NEGI IN PERIOADA SARCINII

Sarcina
Intrebare postata de GAGI cu 12 ani in urma

Buna ziua,
Sunt insarcinata in saptamana 34 si aprox.de o luna mi-au aparut intre sub sani mai multi negi, aici fiind o zona umeda tot timpul datorita transpiratiei.Va rog sa-mi spuneti daca pot folosi tinctura de rostopasca extern pentru combaterea lor sau nu pe perioada sarcinii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Iuli (acum 12 ani)

Mergeti urgent la un medic dermatolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

biu (acum 12 ani)

vor disparea dupa ce nasteti si mie mi-au aparut pe sani destui si au trecut imediat , de fapt nici nu stiu cand dar m-am trezit fara ei. e normal..
Cel mai bine este sa fie lasati in pace!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aura (acum 12 ani)

Draga Gabi cunosc multe prietene care au fost gravide si se plangeau de aceasta problema dar nu era vorba de negi ci de niste alunite maronii sub aspectul unor negi.Ba chiar stiu ca verisoara mea se plangea ca-i aparusera unele chiar pe areola mamara si-i era teama sa nu i le rupa bebe cand suge.Nu cred ca e ceva grav dispar cu timpul mie de exemplu dupa nastere am ramas cu buricul maro timp cat am alaptat bebe de ziceai ca sunt nespalata da totu se datora sarcinii.Nu stiu daca poti lua tinctura da nu cred ca e ceva grav sa te ingrijoreze.Cel mai important e sa intrebi medicul ginecolog nu e o rusine.Sau cum a spus Iuli mergi la un dermatolog.Sa nu cumva sa-i rupi sau sa te masezi acolo ca nu e bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 10 ani)

Buna!sunt insarcinata in 32 de sapt.si mentionez ca am observat si eu aceste mici umflaturi pe aureola mamara si in zona slipului..nu le-am dat mare importanta pana zilele trecute cand am avut un control ginecologic la spital aici in austria unde o sa nasc si mi s-a spus ca am negi genitali..m-am speriat pe moment dar doamna doctor m-a asigurat ca e in regula pt ca nu sunt decat unu sau doi..oricum mi-a recomandat sa mentionez asta sapt viitoare la medicul meu ginecolog si sa vedem ce putem face..din ce am mai citit pe internet..nu sunt ft periculosi dar e ok sa ii tratezi pt binele tau si al copilului..plus ca pot duce la complicatii care se vor evidentia in urma unui test papanicolau ca sa depisteze daca radacina de hpv care produce negii poate duce si la cancer de col uterin..sfatul meu e sa intrebati medicul vostru pt mai multa siguranta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: