Nu reusesc sa raman insarcinata raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de claudia8086003 cu 12 ani in urma

Buna! sunt casatorita de 4 ani si nu ne am ferit niciodata, de mai bine de un an jumate am fost la mai multi doctori si sotul meu de asemenea dar nu ne a gasit nimic in neregula, am facut in augut si film la tropme si nu am nimic in neregula, am facut o serie foarte larg ade analize dar tot nu reusim!!! nu stiu ce mai e de facut ce este in neregula , de ce nu se finalizeaza procesul
unde sa merg si sa stiu ca o sa am o concluzie clara cu ce am sau ce este de facut??? de ce nu gaseste nici un doctor nimic ????ce sa mai fac??? ce anlaize sunt eficiente si sigure???
puteti sa mi recomandati o clinica buna din cluj sau oradea??? un doctor foarte bun din aceste orase???a stiu ca daca merg am si o finalitate!!!!!am deja 34 de ani!! multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Iuli (acum 12 ani)

Spermograma sotului este buna?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia8086003 (acum 12 ani)

da este chiar foarte buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia8086003 (acum 12 ani)

chestia ca doctorii spun ca i pe baza de stres
nu spun ca nu suntem stresati la srvici sau cu conceperea dar nici chiar asa
am fost 3sapt in concediu si a fost superrr relax nici o grija fara stres dar tot nimik

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Cand n-o sa va mai ganditi, atunci o sa se intample. Cu cat sunteti mai incrancenati si va deprimati mai mult cand vine ciclul, cu atat sansele scad. Daca nu exista nici o problema fizica, nu aveti ce face altceva decat sa asteptati. Daca nu merge, puteti sa va ganditi la metode alternative (stimulare ovariana, inseminare etc).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TataNicu (acum 12 ani)

Nu te mai stresa, femeie! Pe mine, mama m-a facut la 39 de ani. Pe fiul meu l-a facut ma-sa la 41. Ce este cu atat graba si cu atata stress? Stai linistita ca vine treaba. Nu o faceti tot timpul, ci doar in perioada fertila, mai ales daca ai un ciclu regulat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Un copil vine atunci cand viitorii parinti sunt pregatiti sa-l primeasca. Poate ca e nevoie sa fiti pregatiti din punct de vedere emotional.

Psihoterapia se poate face si pentru cupluri infertile. Exista grupuri de lucru prin tehnici creative cu cuplurile care au probleme de fertilitate

E important sa constientizati rolul pe are il aveti in cuplu, atitudinea fata de proprii parinti, fata de partener etc...

Aceste lucruri pot fi descoperite prin diferite tehnici ( dramaterapie, art terapie etc)

Poate ca exista niste blocaje la nivel afectiv, emotional etc

Uneori, atunci cand ne dorm mai mult ceva, nu obtinem, fiindca nu e momentul.
Daca ceva nu se intampla, poate ca n-a sosit momentul...

Cu siguranta ca el va veni, atunci cand veti fi pregatiti.
.

Va doresc sa deveniti parinti minunati pentru copilul care va veni !

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sarcina.

claudia8086003 (acum 12 ani)

multumesc frumos pentru sfaturi
ma bucur sa stiu ca sunt si altii langa noi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anisoara (acum 12 ani)

Fa donatie la biserica gen vesminte, lumanari care sa arda in biserica si vorbeste cu un preot. Eu am 38 de ani si dupa acesti pasi sunt insarcinata fara nici un fel de tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeadiacon (acum 12 ani)

ai ciclul menstrual regulat?daca da..ar trebui ca ovulatia sa se produca cam in a 14 zi de la prima zi a ciclului menstrual...asa ca ..atunci iubiti va mult:)).fii atenta si al metoda calendaruluii ..10 ziledin prima zi a ciclului nu prea exista posibilitatea sa ramai,10 zile munciti de zor..9asta nu inseamna chiar zilnic).apoi doar cand vreti ..pt ca iar intram in perioada cand scad sansele as ramai..eu am mai luat cateva zile utrogestan(o sing data ..5 zle ,dr mi a zis ca daca sunt gravida ajuta la mentinere ,daca nu regleaza mnstra...)...............incearca asa....eu am 2 copii ...unul doarme iar celalalt creste in burtica...muult suucces

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina florenta (acum 12 ani)

Buna .Poate ti se pare o aberatie dar verisoara mea se chinuia cu tot felul de tratamente ,doctori,spitale etc. totul era ok cu analize cu tot .Si cineva ia recomandat sa faca spalaturi sau sa stea in sezut de ceai cu coada calului .in doua luni a ramas insarcinata,acum are un copil sanatos ,mamaica are 33 de ani si cel mic 4 luni...sa auzim curand vesti bune de la time.Multa sanatate si sa devi mamica cat mai curand Ma voi ruga pt tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

UnBaiat (acum 10 ani)

Buna ziua.Am facut dragoste cu noua mea prietena de mai multe ori , si de fiecare data m-am terminat (in ea) , nu ne-am protejat , si vreau sa stiu din ce cauza nu a ramas insarcinata.Cineva mi-a zis ca o femeie poate ramane insarcinata in acel timp de 5 zile dupa ce ii trece aceea perioada in care e pe (ciclu) , spune-ti va rog cand poate ramane insarcinata ? e vreo perioada...multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vera (acum 10 ani)

Buna si eu am aceasi problema an legatura cu sarcina eu am 27 de Ani si am o relatie de 7ani si vreau sa va spun ca nu mam ferit vream sa raman cu orce pret si nu am ramas :-( de ce nu stiu si am tot fost si la ginecolog si ami spune ca e tot ok. :-( si nu am ramas anca si nici un tratament nu iau si nu am luat nimik, ami puteti da un sfat daca Va rog? Eu sunt tot din cj da de 6ani sunt an Germania. Astapt un raspuns ma puteti contacta la E-mail [email protected] La revedere!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: