Dopul gelatinos

Sarcina Travaliu si nastere
Intrebare postata de dariatm cu 13 ani in urma

As vrea sa imi spuneti va rog ce culoare are dopul gelatinos si daca poate fi eliminat putin cate putin??? Va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

kasho (acum 13 ani)

Poate fi galben- rosiatic, si da poate fi eliminat pe bucati. In ce saptamana esti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dariatm (acum 13 ani)

sunt insarcinata in 38 saptamani ,as mai vrea sa stiu daca chiar are aspect gelatinos??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Ce este dopul gelatinos?(www.desprecopii.com)

Asa cum probabil vi s-a explicat, dopul gelatinos este doar o acumulare de secretii care se formeaza la intrarea in uter, numita canal cervical. Faptul ca mucusul se acumuleaza in timpul sarcinii este foarte foarte benefic, deoarece ajuta la crearea unei bariere protectoare impotriva infectiilor – intre lumea dinafara si bebelusul care creste in uter.

Pe masura ce va apropiati de sfarsitul sarcinii, cervixul va incepe sa se subtieze si sa se dilate. Pe masura ce se schimba, este posibil sa pierdeti mucus, astfel ca veti gasi pe chilot sau pe tamponul zilnic urme lipicioase, dupa ce urinati.

Este destul de frecvent ca acest mucus sa aiba dare maro, roz sau rosii datorate schimbarilor care se produc in cervix. Unele femei pot pierde dopul gelatinos la 36 de saptamani de sarcina, in timp ce multe altele il vor pierde abia la cand incepe travaliul.
Uneori mamicile in devenire (sau gravidutele - cum le spunem noi, la Desprecopii.com) pot nici sa nu observe ca pierd dopul gelatinos deoarece acest lucru se petrece treptat, timp de mai multe saptamani, iar ele au avut timp sa se obisnuiasca cu cantitatile variate dar tot mai mari de secretii vaginale, care insotesc adesea o sarcina normala. Daca aveti mai putin de 36 de saptamani de sarcina cand vedeti pe chilot mucus cu dare de sange, sau daca aveti sangerari vaginale dupa primul trimestru, trebuie sa anuntati imediat medicul.

Pierderea dopului inseamna ca se apropie travaliul?

Se pare ca exista o multime de zvonuri referitoare la semnificatia pierderii dopului gelatinos. Desi veti gasi cu greu o femeie insarcinata care nu se intreaba cand anume va intra in travaliu, aspectul mucusului nu raspunde cu certitudine la aceasta intrebare. Cu alte cuvinte, pierderea dopului gelations este adesea primul semn ca se apropie travaliul. Dar inainte de a da fuga la sala de nasteri a maternitatii, amintiti-va ca multe femei intra in travaliu abia dupa o saptamana sau doua dupa pierderea dopului gelatinos.

De fapt, daca sunteti la termen – ceea ce aproape prin definitie inseamna ca in cateva saptamani va veti tine in brate nou-nascutul – de obicei nu este nevoie nici macar sa va sunati medicu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dariatm (acum 13 ani)

mersi de raspuns,chiar ma ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Sarcina usoara si nastere usoara! Sa va bucurati de "puiut" . :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 10 ani)

Buna ziua! Si eu am 36 de saptamani si azi am observat pe tamponul zilnic ceva gelatinos de culoare galbuie dar fara firicele de sange. Mi-as dorii sa mai dureze macar 2 saptamani.ce sa fac? Eu stau mai mult in pat k pe la 30 de saptamani aveam coul deschis.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 9 ani)

Buna sunt insarcinata in 36 saptamani si 4 zile si de ieri imi curge zici ca e linie ceva alb (ca albusul de ou) lipicios, fara miros iar cand se usuca pe lenjerie este galben deschis. O fi dopul gelatinos?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miky (acum 9 ani)

Buna sunt insarcinata in 36 saptamani si 4 zile si de ieri imi curge zici ca e linie ceva alb (ca albusul de ou) lipicios, fara miros iar cand se usuca pe lenjerie este galben deschis. O fi dopul gelatinos?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mila (acum 4 luni)

Am 13 săptămâni și am secreții gelatinoase...ce poate fi ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: