Oare e sarcina extrauterina?

Sarcina Sarcina extrauterina
Intrebare postata de ale_xx cu 14 ani in urma

Buna ziua. Am o intrebare. am avut ultimul ciclu menstrual in noiembrie 2009. In decembrie nu mi-a mai venit, am facut 2 teste si am aflat ca sunt insarcinata. Dar am dureri in zona pelviana inclusiv lombara, nu le am tot timpul dar le am. Problema e ca la doctor merg deabea pe 11.01. dar nu mai rezist. Peste tot pe unde am citit ar indica o sarcina estrauterina, oare asa o fi...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

Sheila (acum 14 ani)

Nu poti sti sigur decat in momentul in care iti confirma dr. Durerile apar in sarcina chiar daca aceasta se dezvolta normal. Stai linistita pana mergi la dr si vei vedea atunci despre ce e vorba. Daca durerea se intensifica sau daca apar sangerari mergi de urgenta la medic
sarcina usoara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ale_xx (acum 14 ani)

multumesc frumos. Nu mai am rabdare pana merg la medic, ma cam ingrijoreaza. Sper sa fie bine, am asteptat sarcina asta..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria 25 (acum 14 ani)

Buna fetelor,
Ale_xx, am si eu o intrebare pentru tine...la cat timp dupa ce trebuia sa-ti vina menstruatia ti-ai facut testele. Cazul meu se aseamana mult cu al tau: ultima menstruatie mi-a venit pe 30 noiembrie, dar in luna decembrie nu mi-a venit, am avut doar niste scurgeri roz si apoi maronii cu cateva zile inainte de data la care trebuia sa-mi vina menstruatia, am facut doua teste unul a doua zi de intarziere a menstruatiei si al doilea dupa o saptamana, amandoua au iesit negative, insa am dureri de spate in zona lombara si uneori goluri in stomac sau un "nod in gat".
maine merg la control, insa sunt foarte curioasa ce ar putea fi, cel mai mult ma tem sa nu fie vreo sarcina extrauterina.
Merci pt rasp!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ale_xx (acum 14 ani)

buna maria 25. Ciclul meu menstrual este foarte fix, venea exact la 30 de zile. Eu am facut testul exact a 2-a zi de intarziere si a iesit pozitiv., dar nu am avut nici un fel de scurgeri. Am avut toate simptomele de ciclu, absolut toate, singura chestie care m-a facut sa-mi pun un semn de intrebare a fost ca aveam o super tensiune in sani dupa ce a trecut ziua cand teoretic trebuia sa-mi vina. Nu puteam sa dorm pe burta, asa tare ma deranjau. Deci mi-e mi-au iesit pozitive imediat, dar inca mai trebuie sa merg la doctor..
Multa bafta la control..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laurian (acum 13 ani)

Maria 25, ai cumva cont pe forum la crestinortodox?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 14 ani)

Ceva se intampla cu luna nov-2009, si eu am cam aceeasi problema 2 teste (a 2 liniuta se vedea vag) menstra a aparut la 2 sapt,de cand treb sa apara , a inceput cu secretie maro apoi rosu si cheaguri si bineinteles dureri de uter si ovare. Mi-am facut prog. la dr.DOAMNE AJUTA MULTA SANATATE, TUTUROR

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

larisa (acum 14 ani)

ceau fetele , sa stiti ca e intr adevar ceva cu luna noiembrie pentru ca si mie mi a venit ciclul in 25 noiembrie si in decembrie nu mi a venit insa pe la jumatatea lui decembrie am avut vreo 2 zile scurgeri maronii.cu 2 zile in urma mi am facut 2 teste de sarcina si au iesit negativ amandoua.problema e ca am dureri de ovare si spate si sanii mariti si durerosi ca si cand ar trebui sa imi vina menstruatia.mi e frica sa nu fie sarcina extrauterina...maine merg sa imi fac analizele sa vad. va urez sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria 25 (acum 14 ani)

Buna tuturor,

am mers ieri la control, doctorita mi-a spus ca nu sunt semne de sarcina, dar oricum testele de urina depisteaza sarcina dupa 6 saptamani de la conceptie (eu am uter retrovers), asa ca mi-a dat ceva pastile (Duphaston) pentru amenoree, imi face papanicolau si examen de secretie si o sa-mi fac peste o saptamana un ecograf (la cererea mea).
Dupa ce am plecat de la medic am observat acasa ca am o mica sensibilitate la sani (la sfarcuri),asa ca in dimneata asta am mers la o policlinica sa-mi fac teste de sange, maine sau poimaine voi stii cu siguranta:)

Va anunt rezultatul:)
O zi buna tuturor si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALINA (acum 14 ani)

buna fetelor....nu stiu ce p***ancidenta este dar e aiurea cu luna noiembrie.
La fel ca si voi, in noiembrie am avut ultimul ciclu ( pe 15) si in decembrie pauza....nu a m-ai venit, am facut 2 teste...pozitive. Treaba e ca am o durere imensa sub burta pe mijloc. De doua zile ma plim pe la doctor...nu stie daca am sarcina sau daca imi vine ciclu.
Maine am programare la Doris la ecografie intravaginala sa vada daca e extrauterina sau nu....mi-e frica rau

O zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ale_xx (acum 14 ani)

buna alina, incearca sa stai calma si linistita, sper sa fie bine, eu am reusit si am devansat programarea de pe 11.01 pe 08.01, sper sa-mi zica ca e bine, mai am inca dureri, nu mai sunt asa dese dar inca sunt. eu nu sunt sigura ca e in regula sa faci eco intravaginal, stiu ca de obiei nu au voie sa faca controale intravaginale la femeile insarcinate decat in ultimul trimestru (sper sa nu gresesc). Dar nu ai facut si analize de sange pentru a verifica sarcina extrauterina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALINA (acum 14 ani)

multumesc pt raspuns ale_xx. Azi am fost sa fac ecografia intravaginala...nici la asta nu a vazut daca sunt sau nu insarcinata...mi-a facut si doctora aia un test si a zis ca ala e pozitiv, ceea ce inseamna ca e foarte mic...asta e se m-ai intampla..e primul copil... Treaba e ca azi la intravaginala am aflat ca am un hematom....bafta pentru 08.01

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 14 ani)

Nu e nici o problema , se poate face eco intravaginala chiar daca esti insarcinata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ale_xx (acum 14 ani)

ma gandesc si eu, cred ca nici la mine nu s-ar vedea inca, ar avea doar 3 saptamani, atunci sper sa aiba doctorul si eco intravaginal

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sontu Alina-Nicoleta (acum 14 ani)

Fetelor va ingrijorati degeaba. Si eu am avut ultima menstruatie pe 27 nov. si sunt insarcinata in 4 sapt. Va spun doar ca acele pete roz-maronii pe care le-ati avut se datoreaza nidarii, adica implntarii ovulului fecundat in uter. Iar in privinta durerilor pelviene si lombare, acestea sunt absolut normale in primul trimestru de sarcina. Sunt dureri asemanatoare celor de dinaintea menstruatiei. Doar daca durerile se intesifica si apar sangerari e necesar sa mergeti la doctor. Pana atunci sanatate multa si sa auzim de bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 14 ani)

buna fetelor,
astazi am aflat ca sunt la a doua sarcina extrauterina,prima am avut-o acum 4 ani,trebuie sa stiti ca le mine intotdeauna am avut ciclu normal doar simtomele imi dau vestea,greturi in primul rand apoi durerii groznice de nastere cu frisoane de frig si cald,sunt terminata cand ma gandesc ca o sa trec iar prin ce am trecut acum 4 ani.Sanatate multa!Va doresc sa aveti sarcini sanatoase si usoare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ale_xx (acum 14 ani)

fetele, am fost la doctor,nici o sarcina extrauterina, sarcina normala - avem 6 saptamani si crestem :). Va urez multa sanatate , sper sa fie bine in continuare...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Felicitari ale-xx
Sarcina usoara si sa ne anunti cum evolueaza sarcina
pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 13 ani)

buna fetelor am o problema ff grava nu mia venit menstruatia de 3 luni ma doare burta am dureri groaznice nu stiu ce se intampla, gravida nu sunt pt ca burta nu mia crescut, nu am cu cine vorbi mie rusine si la doctor mie cam frica sa merg nu vreau sa aflu ce nu as vrea, inca ceva de cate ori am avut contacte sexuale mam protejat prezervativul ca e cel mai sigur dar credeti-ma nu inteleg dc nu a venit menstruatia atata timp. va rog ajutati-ma va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laurian (acum 13 ani)

Maria 25, ai cumva cont pe forum la crestinortodox? Rasp la 0743846681

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca (acum 13 ani)

buna fetelor,va rog sa ma ajutati si pe mine,daca se poate! Tin sa mentionez ca am intretinut relatii sexuale neprotejate! De atunci,am crampe ca cele de la menstruatie,sunt destul de dese dar de scurta durata,sanii mi s-au marit plus m-am ingrasat cateva kg! Menstruatia mi-a venit,dar nu ma tine decat 2 zile e mai inchisa la culoare si mai redusa cantitativ! Oare sunt insarcinata? Daca da,mi-e frica sa nu fie o extrauterina (din cauza crampelor persistente) sunt foarte speriata,sper daca e,sa nu fie o extrauterina.Va rog sa ma ajutati. multumesc tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2