Dati-mi un sfat

Sarcina
Intrebare postata de eus_sebe cu 13 ani in urma

Salutare fetelor, dati-mi va rog un consiliu...
am fost diagnosticata cu candida ...sunt in 15 sapt de sarcina...inainte am folosit clortrimazol crema fara rezultat. medicul ginecolog mi-a indicat LORENIL(fenticonazol nitrat) nu stiu cve sa fac
am citit prospectul si zice ca nu este consiliat in sarcina
cine stie mai multe ? cine a mai folosit...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

de pe net (acum 13 ani)

Este foarte important sa nu se administreze nici un medicament fara stirea medicului curant (chiar in lipsa de Ca2+, daca dumneavoastra il administrati fara acordul medicului, exista riscul ca o concentratie crescuta a acestuia sa declanseze contractiile uterine cu rezultat nefast pentru sarcina).

Candida este o ciuperca prezenta pe tegumentele si mucoasele organismului in mod obisnuit. Aceasta ciuperca determina infectie doar in momentul in care se produce un dezechilibru intre imunitatea organismului si aceasta ciuperca: fie scade imunitatea organismului (specifica sarcinii), fie se inmulteste prea mult candida (de obicei in sarcina se produce o incetinire a tranzitului intestinal, constipatie relativa, care favorizeaza dezvoltarea candidozei).

Pe perioada sarcinii, datorita modificarilor de ordin general dar si datorita celor de la nivel local, infectia candidozica este mai frecventa decat in perioada de negraviditate. Candida in sine nu afecteaza direct bebelusul. Agresiunea repetata asupra mucoasei vaginale exercitata de aceasta infectie candidozica face ca aceasta mucoasa sa fie mai fragila si exista un risc mai mare de a se rupe in timpul delivrentei (in timpul nasterii). In functie de situatia locala si de varsta gestationala (de preferat nu in primul trimestru de sarcina), medicul curant poate sa va recomande administrarea de antifungice sub forma de ovule (cu administrare intravaginala).

Pe durata tratamentului trebuie evitate contactele sexuale (chiar cele protejate). De asemenea se impune tratament si pentru partener, chiar daca acesta nu prezinta nici un fel de acuze. Medicamentele se administreaza numai la indicatie obstetricianului; exista diferite tipuri de actiuni a medicamentelor asupra sarcinii si asupra produsului de conceptie, de aceea este bine sa discutati aceasta problema cu medicul obstetrician, cel care va monitorizeaza evolutia sarcinii.

O buna colaborare intre dumneavoastra, sotul dumneavoastra si medicul obstetrician are rolul de a va asigura o sarcina fara griji si un fat sanatos. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eus34 (acum 13 ani)

Multumes pentru informati. Acest ovul cu fenticonazolo nitrat mi-a fost recomanda de medicul ginecolog dar are efecte secundare in sarcina si nu stiu ce sa fac, mai intreb.
Multumesc si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Te poti spala in exterior cu apa calda in care ai dizolvat o lingura de bicarbonat de sodiu, de preferinta cumparat din farmacie. La nevoie poti folosi si bicarbonat de sodiu alimentar. Sanatate si nu lua nici un tratament fara sa-ti fie recomandat de medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

In ultimul trimestru de sarcina poti face tratament anticandidozic. Cumnata mea a patit la fel. Dar i s-a facut o fungigrama in primul rand la Spitalul Filantropia, unde a si nascut, si i s-a administrat un tratament antifungic sub stricta supraveghere a medicului curant (cel cu care a si nascut). Asa a si scapat de candida, cu care se chinuise ani buni inainte de a ramane insarcinata. La maternitate isi dau oricum altfel interesul, mai ales medicul cu care vei naste, iar analizele se fac cu simt de raspundere cum ar fi, caci cumnatei mele i s-a spus ca e vindecata de candida (si asta inainte de a ramane insarcinata) de catre trei medici ginecologi! Si uite, a scapat insarcinata fiind, culmea. Si asta pentru ca i s-a facut o fungigrama corecta si i s-a dat exact tratamentul specific tulpinii de candida pe care o avea! Sfatul meu e sa astepti putin, nu va pati nimic bebelusul, si du-te la medicul cu care o sa nasti ca sa-ti dea o fungigrama pe care sa o faci chiar la maternitate. Iar tratamentul ti-l va prescrie numai medicul tau ginecolog, si probabil ca va fi specific tulpinii de candida pe care o ai tu. Cumnata mea a nascut astfel natural, altfel nu s-ar fi putut.
Sanatate multa tie si bebelusului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eus34 (acum 13 ani)

Multumesc pentru sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Eu in locul tau nu as urma un tratament care este interzis in sarcina. Fa spalaturi cu apa si bicarbonat, intereseaza-te daca poti face si cu tantum rosa. Pentru vindecarea candidozei (candida se afla in mai multe zone din organism, important este sa fie tinuta sub control) este recomandabil sa tii un regim alimentar care sa excluda dulciurile, zaharul, mai ales, fainoasele. Este recomanat in schimb consumul de kefir si iaurt. Evita antibioticele, contactul sexual neprotejat si cum spune si Marileea, daca medicul ginecolog este de acord cu tratament antimicotic in timpul sarcinii, sa faci inainte o fungigrama pentru a face un tratament tintit. Pe de alta parte, pot sa-ti spun ca la majoritatea gravidelor, secretiile vaginale sunt mai abundente si candidoza este des intalnita in sarcina. De obicei, se trateaza doar DACA devine deranjanta. Daca nu este intr-un stadiu avansat, nu se evita nasterea naturala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eus34 (acum 13 ani)

Multumesc pentru sfaturi. Partea cu fungigrama imi da de gandit.
Nici nu ma gandesc sa fac vreun tratament interzis in sarcina chiar daca medicul ginecolog actual mi a prescris.Vreau sa ma mai documentez. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ludmila (acum 13 ani)

Cel mai bine este sa bei foarte multa apa cel putin 2 litri pe zi.Ca sa fim sinceri sunt multe femei care isufera de candida pur si simplu este o boala care apare nu neaparat datorita antibioticelor ci pur fi simplu este o infectie care apare la persoanele mai sensibile.Igiena intima este foarte importanta ai grija sa nu cumva sa-ti faci spalaturi interne ca este foarte periculos poate sa-ti provoace avort spontan,Spala-te cel putin o data pe zi cu apa calduta si sapun si clateste-te foarte bine.Este absolut interzis total in timpu sarcinii irigatorul.Toaleta tre sa fie exclusiv externa.La candida te va ajuta foarte mult cosumul de iaurturi si evitarea produselor de panificatie.Evita baile fierbinti care fac rau si la sarcina si care agraveaza candida poarta haine foarte lejere.Lenjeria trebuie spalata in apa fierbinte fara detergent dur si clatita foarte foarte bine.Sa nu cumva sa folosesti ovule in timpu sarcinii.Asculta-ma eu am avut candida datorata antibioticelor timp de 2 ani de zile si cel mai mult m-a ajutat cei 2 litri de apaObligatoriu chiar daca nu poti bea 2 litri sa vezi ca va fi bine.Si nu te speria candida nu afecteaza cu absolut nimic bebelusul.Nu e nimik grav dar trebuie sa te tratezi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sebe (acum 13 ani)

Multumesc pentru sfaturi, problema e ca nu pot sa beau apa asa de multa pt ca vomit. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana (acum 13 ani)

Buna eus_bebe. Felicitari pentru bebe!
Candida se poate eradica complet cu ioni de argint . Se fac spalaturi vaginale(care nu-l afecteaza pe bebe fiindca sunt de introdus doar cativa ml) si se ia si intern. Iar dupa studiile foarte vechi si noi care exista cu privire la Ag nu e toxic, nu-l afecteaza pe bebe, dimpotriva este benefic. Este un antibiotic natural folosit intens, inainte de a aparea penicilina. Marturisesc ca si eu sunt insarcinata, e foarte aproape termenul, iar folosirea Ag m-a ferit de orice raceala asta iarna, si de orice altceva ce ar putea face rau lui bebe. M-am simtit doar bine! In situatia in care vrei mai multe detalii despre aceasta optiune, da-mi un e-mail la adresa [email protected] cu un numar de tel.
Multa sanatate tie si lui bebe! si gandeste-te la el cu multa iubire pentru a-l ajuta sa ii fie bine, indiferent de situatie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 13 ani)

buna ziua sfatul meu este sa te spel citeva zile cu bicarbonat de sodiu si ai sa vezi ca o sa fie mai bine
pui apa calduta intrun vas si dizolvi bircabonatul inauntru si te speli mai bine zis te ckatesti ca sa ramina bine el utimul
Asta e bun la orice jena care o avem jos , eu folosesc si ptr fetita meu si eu la fel sunt si eu insarcinata si din cind in cind fac asa este f bine schimba PH si de aceea e bun, apoi daca nu ai nici un rezultat consulta un doctor cel mai bine, iti urez succes si vindecare grabnica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 13 ani)

eu am avut o stomatita extrem de urata cauzata de candida, pe fondul prabusirii imunitatii din cauza unui sepsis generalizat, si antifungicul folosit nu numai in cazul meu, in tot spitalul, in astfel de cazuri era Fluconazol (Diflucan). Dar consulta neaparat medicul inainte de a-l lua pt ca este un medicament extrem de puternic si toxic, nu stiu cand si cum se poate administra in timpul sarcinii, si administrarea fiind sistemica, nu locala, probabil ca interactioneaza cu fatul. Deci ca rezultate in tratamentul candidozelor, este poate cel mai eficient medicament, dar datorita toxicitatii si situatiei tale (sarcinii), categoric trebuie sa discuti cu medicul tau pentru a vedea care este raportul risc/beneficiu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lore (acum 13 ani)

Incearca Lomexin, dispare fara urma candida, si ai foarte mare grija sa iti fierbi chiloteii, fara cicolata, cafea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vic (acum 13 ani)

incearca Canesten ,sau bicarbonat de sodiu,sau glicerina boraxata.sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xyz (acum 13 ani)

Poti incerca un tratament naturist, daca esti deschisa spre asa ceva. Exista granule homeopate, spalaturi cu anumite decocturi din plante, uleiuri esentiale care se pot lua...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gelu (acum 13 ani)

dupa ultimile cercetari,candida este ceea ce declanseaza cancerul,cind sist.imunitar e slabit,dar nu te speria.Se elimina relativ usor cu solutie de bicarbonat de sodiu,cel din magazin(si care e ieftin).Te sfatuiesc sa te speli local si sa te speli si pe dinti in loc de pasta de dinti si sa clatesti bine gura.Daca nu suferi cu stomacul poti inghiti solutia de bicarbonat de sodiu,dupa ce te-ai spalat pe dinti,deoarece bicarbonatul de sodiu,pe linga faptul ca este cel mai eficient in lupta impotriva candidei si a cancerului,mai are o multime de actiuni pozitive,pe care nu le mai enumar aici.Vindecare grabnica.Atentie medicii,in general prescriu doar medicamente scumpe,pt.ca au interese destul de mari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 13 ani)

eu am folosit clotrimazol tot crema concomitent cu ovule clotrimazol si a dat rezultate benefice

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cecilia (acum 13 ani)

buna,
O reteta eficienta pentru candidoza este urmatoarea: faci zilnic spalaturi vaginale cu un litru de apa fiarta si racita (sa fie calduta cand faci spalaturile), in care pui, alternativ, o zi o lingurita de bicarbonat de sodiu, in alta zi o lingurita de suc de lamaie.

succes si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru289865 (acum 9 ani)

eu am o infectie se cheama e coli.e bun sa fac spalaturi cu bicarbonat?astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: