O alta extrauterina sau imi fac griji degeaba?

Sarcina
Intrebare postata de zambetsilacrima cu 13 ani in urma

In urma cu 4 luni am suferit o operatie de extrauterina in urma careia am pierdut trompa dreapta. Am ramas cu o teama de a nu trece din nou printr-o experienta asemanatoare, iar contactele sexuale le-am cam rarit, tot de teama. In ianuarie, pe 27, eu fiind in perioada fertila, am avut un contact sexual care nu s-a finalizat, dar din data de 30 ianuarie am inceput sa ma simt un pic rau, senzatii de voma, durere de burta, stare de somnolenta, gaze intestinale, constipatie, dar pe 7 februarie mi-a venit CM care m-a tinut 7 zile, normal trebuia sa ma tina 4-5 zile. Persistand aceste simptome, am consultat medicul de familie, mi-am facut analizele, nu mi-a iesit nimic, am facut 4 teste de sarcina la interval de 1 saptamana unul de altul, ultimul fiind vineri, 3 martie, toate au iesit negative. Eu in continuare ma simt rau. Mi-am repetat analizele si mi-a iesit o usoara infectie in sange! Mi-a dat niste pastile, dar ma simt la fel, plus ca acum am inceput sa mananc mai mult decat de obicei, nu mai sunt constipata, dar am diaree. Ginecologul meu mi-a zis ca in uter nu se vede nici o urma de sarcina. Grav este faptul ca eu am un CM regulat la fix 25 zile si trebuia luna aceasta sa-mi vina pe 4 si inca nu mi-a venit. Medicul nu m-a lamurit f tare. Sa fie oare o alta extrauterina, ca sincer, de cand au inceput simptomele astea, sunt foarte foarte stresata! Nu stiu ce sa fac. Poate aveti un sfat ceva pentru mine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

zambetsilacrima (acum 13 ani)

scuze, am gresit ceva, la analize mi-a iesit o usoara infectie in urina, nu in sange! Graba asta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Extrauterina iese si pe test, deci nu sunteti gravida. Faceti in continuare analize pt a depista ce se intampla. Analize hormonale ati facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

In alta ordine de idei, nu cred ca aveti voie sa ramaneti gravida din nou atat de repede, astfel ca nu inteleg de ce nu folositi protectie, mai ales ca spuneti ca va este teama de o alta extrauterina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zambetsilacrima (acum 13 ani)

Am facut tot ce mi-a sugerat medicul, dar hormonale nu cred. Sa fie o dereglare hormonala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zambetsilacrima (acum 13 ani)

Si asta stiu, in general folosesc prezervativul, dar in seara de 27, nu l-am folosit. Ideea e ca daca ar fi sa fiu insarcinata, de ce nu iese la test si la analize? Si daca nu sunt, de ce ma simt rau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Va rog sa cititi raspunsul oferit la prima intrebare. Extrauterina iese pe test, deci NU sunteti gravida. De asemenea, daca nu doriti o sarcina, folositi in permanenta prezervativul. Faceti analize ginecologice si endocrinologice, plus orice altceva pt a depista cauza starii de rau. Daca totul arata bine, poate fi vorba si despre autosugestie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 13 ani)

Iuli. femeia are voie sa intrebe de cate ori vrea. Poate doreste sa-i mai raspunda si altcineva.Nu mai certa lumea, fie ca au facut sex protejat sau nu, fie ca sunt sau nu casatoriti, ca au mai intrebat sau nu,.... e problema lor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Cu cat deschide mai multe topicuri cu atat poate rapi sansa altuia de a i se vedea mesajul si de a i se raspunde. Este singurul motiv pt care fac aceasta atentionare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zambetsilacrima (acum 13 ani)

Imi pare rau, chiar nu mi-am dat seama ca s-a trimis primul topic si de-aia l-am trimis pe-al doilea! Doar ca sunt foarte ingrijorata! Eu nu sunt in tara si medicii de-aici nu se complica prea tare. Dupa toate simptomele de le aveam, nu mi-a venit nici azi CM si simt o usoara durere in umarul drept! Stiu ca sarcina extrauterina iese la test, dar dupa cat timp, eu am cam 5 saptamani de atunci si testul iese negativ. O sa-mi mai fac duminica unul sa fiu sigura, ca durerea de umar am simtit-o si data trecuta inainte sa ma operez

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: