Ovulatia

Sarcina
Intrebare postata de maria34vali cu 10 ani in urma

Va rog sa ma ajutati si pe mine .......am un ciclu neregulat si nu stiu sigur cand sant la ovulatie.......am fost in luna iunie la menstruatie in data de 20 iunie 2013,iulie19,august 18,septembrie 13,octombrie 16, noiembrie 9,decembrie in 8.....si nu mai stiu an ce data trebuie sa am ovulatia in luna aceasta pt ne dorim sa avem un bebe,va rog sa ma ajutati daca se poate ,am 34 de ani si nu am avut niciodata copii.....va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

GeorgianaR (acum 10 ani)

In mod normal,un ciclu menstrual are 28-30 zile,iar ovulatia are loc,de regula,in a 14 a zi.In primele luni enumerate de tine,ai avut menstra regulata,apoi a inceput sa oscileze.Unele femei pot observa cu usurinta cand sunt la ovulatie,datorita anumitor dureri pe care le resimt ca la menstruatie,din cauza temperaturii bazale care este crescuta si se mentine asa pana la venirea menstruatiei sau pot observa mucusul cervical,acea secretie gelatinoasa care indica ovulatia.Insa,mai sigur,poti cumpara teste de ovulatie,care-ti vor indica concret ziua in care ovulezi.In plus,daca ai contact zilnic,sau macar la doua zile,eu zic ca nu ai cum sa ratezi ovulatia,dat fiind ca ovulul poate supravietui cca 24 ore,iar spermatozoizii chiar 3-4 zile.Iar daca ai incercat si nu ai reusit sa ramai insarcinata,iti recomand si control medical.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria34vali (acum 10 ani)

va multumesc si care ar fi ziua indicata pt ovulatie dupa datele care vi leam dat sa pot cat de cat sa ma pot ghida ,fiinca eu pana acuma nu am avut o viata sexuala activa,si eu am observat ca am avut niste schimbari menstruale de cand miam anceput o viata sexuala cat de cat activa .....va multumesc....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GeorgianaR (acum 10 ani)

Daca ai avut menstra pe 8,atunci,in mod normal,ar trebui sa ovulezi in jurul datei de 22 decembrie,dar poate fi si 21 si 23...de-asta iti recomand sa-ti cumperi teste de ovulatie,pentru a stii sigur,altfel,nimeni nu-ti poate spune exact.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona E (acum 2 luni)

Buna ziua am avut mentruatie pe data de 28 decembrie sa terminat pe data de 2 ianuarie in ce zile pot avea raport sexual sa raman insarcinata la zilele fertile si as vreau sa stiu pe ce data pot avea contact sexual va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: