ani)

stai linistita ca n-are ce sa-ti faca polygynax sunt niste capsule vaginale nu-ti afecteaza cu nimik mai ales ca ai luat doar 2 zile.Eu am facut tratament vreo 12 zile cu ovule si nu mi-a afectat cu nimik sarcina.Medicu ginecolog stie cel mai bine ca doar nu-ti recomanda el ceva sa-ti faca rau la sarcina.E mai bine sa te tratezi decat sa stai asa cu scurgerile alea.Cu siguranta bebelusu e bine.Sanatate multa si tie si sarcina usoara!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madali (acum 13 ani)

sal fetelor si mamicilor si eu am scurgerea de care toate vb si ne deranjeaza si dra mea l 3luni si jum mia dat fluomizin ovule,mia trecut,dar dupa un timp mia recidivat si am vb c asistenta ei ca ea era plk si mia sp sa iau polygynax si spalaturi cu ceai de galbenele si bicarbonat,nu stiu cum sa ma scap de ea.am inceput polygynax de o zi sa vad dc este bine dupa,acum am 4luni jum si dc mai stiti alte tratamente naturiste mai usoare lasatimi pe adresa mea de [email protected],va pup.aveti grija de voi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loli (acum 13 ani)

sal,cum e mai bine sa iau polygynax-ul 1sau 2p zi,astp rasp.va pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alionca (acum 13 ani)

Salut! Nu stiu de primul tratament, dar eu am folosit pana la urma ovulele de polygynax. Si am scapat. Simt si eu acum ca parca recidiveaza, dar nu sunt foarte sigura. Oricum medicul mi-a spus clar ca e greu sa scapi de candida, mai ales in sarcina. In ceea ce priveste spalaturile, atentie mare, este interzis irigatorul. Eu am folosit bicarbonatul. Nu stiu alte chestii, dar astea si plus rabdarea este cele mai bune remedii la gravidute. Sarcina usoara!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alionca (acum 13 ani)

Eu am folosit o data pe zi si anume seara, dar depinde ce ti-a recomandat medicul. Sanatate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvi (acum 12 ani)

SI MIE MI-A RECOMANDAT IN PRIMA PERIOADA DE SARCINA POLIGYNAX TIMP DE 12 ZILE SI A FOST OK!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rebek (acum 8 ani)

Sunt in a9a zi cu POLYGYNAX, mi-e tare frica Pt ca am Doar cateva zile de sarcina, i-l opresc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catinca (acum 8 ani)

Ce treabă are Arefam cu candidoza????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luly (acum 8 ani)

Bună fetelor! Și eu sunt însărcinată în 3 luni jumătate și candida a recidivat. Dna dr mi-a recomandat spălătorie cu ceai de pelin și galbenele după care introducerea ovulului Polygynax (tratament 10 zile). Am încredere în dr mea și nu cred ca putea recomanda un tratament care sa-mi afecteze bebelul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luly (acum 8 ani)

Bună fetelor! Și eu sunt însărcinată în 3 luni jumătate și candida a recidivat. Dna dr mi-a recomandat spălături cu ceai de pelin și galbenele după care introducerea ovulului Polygynax (tratament 10 zile). Am încredere în dr mea și nu cred ca putea recomanda un tratament care sa-mi afecteze bebelul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 2 ani)

Buna, mie mi a recomandat 6 buc. ..1 ovul la 2 zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: