Dupa cezariana ramai cu burtica?

Sarcina
Intrebare postata de PETRONELA119862 cu 15 ani in urma

Am nascut acum 3 luni si am ramas cu burtica.Cand am ramas graviduta aveam 64 in talie iar acum am 73 cm..Se mai retrage sau trebuie sa ma apuc de abdomene?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

rodica109119930 (acum 15 ani)

cred ca cel mai bine ar fi sa combinati un program de exercitii zilnice(minim 20 min/zi)cu o alimentatie din care sa excludeti zaharul, grasimile animale, faina alba si care sa fie bazata pe alimente cat mai naturale, fara E-uri(dat fiind faptul ca alaptati). Nu in ultimul rand este necesara hidratarea cu 2 litri de apa si sucuri naturale facute in casa.
Cu respect, Dr.Adelina Gutan www.centrunaturist.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florian Alex (acum 15 ani)

Dupa nastere se ramne cu burtica. In timp ce esti gravida te poti ingrasa dar din cauza sarcinii, nu-ti dai seama cate din kilograme apartin bebelusului, placentei, lichidului amniotic, etc. si cate sunt ca urmare a ingrasarii. Oricum ca muschii si organele impinse de uterul marit pe parcursul sarcinii sa-si revina au nevoie cam de 6 luni. Nu strica sa faci exercitii fizice, dar nu te obosi exagerat. Va avea grija bebelica, pe masura ce creste sa te ajute sa slabesti (peste cateva luni va incepe sa fie foarte activa, sa mearga in picioruse).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1516647702 (acum 6 ani)

Am o nelamurire cine ma poate ajuta.copilul meu are deja 4 ani am nascut prin cezariana iar de 1 saptamana m-am apucat de exercjti pt abdomen.culmea a inceput sa ma doara si operatia.e normal dupa 4 ani .nu mai pot face abdomene ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: