Exista posibilitatea unei sarcini?

Sarcina
Intrebare postata de bernilori cu 14 ani in urma

Pe data de 04.august .2009,mi-a venit ciclul[m-a tinut cam 5 zile]la o zi dupa terminarea ciclului am avut contact[ deci asta a fost ziua a6 si in a 7 zi in care iar am mai avut un contact.....]deci dupa calcul cu 10 zile dupa si 10 zile inainte nu ramai ....normal..nu cred ca sunt gravida.....!dar exista un dar![datorita faptului ca am stari de voma dupa 3 zile de la primul contact]am inteles ca mai exista si cazuri cand femeia ramane gravida dupa 7-8 zile de la ciclu !este posibil ca la 3 zile dupa contact ca am stari de voma?eu am mai nascut un copil ,dar la primul starile de rau au fost dupa 1 luna.In cazul asta nu stiu ce sa cred...ac***a in vedere faptul ca asta a fost primul contact dupa f mult timp.este posibil sa raman gravida asa repede,din prima?Luminati-ma!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

simonika (acum 14 ani)

nu stiu cew sa zic dar de ce nu iti faci un test.teoretic nu poti ramane daca nu vrei inca un bebe de ce nu ai luat pilula de a 2 zi.adica dupa contactt sexual e o pilula contraceptiva care te protejeaza pt vreo cateva luni e numai 1......multa sanatea si succes in viatza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

pai chiar imi doresc,din tot sufletul meu!m-as bucura enorm!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Chiar daca s-a instalat o sarcina nu cred ca simptomele apar atat de repede.Sper sa auzim de un bebe
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona259136772 (acum 14 ani)

Citat:
pe data de 04.august .2009,mi-a venit ciclul[m-a tinut cam 5 zile]la o zi dupa terminarea ciclului am avut contact[ deci asta a fost ziua a6 si in a 7 zi in care iar am mai avut un contact.....]deci dupa calcul cu 10 zile dupa si 10 zile inainte nu ramai ....normal..nu cred ca sunt gravida.....!dar exista un dar![datorita faptului ca am stari de voma dupa 3 zile de la primul contact]am inteles ca mai exista si cazuri cand femeia ramane gravida dupa 7-8 zile de la ciclu !este posibil ca la 3 zile dupa contact ca am stari de voma?eu am mai nascut un copil ,dar la primul starile de rau au fost dupa 1 luna.In cazul asta nu stiu ce sa cred...ac***a in vedere faptul ca asta a fost primul contact dupa f mult timp.este posibil sa raman gravida asa repede,din prima?Luminati-ma!

nu cred ca e posibil asa ceva deoarece nu erai in perioada de fecundare aceeasta perioada variaza de la persoana la persoana dar apare abia la cateva zile dupa menstruatie asa ca nu e posibil probabil subconstientul tau iti joaca feste mai ales pt ca iti doresti bebele mult succes
.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

Asa este,aveti dreptete.AU disparut starile de rau.m-am gandit prea mult la asta si organismul asculta comenzile creierului ,sigur asta este cauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Depune mai mult efort si vei reusi:D
sa auzim de un bebe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

si totusi.....este posibil ca luna trecuta in august sa fi prins perioada fertila.....pt ca luna aceasta trebuia sa-mi vina menstruatia pe 4 sept.,deobicei este regulata si nu mi-a intarziat pana acum ......A intarziat cateva zile....eu ma gandesc ca este posibil sa fie sarcina,dar nu am deocamdata simptome nici de sarcina dar nici de menstruatiei!mi-as face un test de sarcina ,dar poate este prea devreme si pe dealta parte imi este putin teama ca va fi negativ si prefer sa mai astept putin,dar totusi inima mea imi spune ca este ar fi ceva sper sa nu fiu dezamagita la urma...mi-am facut atatea iluzii si imi sper din tot sufletul sa fie asa cum imi doresc ,deoarece abia astept clipa cand ii voi spune sotului...dar pt asta trebuie sa fiu sigura de rezultat pt ca n-as vrea sa-l dezamagesc degeaba.am sa va tin la curent,asa cum v-am promis!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Daca bebe s-a prins de cand ai avut tu starile acum 3 sapt la un test ar trebui sa iasa, dar daca vrei sa mai astepti noi suntem alaturi de tine
Bafta multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

sper sa fie asa cum imi doresc eu,sa primesc o veste buna[pt ca n-am mai primit demult]sa auzim de bine si acea veste buna vreau s-o impart cu voi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

FETELOR,sunt gravida,am facut aseara testul de sarcinaba si au iesit 2 liniute....si ca sa fiu mai sigura l-am repetat din nou dimineta si tot la fel........m-am bucurat nespus si sotul la fel.....nu ma asteptam ca din prima luna sa raman gravida......cu totate ca medicul mi-a zis ca am chist pe ovar,ba ca am anexita si ca voi ramane gravida mai greu si tot asa....de ma indopa de pastile ,iar luna trecuta m-am gandit sa incerc...si s-a intamplat din prima luna.dar,am baut si jumate din sticluta de branca ursului poate si asta ma ajutat sa raman mai repede.sapt viitoare voi merge la medic pt confirmare si sper sa fie ok pt ca deja am niste dureri puternice de burtica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Ma bucur pt tine. Iti doresc o sarcina usoara fara complicatii si un bebe frumos si sanatos, cand ai probleme si nelamuriri ne gasesti aici.
Numai bine, te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Citat:
FETELOR,sunt gravida,am facut aseara testul de sarcinaba si au iesit 2 liniute....si ca sa fiu mai sigura l-am repetat din nou dimineta si tot la fel........m-am bucurat nespus si sotul la fel.....nu ma asteptam ca din prima luna sa raman gravida......cu totate ca medicul mi-a zis ca am chist pe ovar,ba ca am anexita si ca voi ramane gravida mai greu si tot asa....de ma indopa de pastile ,iar luna trecuta m-am gandit sa incerc...si s-a intamplat din prima luna.dar,am baut si jumate din sticluta de branca ursului poate si asta ma ajutat sa raman mai repede.sapt viitoare voi merge la medic pt confirmare si sper sa fie ok pt ca deja am niste dureri puternice de burtica

Buna Lorica,
Ma bucur sa aud ca ai ramas insarcinata. Iti doresc o sarcina cat mai usoara si un bebe fara probleme de sanatate. Nu uita sa mergi tot timpul la control, adica de cate ori te va chema doctora. Cat despre chisturi sa stai linistita caci o data cu sarcina ele vor diparea. Dar deja daca ai dureri de burtica nu ezita sa mergi la control, sa nu stai asa. Oricum te astept cu vesti noi. Pe curand si ai grija de tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

fetelor,am fost la med.ginecolog si mi-a confirmat sarcina de 4 sapt.iar pt durerile de burtica mi-a dat no-spa si bilet de trimitere pt medic de familie pt a ma lua in evidenta si pt a-mi face analizele pt sarcina,cele gratuite pt gravide[rh,hemoleucograma,urina,urocultura,hiv...etc]dar med de familie a refuzat sa ma ia in evidenta deoarece sarcina este prea mica si nu se stie ....el vrea sa fie sigur!mi-a zis sa mai astept 2 sapt.sa fac din nou control ginecologic si ecograf pt ca abia atunci se stie sigur si el doreste o confirmare sigura pt ca nu are incredere in ginecologi ca pot vedea o sarcina asa devreme de la 4 sapt si doar atunci cand vede el ecografia cu ochii lui ma ia in evidenta si-mi da sa fac si analizele ,dar pana atunci sa mai stau.....A!am uitat sa va spun ca ginecologul m-a trimis sa-mi fac un test ;complexul torch[care cuprinde la randul lui 8 teste,toxoplasma,rubeola,parca am auzit ceva de vdrl si altele]deoarece am tot avut tot felul de infectii[urinare,anexita],iar de anexita credeam ca nu mai scap am facut tot felul de antibiotice pt ea,desi in afara de astea n-am avut alte probleme , nu am fost bolnavicioasa niciodata.imi este tare frica de rezultat[desi rubeola cred ca nu am pt ca am facut si pojar si varicela tot soiul cand eram mica iar vdrl cred ca iasa bine si ala pt ca l-am facut la pt serviciu anul trecut de 2 ori[se face din 6 in 6 luni,unde lucram eu trebuia neaparat facut si a iesit bine,deci stau linistit ca de sifilis nu se pune problema,dar imi este teama de toxoplasma si citomegalovirus stiu ca alea sunt mai grave si se recomanda avortul]fetelor sa-mi tineti pumnii stransi,desi nu va cunosc ma consolez cu gandul ca ma sustineti si ma ajutati cu cate un sfat si asta conteaza f mult ,cand intrii intr-o situatie in care nu stii cum sa mai iesi ....mai vine cineva cu cate o idee si poate imi da speranta ca o sa depasesc situatia.acum soarta mea si a copilului e in mainile lui D-ZEU,care sper sa faca o minune si sa fie totul bine ca si pana acum [cand am ramas acum gravida in era teama sa nu fac extrauterina si D-ZEU m-a ajutat sper ca si de data asta sa faca la fel.eu sunt bine,nu sangerez,nu am nimic grav,copilul care acum are 4 ani sa nascut perfect sanatos ,desi am fost si atunci la acelasi ginecolog acum 5 ani nu mi-a recomandat testul asta care de cateva zile mi-a dat viata peste cap,azi il fac,dar pana se da rez.dureaza o vesnicie si mai costa si o groaza de bani[350]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Acum sunt tot mai multe boli si de aceea dr ti-a recomandat acele analize, trebuie sa ai incredere si totul va fi bine. Doctorul vrea sa fie sigur ca totul e ok si sarcina decurge normal fara vreo urma de infectie.Cred ca dr de familie chiar daca nu vroia sa te i-a in evidenta putea macar sa-ti dea trimitere pt analize.
Sarcina usoara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

ieri am facut testul torch ,iar azi dupa amiaza primesc rezultatul....imi este teama...de raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona-florina121863 (acum 14 ani)

am si eu o intrebare daca faci sex anal poti ramanea insarcinata?
nu am gasit nimic despre asta si ma intereseaza sa aflu daca acest lucru e posibil sau nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Citat:
am si eu o intrebare daca faci sex anal poti ramanea insarcinata?
nu am gasit nimic despre asta si ma intereseaza sa aflu daca acest lucru e posibil sau nu.

Nu nu vei ramane insarcinata dar ar fi bine sa folositi prezervativ pt a evita aparitia unor boli.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Citat:
am si eu o intrebare daca faci sex anal poti ramanea insarcinata?
nu am gasit nimic despre asta si ma intereseaza sa aflu daca acest lucru e posibil sau nu.

Buna,
Exista o sansa foarte mica ca sperma sa ajunga in vagin si sa urce in organele genitale superioare in perioada ovulatorie. Din cate am auzit si am mai citit, sexul anal, bucal sunt doar alte forme de sex.Succes si pe curand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona-florina121863 (acum 14 ani)

In interiorul cutiilor de la prezervative este un "prospect" in cadrul caruia este specificat ca prezervativele nu sunt indicate atunci cand un cuplu face sex anal....este adevarat ca se pot transmite boli dar nu stiu daca e bine folosesc prezervativ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Citat:
In interiorul cutiilor de la prezervative este un "prospect" in cadrul caruia este specificat ca prezervativele nu sunt indicate atunci cand un cuplu face sex anal....este adevarat ca se pot transmite boli dar nu stiu daca e bine folosesc prezervativ...

Ar trebui sa stii ca este recomandat atunci cand faci sex sa folosesti un prezervativ din mai multe motive, toate sub acelasi nume : protectie. Si mai ales daca vrei sa faci sex anal iti trebuie neaparat extra lubrifiere, mai mult, super-extra-super lubrifiere. Cu cat mai multa lubrifiere, cu atat mai bine. Ai mai facut vre-o data sex anal? Ar trebui sa te documentezi foarte bine daca vrei sa practici asa ceva.Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2