Este bine sa iau acid folic

Sarcina
Intrebare postata de selinuta20 cu 13 ani in urma

Buna fetelor de ieri am inceput sa iau acid folic pentru ca vreau sa raman insarcinata inca nu sunt credeti ca daca iau vitamina e si acid folic o sa raman sunt si la ovulatie..astept raspuns va rog frumos...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (52)

marialeea (acum 13 ani)

Ai incercat si cu clasicul Polidin? Sora sotiei fratelui meu, dorind sa ramana insarcinata si tratandu-se de o problema inflamatorie de ordin ginecologic, a urmat un tratament cu Polidin de 10 zile si... Surpriza: a ramas cat ai zice ''peste''! Si, ai sa razi, a facut nu unul, ci... doi copii, frumosi si sanatosi. Ia vezi, incearca si tu, mie mama mi-a zis ca Polidinul face minuni cand vrei sa ramai, stii, acest Polidin e de fapt un activator al sistemului imunitar al organismului, care, cu ajutorul lui, incepe sa functioneze, cum ar veni ''la parametri normali''. Vorbeste cu medicul tau ginecolog, dar eu stiu ca o cura cu Polidin n-a stricat nimanui, pe vremea lui Ceausescu mama facea frecvent cand avea probleme de natura ginecologica, pentru ca nu existau atatea medicamente ca acum.
Multa bafta si sa auzim in curand de un bebe!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

@ngel (acum 13 ani)

Buna.As vrea sa te intreb de ce boala suferea sora sotiei fratelui tau?si eu am boala inflamatorie pelvina si incerc sa raman insarcinata si nu reusesc.Polidinul se face injectabil sau pastile?te rog mult da-mi un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Acidul folic este bine de luat inainte [ deoarece nu stii cand vei ramane insarcinata] precum si in timpul sarcinii, pentru a evita o malformatie congenitala a fatului , numita Spina bifida. Daca este eficient si in a ramane insarcinata............s-ar putea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amalia (acum 13 ani)

mersi pentru raspuns dar cate pe zi sa iau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

"ELEVIT pronatal ", este un complex de vitamine si minerale , cu un dozaj corespunzator pentru mama cat si pentru fat, recomandat in perioada de preconceptie, sarcina si alaptare. Contine cea mai mare doza de acid folic, comparativ cu altele. Citeste prospectul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 13 ani)

Buna, am citit mesajul tau, parerea mea ar fi ca cel mai bine sa te duci la doctor sa te sfatuiasca ce sa iei, dar din cate stiu, fiind insarcinata in 28 de saptamani, acidul folic nu are cum sa-ti faca vreun rau, este bine sa-l iei inainte sa ramai insarcinata cu 6 luni inainte, asta daca programezi, sa incerci sa ai un regim de viata cat mai sanatos, sa te lasi de fumat. Eu iau acid folic de cand am ramas insarcinata, in fiecare zi, cate o pastiluta si Elevit. Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

Si eu vreau sa am bebe. Medicul mi-a prescris acid folic, iau Pregnium de la Wallmark. 2 pe zi. Daca dr.zice, inseamna ca ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FLORY01 (acum 13 ani)

Si eu doresc sa raman insarcinata, daca poate cineva sa ma ajute cum, sau daca a mai trecut cineva prin asa ceva ,mentionez ca incerc sa raman de vreo 2-3 ani cu tratamente , teste de ovulatie,duphaston in fiecare luna pentru ca nu am un ciclu regulat, si nimic, acum am schimbat doctorul si mi-a zis sa intrerup orice tratament si sa-mi fac analizele la hormoni, culmea caci acum nu-mi mai vine menstruatia desi am facut 2 teste si ambele fiind negative,la hormoni prolactina mi-a iesit mai mare decat valoarea normala oare din cauza asta sa nu raman,oricum trebuie sa merg la medic cu analizele sa le vada, asteptam sa-mi vina menstruatia care trebuia sa vina pe 25 aprilie 2010.Se poate totusi sa fiu insarcinata chiar daca testele au iesit neg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amalia (acum 13 ani)

mai mult ca sigur esti insarcinata ti-a intarziat 11 zile mai asteapta un pic daca nu dute la doctor iara bafta pentru un bebe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory01 (acum 13 ani)

BUNA,
Am fost la doctor si nu sunt insarcinata,mi-a dat doua pastilute de dostinex pentru prolactina maritasi poliginax deoarece i-am zis eu ca am secretia cam abundenta, si mi-a mai zis sa-mi
iau temperatura bazala insa nu prea stiu cum este cu asta nu prea am discutat cu medicul despre aceasta problema daca a mai facut cineva si ma poate ajuta si pe mine i-as multumi enorm si daca intradevar da rezultatepentru ca nu stiu ce sa mai zic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 13 ani)

buna am 32 de ani si vreu sa fac un bebe .dar vad ca nu raman .am intrebat la farmacie si mi sa recomandat acid folic ....nu stiu sigur sal iau sau nu ...mi sa spus ca acidul folic e ptr a preveni malfaormatie la bebelus ....ce sa fac sa il iau ? eu inainte ramaneam imediat daca vad ca acum nu mai!!!!........luna trecuta m avut CM pe 08 .10.2010 ...si acum suntem pe 07/11/2010 am facut sex`pe 23 in a adica 14a zi cd pot ramane dar nu cred ca am ramas am dureri de ciclu ......dar inca nu mia venit sigur acum vine deja am dureri de cm...raspundeti va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 13 ani)

daca cineva a ramas gravida cu acid folic va rog raspundeti !...mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mycky (acum 13 ani)

ziua 21 trebuia sa faci sex.....aia era a 14 a zii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana (acum 12 ani)

buna stiti cumva daca polidin se poate cumpara de la farmacie fara prescritie medicala si cum se iau aceste pastile va rog sami rasp daca stie cineva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1496499352 (acum 6 ani)

Ah.eu stiam ca polidinul este injectabil.si putea fi cumparat la farmacie fara reteta.acum numai stiu.tot sa schimbat in rom

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 12 ani)

buna , vreau si eu un bebe cum sa fac sa . raman gravida , cu aceasta pastila voi avea o sarcina buna ... daca cineva a incercat .. sa mi spuna multumesc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion elena (acum 12 ani)

cu acid folic si vitamina e pot ramane gravida imi raspunde si mie cineva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristiana (acum 11 ani)

buna fetelor,vreau sa va spun ca au am ramas insarcinata imediat dupa ce am luat acid folic( 5 mg pe zi) timp de o luna jumatate iar acum am aproape o luna de sarcina.imi intarziase menstruatia si initial credeam ca e de la stres si oboseala pt ca am avut o perioada mai grea,dar surpriza cea mare s-a produs cand mi-am facut un test de urina si au iesit 2 liniute:).nu-mi mai incap de fericire pt ca de mai bine de jumatate de an "lucram'''' la un bebic,asa ca fetelor sunt convinsa ca pe mine acidul folic m-a ajutat:)rau nu are cum sa faca.imi doresc din suflet sa aveti parte de bucuria pe care o am eu momentan si sper sa aud cat de curand de la voi ca a dat roade acidul folic:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Briceag (acum un an)

Buna Cristiana am citit mesajul tau că ai rămas gravidă cu acid folic 5 mg și poți să îmi spui cate ai luat pe zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Briceag (acum un an)

Poți să îmi spui te rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3