Greata si durere de stomac

Sarcina Greata varsaturi in sarcina
Intrebare postata de maria1989 cu 13 ani in urma

Buna ziua....am si eu o intrebare...e normal sa simt greata tot timpul(zilnic) si durere de stomac in timpul sarcinii??mentionez faptul k sarcina are 5 sapt si 3 zile..mai am un copil de 4 ani insa la prima sarcina nu imi era tot timpul greata.plus ca acum ametesc tot timpul.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Iuli (acum 13 ani)

Da, este o sarcina toxica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria1989 (acum 13 ani)

am o rugaminte la tine iuli.......nu imi place cum raspunzi...se simte o oarecare ironie in mesajele tale.....deci te rog sa nu mai raspunzi la mesajele mele...multumesc....iar eu as vrea sa primesc un raspuns de la un specialist...oricum multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Specialisti in obstetrica nu raspund pe acest forum. Daca doresti, poti scrie direct unui medic cu "intreaba medicul" pe acest site sau, desigur, poti merge la unul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona (acum 12 ani)

salut! sunt si eu acuma insarcinata cu al dolia bebe,,,si la fel ca si tini am patit,,,aviam si am in fiecare zi stari de greata ma doare stomacul ma p***a la stomac si ma simt fara puteri,,asa sa intimplat si la prima sarcina.probabil sa ai si tu un mancacios de baiat care iubeste sa tot mananceD: asa ca nu-ti fa griji totul este in regula..rabdare trebue sa avem shi totul va fi OK!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria1989 (acum 13 ani)

am uitat sa mentionez faptul ca nu am pofta de mancare deloc(absolut deloc)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anutzamihaescu (acum 13 ani)

Aproape toate femeile trec prin stari de discomfort provocate de sarcina.
De multe ori auzim pe linga noi: "ai greturi, faci o fata!", "daca esti inca slabuta si si nu te-ai umflat deloc faci un baiat!" si cite astfel de minuni. Nici una nu are vreo legatura cu ce va fi, dar de cele mai multe ori, sarcina se va face mai mult sau mai putin simtita.
Indiferent de problemele enumerate mai jos, aminteste-ti mereu ca fiecare sarcina si fiecare femeie este diferita de celelalte. Poate vei trece prin toate aceste stari de discomfort, sau prin niciuna, sau poate altele ,mai rar intilnite, vor apare in cazul tau. Important este sa-ti pastrezi increderea in tine si sa-ti alegi un medic (moasa) cu care sa discuti "deschis" tot ceea ce te framinta.
Acestea sint problemele cel mai des intilnite pe parcursul a 9 luni de sarcina: Starea de indispozitie. Acesta poate apare in orice parte a zilei, si include o serie de simptome: arsuri la stomac, greata si citeodata varsaturi usoare sau foarte puternice. Toate aceste simptome sint legate de cresterea activitatii hormonale din prima parte a sarcinii. Cei doi hormoni: human chorionic gonadotropin (hCG) si estrogenul, produse de placenta si fat determina golirea mult mai lenta a stomacului si sistemul digestiv isi incetineste functionarea pentru a putea retine cit mai multi nutrienti. La fel, uterul marit preseaza impotriva stomacului si impinge mincarea in sus, amestecind-o cu acizii prezenti acolo, si de aici starea de arsura la stomac. Greturile sint mai des intilnite in cazul primei sarcini, la femeile mai tinere sau in sarcinile multiple. Simptomele pot apare in primele 5 saptamini de sarcina si, deobicei, inceteaza in saptaminile 12 sau 13, foarte rar insotind sarcina pina la final. Aceste stari de indispozitie sint prezente la 60-80% dintre femeile insarcinate. Ele ajuta la reglarea nivelului de insulina din singele femeii insarcinate, in special in primele saptamini de sarcina cind acest nivel de insulina tinde sa creasca. Insulina, eliberata la introducerea hranei, reglementeaza nivelul de zahar din singe. Deoarece nivelul de insulina creste, mai multe grasimi vor fi metabolizate. Se pare ca in primele saptamini de sarcina, varsaturile mentin nivelul de insulina cit mai jos, aceasta ducind la incetinirea metabolismului grasimilor. Totusi, in cazul varsaturilor puternice si de durata trebuie consultat medicul. Se pot avita astfel deshidratarea puternica si problemele renale.
Pentru a putea evita cit mai mult aceste stari de discomfort sau macar pentru a le putea diminua din amplitudine, este bine sa tineti seama de citeva sfaturi:
- Mincati des, portii mici si bogate in fibre si proteine. Nu asteptati sa vi se faca foame si nu mincati pina aveti senzatia de "prea plin".ncercati biscuitii sarati cind aveti greturi. - Serviti micul dejun in pat, inainte de a va ridica in picioare si a va reincepe activitatea zilnica.
- Consumati cit mai multe lichide in special daca aveti probleme cu varsaturile. Evitati sa mincati si sa beti in acelasi timp, de multe ori apare starea de greata.
- Este recomandabil sa evitati mincarea prea grasa, condimentata, cu miros puternic, alcoolul si tigarile. Evitati pe cit posibil mincarea greu digerabila - cirnatii, ceapa si mincarea prea mult prajita.
- Luati Prenatale pentru a compensa pierderea de nutrienti. Nu luati insa aceste suplimente pe stomacul gol, ci intodeauna in timpul sau la sfirsitul unei mese.
- Evitati pantalonii prea strimti sau curelele.
- Incercati sa va odihniti cit mai mult si evitati epuizarea fizica si emotionala.
- Evitati miscarile bruste, alergarea si ridicati-va incet din pat. Sanatate multa tie si bebelusului tau!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria1989 (acum 13 ani)

multumesc anutza....insa asta nu mi-a raspuns clar la intrebare....cert e ca eu nu am varsaturi...doar greturi non-stop,ameteli,durere de stomac non-stop,si nu am pofta de mancare absolut deloc...mananc doar asa ca sa nu lesin.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anutzamihaescu (acum 13 ani)

Pffff iubita dar cu doctorul tau ai vb i-ai spus ce simptome ai poate iti da vitamine ptr pofta de mancare si la care nu ii afecteaza micutului nu stiu ce sa mai zic imi pare rau ptr ce ti se intampla dar stiu ca de multe ori ceea ce ai tu se termina dupa ce iti misca asa am auzit si eu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria1989 (acum 13 ani)

ms anutza....pai abia miercuri ma duc la medic...sa vad ce mi-o zice atunci....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anutzamihaescu (acum 13 ani)

Mult succes si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Eu am avut doua sarcini, la diferenta de 2,7 ani una de alta. La fiecare sarcina m-am simtit diferit. Stiu ca este normal sa ai greturi, varsaturi, sa nu poti manca. La fel de normal este si daca nu ti-e rau. Vreau sa spun ca nu trebuie sa te astepti sa fie la fel ca la prima sarcina, poti sa te simti altfel si sa fie la fel de normal. Sunt persoane care nu pot manca aproape nimic pana la trei luni sau chiar pana misca copilul la 4-4luni jumatate. Mie, la prima sarcina, mi-a fost foarte rau in ultimele 2 luni. Mancam mult, copilul era mare si-mi apasa pe stomac, ceea ce imi dadea o stare de rau. Al doile copil a fost mai mic, de fapt burta a fost mai mica(prima fata 4kg, a doua 3,6 kg) si nu am mai avut probleme.
Trebuie sa descoperi ce mancaruri poti manca fara probleme, bea suc natural de fructe, suc/nectar de fructe si zarzavaturi, mergi la dr pt a-ti prescrie vitamine, antiacide, pt recomandari, analize. Fii optimista si gandeste-te ca o mama suporta totul pt a aduce pe lume un prunc. Timpul va trece repede si bucuria va fi pe masura. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danutza.. (acum 13 ani)

si bebe meu tot cam atat are si la inceput cand am aflat de prezenta lui la fel aveam si eu dureri de stomac si stari de voma toata ziua, eu mi-am dat seama ca e de la mancare, spre exemlu am observat ca patesc asa de fiecare data cand mananc preparate din carne tocata, acum incerc sa manac cat mai usor, ca sa nu mai am probleme. si cu pofta de mancare sunt la fel, mananc mai mult fortat, dar mie doctora mi-a spus ca este normal. oricum cel mai indicat este sa vorbesti despre aceste simptome cu doctora ta si vezi ce parere are. te pup si iti doresc sa ai o sarcina usoara si un bebic sanatos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona (acum 12 ani)

of ma gandesc eu ca cand nai pofta de mancare si cand ai aceste greturi severe nu-ti mai ajuta nici vitaminele estea,asa este sarcina trebue sa rabdam,,daca nu ai rabdare dute la medic sa vezi ce o sa-ti spue,,dar sunt sigura ca si el o sa-ti spue asa sunt sarcinile shi o sa-ti mai dea acolo ceva pastile care nu ajuta greata.asa e soarta femeii sa sufere,,la fel si eu acuma nam pofta de mancare dar mananc di nevoe ca sa nu fac rau bebelui,cu prima sarcina rontaiam intri una ceva sa nu am aceste greturi,,,fructe,,rosii marinate mancam cu borcanuD: ma tragea la acru,,dar iti spun ca am avut si am aceste simtome si eu acuma..dar rabd nam ce face mai am 3 luni shi scap! uraaaaaaaaa!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 10 ani)

eu sunt gravida in 9 saptamani si am amar in gura de la anceputu sarcini ,pe fiecare zi in tot parcursul zilei si sincer nu stiu ce sa fac este groaznic. as fi vrut o idee ,un sfat de la cineva cui i sa antamplat multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana (acum 9 ani)

bunaa..si eu sunt insarcinata in 9 saptamani si la fel si eu ca si tine am greturi, ameteli mai nou si vomit si nu mie foame deloc in fiecare zi aceasi poveste se repeta dc? nu stiu exact ... dar e groasnic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emi (acum 9 ani)

salut am si eu o nelamurire sunt insarcinata5saptamini si am dureri ca la ciclu periodik
e normal ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roman eliza (acum 9 ani)

Am si eu o intrebare stari de voma dureri de burta nu pot bea nu pot manca pentru ca vomit totul afara iar durerea o am mai mereu chiar si cand beau apa ma doare dupa ce vomit si apabcare o beau ma calmeaza pentru un moment am fost si la spital in germania ci si doctori de aici nu stiu sigur ca altu imi spune rinichi altul gastrita stomacu si nici eu nu mai stiu ce am si ce trebuie sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentina (acum 4 ani)

Am o luna de cand sunt insarcinata si acum am greturii mari ce mananc tot vomit din stomac am 3 zile decand nu pot sa mananc si am o durere mare de stomac nu pot sa Stau in piciore sa merg de durere!Aptept sfaturi Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11567023746 (acum 4 ani)

Buna seara ! De câteva zile vomit ,am dureri abdominale puternice,am făcut un test de sarcina și a ieșit negativ.... menstruația luna aceasta nu mi-a venit,am muncit foarte mult, foarte mult stres, oboseala și probleme de familie că la fiecare....dar asta nu cred că este o scuză sa nu am menstruație,sau da ?! Ce trebuie sa fac ? Oricum săptămâna viitoare voi consulta un ginecolog ,dar până atunci ce trebuie sa fac...sau sa iau...va rog sa mă ajutați... mulțumesc și o seară frumoasă !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: